Mohács: Németh Imre pereket veszített

2010. március 30. kedd 20:45

Mohács: Németh Imre pereket veszített

Szekó József az utóbbi hetekben született bírósági határozatokból is idézett - valamennyi esetben a Városháza, illetve az ott dolgozók javára döntött az igazságszolgáltatás.

(Németh Imre korábbi ügyeiről írt anyagainkat lásd a kapcsolódó írások között jobbra - a szerk.)

A polgármester elmondta: egy Németh Imre által időnként megjelentett, gyalázkodó kiadvány legújabb számát a „szerző" hivatalosan is át kívánta vetetni a hivatal különböző irodáiban, közte a jegyzői és polgármesteri titkárságokon is. Miután az ott dolgozók szabályos eljárása nem nyerte el tetszését, szokásához híven megtette feljelentését, ebben az esetben az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál.

A feljelentés nyomán indult eljárás 2010. február 4-én a Fővárosi Bíróságon a 8.K.33.560/2009/3. számú jogerős ítélettel lezárult.

Részlet az ítélet indoklásából:
Németh Imre kérelmező panaszt terjesztett elő az alperesi hatóságnál, melyben azt kifogásolta, hogy a felperes ismétlődően nem veszi át azon iratait, amelyeket ő személyesen kíván leadni, érkeztetni, mely oka álláspontja szerint egyértelműen politikai, illetve az a más véleménye, hogy az önkormányzat vezetésével szemben nyíltan kritikákat fogalmaz meg. Kérelméhez csatolt egy nem hitelesített felvevőkészülékkel készített magnófelvételt, mely általánosságban rosszul érthető, zajos, mely felvételt a kérelmező készített, és mely felvétellel azt kívánta igazolni, hogy az általa leadni kívánt iratot a városházi iktatóirodában, a jegyzői titkárságon, illetve a polgármesteri titkárságon nem tudja átvetetni. (...) A hatóság a tényállás további tisztázása érdekében helyszíni szemlét tartott a Mohácsi Városházán, melynek során teszteléssel igyekezett megállapítani a panasz megalapozottságát, melynek keretében a kérelmező az iktatóirodán próbált meg átvetetni egy iratot, mely beadványt át is vették tőle."

Idézet az ítéletből (az ítéletben a kérelmező vagy panaszos alatt Németh Imre értendő, míg a felperes alatt az önkormányzat):
„A bíróság a perben rendelkezésére álló iratokból megállapította, hogy a kérelmező folyamatosan, az általa szerkesztett különböző tartalmú, gyakran mocskolódó, gyalázkodó röpiratok, beadványok átvételének megtagadását sérelmezte az alperesi hatóságnál, melynek nyomán indított eljárást a hatóság a felperessel szemben. A felperes nyilatkozata szerint gyakran kellett a kérelmezőt rendőrséggel eltávolíttatni, mert ügyfélfogadási időn kívül is zaklatta a hivatal dolgozóit, a vezetőket, nem egyszer zsebében elrejtett magnetofonnal illegálisan készített felvételeket használta fel az újabb és újabb feljelentéseihez. A kérelmező számos esetben zavarta meg Mohács város rendezvényeit, ünnepségeit, a nemzeti ünnepek megemlékezéseit bekiabálásaival.
(...)
A bíróság jogi álláspontja szerint a kérelmező provokatív fellépésével szembeni felperesi intézkedést nem lehet akként értékelni, mint ami sérti az egyenlő bánásmód követelményét. Egyetért a bíróság a felperessel abban, hogy nem lehet alkotmányos jogokat mások alkotmányos jogainak sérelmével gyakorolni, a visszaélésszerű magatartást az alkotmány sem védi. A perbeli iratokból kiolvasható, hogy a kérelmező a hivatali dolgozók zaklatásával kívánta érvényesíteni ügyféli, alkotmányos jogait, melyet azonban a bíróság szerint mások emberi méltósága tiszteletben tartásának figyelmen kívül hagyásával tett, a más, eltérő vélemény kinyilvánításának nem ez az Ebtv. szerint szankcionálható, elfogadható módja."

Egy másik ügyben Németh Imre a Mohácsi Rendőrkapitányság épületében megtartott egyeztető tárgyaláson furcsa kijelentést tett: "De, ahogy a Jóisten is rákényszerült erőszakos cselekményekre, ő sem fog attól visszariadni."

Az egyeztető tárgyalásra azért került sor, hogy az augusztus 20-i önkormányzati ünnepség zavarmentes lebonyolításának feltételei biztosíthatók legyenek. A tárgyalásról és Németh kijelentéséről Lehel György szervező emlékeztetőt készített. Ezen emlékeztetőben leírtak miatt Németh feljelentette őt. A feljelentés nyomán indult eljárások idén januárban a Baranya Megyei Bíróság 3.Bf.222/2009/5. számú jogerős végzésével lezárultak.

Részlet a végzés indoklásából:
„A vádlott által a magánvádlónak tulajdonított - és emlékeztetőbe foglalt - kijelentés („...de ahogy a Jóisten is rákényszerült erőszakos cselekményekre, ő sem fog visszariadni...) arra a bibliai képre utal, mikor Jézus megtisztítja a templomot a kufárok elűzésével. Az emlékeztetőben rögzített kijelentés szerint tehát a magánvádló kifejezetten azt helyezte kilátásba, hogy erőszakot - akár személy elleni erőszakot - fog alkalmazni azzal vagy azokkal szemben, akik közterületi demonstrációját akadályozni vagy korlátozni próbálják. Azaz róla azt a látszatot keltette, hogy nemzeti ünnepen, Mohács köznyugalmát súlyosan megzavaró, szabálysértést vagy akár bűncselekményt is megvalósító cselekmények elkövetésére készül. A magánvádló ugyan az eljárás során következetesen állította, hogy a 2007. augusztus 15. napján tartott rendőrségi egyeztetésen maga nem tett olyan kijelentést, melyet a vádlott utóbb az emlékeztetőben rögzített."

Részlet a végzésből:
„Mindezek után a bizonyítékok köre zárt, és megalapozott ténybeli következtetés vonható le arra, hogy a magánvádló a rendőrségi egyeztetés során az emlékeztetőben rögzített kijelentését megtette. A valóság bizonyítása ekként eredményre vezetett, mert az volt megállapítható, hogy a vádlott olyan kijelentést foglalt emlékeztetőbe, melyet a magánvádló valóban megtett."

Németh tagadásával ellentétben tehát bíróságnak kellett kimondani, hogy fenyegető kijelentését megtette, amely az előélete ismeretében nem meglepő, hiszen ismert, hogy korábban maradandó testi fogyatékosságot okozó erőszakos cselekedetéért 18 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, de az elmúlt évek során is többször került összetűzésbe a hatóságokkal.

Mint ismert, Németh többször helyezett ki a város jóérzésű lakosságát irritáló transzparenst a Városháza előtt, melyen az alábbi szöveg szerepelt: „Csalás történt a Városházán? Igazságot a Trianon emlékmű kapcsán!" A legutolsó alkalommal, tavaly október 30-án feszítette ki Németh e transzparensét: mivel felszólításra sem volt hajlandó eltávolítani, ezért a közterület-felügyelők leszedték és elkobozták azt. Az üggyel kapcsolatban ellene indult szabálysértési eljárás 2010. február 5-én a Pécs Városi Bíróság 19.Szk.77/2010/2. számú végzésével lezárult, melynek során 20.000 Ft pénzbírságra ítélték Némethet.

Idézet az indoklásból:

Németh Imre eljárás alá vont személy ugyanis az önkormányzati rendelet előírásaival ellentétben nem kért közterület-használati engedélyt a transzparens közterületen lévő műtárgyakra történő kihelyezésére (rögzítésére). Az engedélyeztetési kötelezettség alól nem ad felmentést, hogy a demonstrációt előzetesen bejelentette, a szabálysértési hatóság határozatában hivatkozott rendelet ugyanis ilyen mentességet nem tartalmaz, úgyszintén a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény sem."

Szekó József zárásként így kommentálta a történteket: a képviselő-testület korábbi elvárásának megfelelően minden esetben törvényes, szabályszerű intézkedésekre került sor. Aláhúzta: ha indokoltnak tartja az önkormányzat, a város nyugalma érdekében ilyen ügyekben a jövőben is határozott lépéseket fog tenni, melyre a legutolsó képviselő-testületi ülés napján, múlt pénteken máris szükség volt.

A témához Pávkovics Gábor az alábbiakat fűzte: Németh Imre büntető-feljelentései folytán a Magyar Köztársaság Legfelsőbb Ügyészsége is állást foglalt, amikor kimondta, hogy a meg nem valósult emlékmű kapcsán Mohács Város Önkormányzata, illetőleg az önkormányzat nevében, képviseletében eljáró személyek részéről bűncselekmény elkövetésére nem került sor.

A képviselő hozzátette: mivel a szóban forgó ügyekben a Fővárosi Bíróság, a Baranya Megyei Bíróság és a Pécsi Városi Bíróság ítéletei is egyértelmű iránymutatást adnak, kezdeményezi, hogy az önkormányzat, valamint a politikai és civil szervezetek is határolódjanak el Németh Imrétől és az ő város jóérzésű közösségét zavaró cselekedeteitől. Javaslatára az alábbi határozatot hozták:

„Mohács Város Képviselő-testülete a város közösségét zaklató, megbotránkoztató cselekedetei, megnyilvánulásai miatt elítéli Németh Imrét és felszólítja, hagyjon fel ezen tevékenységével. A Képviselő-testület kéri a politikai és civil szervezeteket, hogy hasonlóképpen határolódjanak el Németh Imrétől.".

EQM