Munkahelyeket hozhat Pécsnek az új hulladékgyűjtési és lomtalanítási rendszer

2013. november 30. szombat 08:50

Munkahelyeket hozhat Pécsnek az új hulladékgyűjtési és lomtalanítási rendszer

Pécs lehet az egyik központja az új hulladékgyűjtési rendszernek - mondta a Pécsi Újságnak a Magyar Értékes Hulladék Kezelők Közhasznú Egyesületének (MÉHKE) elnöke. Garanadra Gyula elmondása szerint a szervezet nevéhez köthető tervek úgynevezett lomtalanítási, illetve hulladékkezelő központokról szólnak, ahol aztán a flakontól kezdve egészen a bútorokig szinte mindent fogadnak, majd feldolgoznak. Több száz új pécsi munkahely a láthatáron?

Hamarosan átalakulhat a hulladékkezelési és -hasznosítási rendszer Magyarországon, az Európai Unió elvárásai ugyanis arról szólnak, a szelektív hulladékgyűjtés arányának a jelenleginél magasabb szintre kell ugrania.

Konkurenciát kap a BIOKOM?

Garanadra Gyula kérdésünkre elmondta, nem tekintik vetélytársaknak a közszolgáltató cégeket így a Pécsett szelektív hulladékgyűjtéssel is foglalkozó BIOKOM Kft.-t, sőt, együttműködnének velük, az új rendszer az elnök megfogalmazása szerint „mindkét félnek előnyös".

- Szakmai anyagot készítettünk a betétdíj-rendszer magyarországi bevezetésére, illetve a lomtalanítás jelenlegi formáján is változtatnánk - vágott bele Garanadra Gyula, a hazánkban működő, értékes hulladékok visszagyűjtésével foglalkozó szervezeteket képviselő MÉHKE elnöke. - Amellett, hogy az italcsomagolásokra betétdíjat vezetnénk be, a tervek szerint a lomtalanítás a jelenlegi formájában megszűnne, az utcára kitett szeméthegyek helyett lomtalanítási központokat hoznánk létre, melyek a mostani hulladékudvarok továbbfejlesztett változatainak tekinthetők - tette hozzá.

Az elképzelések szerint Pécs is fontos szerepet kaphat, városunkban ugyanis a program egyik regionális központját hoznák létre.

Harminc forint körül alakulhat a betétdíj

A bevezetés előtt álló betétdíj-rendszer körül még sok a kérdőjel, ám annyi bizonyos, ha megvalósulnak az erről szőtt álmok, a 40-50 forintos ásványvizeknek búcsút inthetünk, a palackok betétdíja ugyanis legalább harminc-negyven forint körül alakulnak majd. Arról nem is beszélve, hogy egyes tervek szerint jövőre akár a joghurtos dobozokra is hasonló szabályok vonatkozhatnak majd.

- A betétdíj-rendszer fontos pillére, hogy regionális hulladékkezelő központok jöjjenek létre a visszagyűjtött anyagok kezelésére. Ide kerülne minden olyan hasznos hulladék, melyekből terméket lehet előállítani, így ezeken a helyeken üzemi tevékenységek folynának. Ehhez nyilván munkaerőre lesz szükség - mondta. 

Példaként említette: a központokban akár a megunt, leharcolt bútorokat is leadhatják a lakosok, melyet aztán ahelyett, hogy tűzre vetnének, újrahasznosítják és adott esetben teljesen más terméket állítanak elő belőle.

Egyes számítások arról szólnak, városunkban akár 350-400 új munkahelyet is teremthet a beruházás, ám azt az egyesület elnöke érdeklődésünkre még nem tudta megmondani, Pécsett hány álláshely jönne létre.

A témával kapcsolatban kerestük a hulladékszállításért is felelős BIOKOM Nonprofit Kft.-t, ám a cégnél nem kívántak nyilatkozni. 


Képünkön: az ilyen és ehhez hasonló lomizós hadiállapotok is megszűnhetnek az új rendszer révén. 


Palotás P. - MTI-fotó