Vihar a biliben, avagy kinek kell eldöntenie, hogy gyűjthet-e egy párt a pécsi utcákon aláírásokat?

2013. november 16. szombat 18:26

Vihar a biliben, avagy kinek kell eldöntenie, hogy gyűjthet-e egy párt a pécsi utcákon aláírásokat?

Bajnai Gordon pártja, az Együtt-PM az elmaradt aláírásgyűjtés miatt a bírósághoz fordul, mivel mint ismert, hatásköri vita miatt sem a rendőrség, sem a BIOKOM nem adott engedélyt a héten egy közterületi aláírásgyűjtésükhöz. Tudomásunk szerint nem volt még példa hasonló esetre.

"Nem gyűjthet aláírásokat az egykulcsos adó eltörléséért az E2014-PM Pécsett", írta a hét közepén a napisajtó, "miután a rendőrség először nem vette tudomásul a rendezvényt, majd pedig a helyi közterületeket felügyelő Biokom Kft. tagadta meg a közterület-foglalási engedélyt".

Munkatársunk az eset kapcsán megkérdezte dr. Lovász Istvánt, Pécs jegyzőjét, mi lenne a megoldás, ám ő jelezte, a felekkel való egyeztetésig nem szeretné kommentálni az ügyet.

Mint ismert, az Együtt-PM - a megszokott gyakorlatnak megfelelően - bejelentette a rendőrségen szándékát, ahonnan azonban - tegyük hozzá: meglehetősen szokatlan módon - a BIOKOM Nonprofit Kft.-hez irányították őket, ott azonban a bajnai-pártiak szintén nem kaptak engedélyt.

A rendőrség egy ombudsmani állásfoglalásra, a BIOKOM viszont Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a közterületek használatáról szóló helyi rendeletére, valamint az eddigi joggyakorlatra, és az idevonatkozó alkotmánybírósági határozatra hivatkozik.

- A BIOKOM Nonprofit Kft. soha egyetlen alkalommal sem adott még ki hasonló engedélyt, hiszen nincs rá hatásköre. Nincs szó sem külső, sem belső utasításról, sem a kérelem elutasításáról. Egyszerűen arról van szó, hogy a BIOKOM Nonprofit Kft.-nek csak arra van jogosítványa, amire az önkormányzati rendelet feljogosítja, ilyesmire pedig nincs - mondta munkatársunknak Lóczi Szidónia, a BIOKOM Nonprofit Kft. pr-menedzsere. 

A cég állásfoglalása szerint az önkormányzati rendelet kizárólag a térítésmentes, reklámcélú szóróanyag terjesztésére igénybevett közterülethasználat kategóriáját tartalmazza. Ha egy esemény a gyülekezési jog hatálya alá tartozik, akkor az ehhez szükséges engedély megadása nem a BIOKOM kompetenciája.

A zavaros ügyben az Együtt PM képviselője, Berkecz Balázs is szeretne végre tisztán látni. Mivel a rendőrségen és a BIOKOM-nál is elmaradt bejelentésük tudomásul vétele, egyelőre nem tartanak aláírásgyűjtést Pécsett.

Berkecz kollégánknak azt mondta, bírósági eljárás útján fogják kideríteni, mi a helyes gyakorlat ilyen esetben.

- Szigetváron és Siklóson is tartottunk már hasonló jellegű rendezvényt, ott semmi probléma nem volt. Pécsen pedig tudomásunk szerint más pártok képviselői is  gyűjtöttek aláírást korábban. Szerintünk a tervezett program a gyülekezési jog hatálya alá esik. Valami probléma nyilván lehet a gyakorlattal, hiszen ha egyszer engedélyezik, egyszer meg nem, az kevéssé érthető. Majd a bíróság eldönti, ki hibázott.

Megkérdeztük a televíziós műsorokból ismert politológust, Boros Bánk Leventét is a pécsi esetről - szerinte jogi értelmezésen múlik a kérdés eldöntése.

- Az elsődleges kérdés természetesen az, hogy a gyülekezési jog vagy a közterülethasználat körébe sorolható-e a pécsi eset. Ha a gyülekezési jog hatálya alá tartozik az aláírásgyűjtés, akkor a rendőrséghez tartozik az ügy. Ha rendezvénynek minősül, akkor viszont az önkormányzathoz, illetve a rendeletében kijelölt céghez tartozik a kérelem elbírálása.

Boros Bánk hozzátette, ez a kérelem kampányidőszakban senkihez nem kötött, ebben a köztes időben viszont látható, hogy vannak kérdések, amiket a jogi szabályozás szabadon hagy.

- Úgy gondolom, hogy ennek fényében a jogértelmezésen múlik, hova soroljuk az aláírásgyűjtést. Bár, hozzáteszem, láthatóan mindez vihar a biliben, hiszen itt senki nem tiltott meg semmit, az ombudsman állásfoglalása pedig, amire a rendőrség állítólag hivatkozik, tudtommal nem kötelező erejű.

Képünk a Konzum áruház előtt készült 2012-ben Pécsett, a Lehet Más a Politika akkori aláírságyűjtése idején.

Horváth Patrícia