Ódzkodnak a kártyás vevőktől a pécsi kisboltokban, mert így a bankok elviszik a maradék keresetüket is

2013. december 05. csütörtök 22:07

Ódzkodnak a kártyás vevőktől a pécsi kisboltokban, mert így a bankok elviszik a maradék keresetüket is

A legtöbb pécsi kisboltban csak ötszáz forint feletti vásárlás esetén fizethetünk bankkártyával, derült ki mini piackutatásunkból. A kiskereskedők képviselője megkeresésünkre azt mondta, ezen nincs mit csodálkozni, a kártyás tranzakciók után ugyanis annyit elvisznek a bankok a boltosoktól, amit a csökkenő bevételek miatt nem képesek lenyelni. Az elektronikus fizetésre vonatkozó limitet azonban jól látható helyen kell jelezni.

A nagyobb szuper- vagy hipermarketekben akár párszáz forintos tételt is fizethetünk bankkártyával, ám a kisebb kereskedések esetében már egészen más a helyzet, Pécsett gyakorlatilag nem található olyan kisbolt, ahol ötszáz forint kifizetése alatt elfogadják a kártyát. 

- A boltosok saját döntésétől függ, hogy milyen értékhatár felett engedik a banki tranzakciót a vásárláskor, hiszen a pénzintézetnek fizetendő jutalék miatt elképzelhető, hogy adott esetben nem maradna nyereségük, amiből a rezsit és az alkalmazottakat is fizetniük kell - mondta el érdeklődésünkre Koltavári Katalin, a Baranya Megyei Kereskedők Egyesületének elnöke.

A kártyás fizetés után a kiskereskedőktől általában 2 százalék jutalékot vonnak a bankok, ez pedig az alapvetően kis nyereségrátával dolgozó kisboltosokat padlóra küldheti.

- Nyilvánvaló, hogy az üzlettulajdonosok ott spórolnak, ahol csak tudnak, hiszen az adók és a járulékok amúgy is elviszik a bevétel jelentős részét. Arról nem is beszélve, hogy az elmúlt időszakban a tapasztalatok szerint jelentősen csökkent a vevők száma a legtöbb helyen, egyes boltokban a felére esett vissza a forgalom - fogalmazott az egyesület vezetője. Koltavári Katalin szerint a gyérülő kereslet leginkább a dohánykereskedelem átalakításával, valamint a vásárlóképes kereslet csökkenésével magyarázható. 

Azt mondja, a legfontosabb, hogy a kereskedő a kártyás vásárlás limitét jól látható helyen, „elsősorban a bejárati ajtón jelezze", hiszen így elkerülhető, hogy csak a fizetéskor érje meglepetés a vásárlót.

Palotás P. - MTI-fotó