Zsolnay-negyed: olcsó lesz, egyszerű

2008. november 19. szerda 20:02

Zsolnay-negyed: olcsó lesz, egyszerű
Bóbita Bábszínház, Planetárium, Pécsi Galéria, Ifjúsági Ház, az egyetem művészeti kara, Időszakos Kiállítótér, kávézó. Csak néhány azon intézmények közül, amelyek mindegyikével a tervek szerint legkésőbb 2010 őszére találkozniuk kell a Zsolnay Kulturális Negyedbe (ZsKN) látogatóknak. A tizenegymilliárdos, 85 százalékban EU-s forrásból támogatott beruházások az ígéretek szerint márciusban indulnak el.

November végén nyújtja be a város azt a pályázatot, amellyel a 10,9 milliárd forintból létrehozandó Zsolnay Kulturális Negyed finanszírozásához 85 százalékos uniós támogatást nyerhet. A nagyszabású, 35 ezer négyzetméternyi területet érintő projekt immár végleges formáját is elnyerte, s januárban lesznek meg hozzá az építési engedélyek.

Tekintse meg a vázlat- és látványterveket: KLIKK IDE!

Mint az a pályázat benyújtásáról döntő kommunális-, kulturális- és gazdasági bizottságok együttes ülésén kiderült, Közép-Európa legnagyobb városfejlesztési projektjének bontásokkal induló kivitelezési munkálatai a 2010-es program hivatalos honlapján közölt, idén őszi tervekkel ellentétben legkorábban márciusban indulhatnak el.

Beton és spórolás

Hogy beleférjenek az előzetesen kalkulált 10-11 milliárdos költségekbe, nem beszélve a szűkös időtényezőről, a tervezők könnyen, gyorsan és olcsón felépíthető objektumokban gondolkodtak. A negyedben megépítendő új ingatlanok így funkcionális, ám egyszerű betonépületek lesznek. Gonda Tibor alpolgármester arra is utalt: a felújítások esetében is a költségkímélőbb és gyorsan kivitelezhető megoldásokra kell helyezni a hangsúlyt.

Merza Péter fejlesztési igazgató azt mondta, 2010 február elsején a felújított Szikorszky-ház ad otthont először eseménynek: ide a különleges Zsolnay-értékekkel, Amerikából hazaérkező Gugyi-gyűjtemény kerül, de az Időszakos Kiállítótér (a Káptalan utcába tervezett kicsinyített változata) is megnyílik az év tavaszán a Pécsi Galéria és Vizuális Művészeti Műhely kezelésében. Merza Péter elmondta még: a Zsolnay-negyedben négy további egységet alakítanak ki.

Az Alkotó negyedben (a Zsolnay úttól északra eső terület) lesz a jelenlegi Ifjúsági Ház telephelye egy 1300 állóhelyes vagy 400 ülőhelyes belső rendezvénytérrel, valamint a BTK filmelméleti szakjai, a zeneművészeti intézet és a DLA-képzéseket is itt végzik majd.

Az Egyetemi negyedbe (a Zsolnay út déli oldala) az istenkúti és Damjanich utcai, képzőművészeti oktatási egységeket telepítik át a 2010-es tanévkezdésre. Ugyanitt létrehoznak egy 250 férőhelyes parkolót, amelyből a 6-os út felett kialakítandó gyalogos hídon át juthatunk majd be a gyár területére.

A Míves negyedbe (a Felsővámház utcától délre eső terület) ipar- és képzőművészek költöznek majd, akik helyben árulhatják is portékáikat - természetesen bérleti díj fejében. Lesz itt még egy városi bortrezor és az inkubátorház. A központi szerepet az egységben a Zsolnay család és a gyár történetét megrajzoló kiállítás játssza majd, amelyet a szecessziós stílusban berendezendő Eozin Art Café névre keresztelt kávézó egészít ki. Ugyanitt látványüzemet alakítanak ki az eozingyárból, s a már említett kiállítóteret és a Szikorszky-házat foglalja magába a terület.

A Családi és gyermeknegyed (A DOZSO és környéke) tudományos és technikai kiállítást kap, s itt épül meg az új Pécsi Planetárium. A Pécsi Galéria kezelésében Kortárs Művészeti Központ működik majd itt és ide kerül a nagy parkkal, játszóterekkel övezett Bóbita Bábszínház is.

A negyed üzemeltetője az örökségkezelő átalakításával, a Pécsi Ifjúsági Központ csapatával létrejövő Zsolnay Non-Profit Kft. lesz. A bérlők egy része (egyetem, Pécsi Galéria, bábszínház) a várossal köt szerződést az itt tartózkodás feltételeiről, a bérleti díjakat így neki fizeti, a többi szereplő (vállalkozások, civil szervezetek, vendéglátóhelyek) pedig a Non-Profit Kft.-vel szerződnek.

A már a pénzügyi világválság fényében hozott számítások azt mutatják, hogy a városnak az első évben az eddigi, intézményeknek juttatandó támogatásokon felül 70 millió forintot kell költeni a negyed üzemeltetésére. Mint elhangzott, a számítások szerint 2011-től nullszaldós, de később nem kizárt, hogy nyereséges is lehet a Zsolnay-negyed működtetése.


Révész Mária, a Fidesz-KDNP képviselője a csütörtöki közgyűlés szünetében elmondta: aggályos, hogy nem lehet pontosan tudni a negyed egyes intézményeinek átadási, elkészülési időpontjait - így pedig a programokat sem lehet megtervezni. Szerinte nem egyszerűen és gyorsan felépíthető tucatépületeket kellett volna kigondolniuk a tervezőknek, hanem időtálló, s ízléses házakat illett volna megálmodni a kulturális negyedbe.

Képünkön: az Alkotó negyed egy részlete.

Korb Zoltán - Fotó: Pécs2010