Mi legyen a balettosokkal? - Nem könnyű Pécsett sem a visszavonulók élete

2013. november 22. péntek 23:19

Mi legyen a balettosokkal? - Nem könnyű Pécsett sem a visszavonulók élete

Tavaly január elsejétől megszűntek a korhatár előtti nyugdíjak, de a balett-táncosok életjáradék formájában továbbra is részesülnek állami ellátásban - igaz, bizonyos megkötéssel. A balettművészek közül ugyanis csak azok kaphatnak életjáradékot, akik huszonöt éven keresztül táncoltak a Pécsi Balett, a Győri Balett, a Szegedi Kortárs Balett vagy a Magyar Nemzeti Balett valamelyikében. Ám sok táncos - betegség vagy egyéb okból - el sem érte/éri az életjáradék folyósításához szükséges 25 évnyi munkaviszonyt.

Szerencsésnek mondhatják magukat azok a táncművészek, akik a négy meghatározó balettegyüttes valamelyikében hódították meg a színpadot s tették mindazt legalább negyed évszázadon keresztül. Hiszen a többi művészeti ágtól eltérően számukra megmaradt az állami ellátás eme formája. Ugyanakkor ha egy nyugdíjas táncos más elfoglaltság után nézne és munkaviszonyt létesítene, akkor - szemben a korábbi gyakorlattal - elvesztené jogosultságát az életjáradékra.

Vincze Balázs, a Pécsi Balett igazgatója szerint ráadásul eleve nagyon kevesen részesülnek életjáradékban, hiszen sok művész idő előtt felhagy a tánccal. Az ő esetükben az átképzés lenne a jó megoldás, ám erre Magyarországon nincs lehetőség.

- A magyar táncosok szövetsége is sokat foglalkozik ezzel a problémával és próbál a minisztériummal zöldágra vergődni a kérdésben. Sajnos azonban az az igazság - s ugyanez a probléma a sportolók esetében is -, hogy nincs rá forrás. Ez már luxus lenne. Mondok egy példát. Hollandiában olyan rendszer működik, hogy ha valaki három évet már táncolt, de tovább akar tanulni, akkor jelentős összeget, akár tízezer eurót is kaphat tanulmányai finanszírozására, azaz, hogy elvégezzen egy iskolát. Tíz év tánc után pedig nagyon komoly összeget, akár ötvenezer eurót is kaphat, amiből már egy komoly főiskolát vagy egyetemet is el lehet végezni. Ez nálunk nem létezik - mutat rá a különbségre a pécsi balett igazgató.

A táncosok átképzése tehát nagyon fontos lenne, hiszen csak a Pécsi Balett félévszázados fennállása alatt több száz művész szerepelt az együttesben. Közülük nagyon sokaknak kellett pályát módosítaniuk sérülés vagy más okok miatt, így az 53 év alatt csak körülbelül negyvenen tudtak nyugdíjba vonulni a pécsi társulattól (!).

Azonban az életjáradékban részesülők élete sem könnyű, hiszen nem egyszerű megélni csak ebből.

- Egy balett-táncosnak jelenleg bruttó 150-160 ezer forint a fizetése, ebből pedig százezer forintot sem kapna kézhez, ha elmenne nyugdíjba. Ennyiből nem lehet megélni egy nagyvárosban. Ennyi talán csak vidéken, nomád viszonyok között lehetne elegendő - mondta az igazgató.

De mihez tud kezdeni egy nyugdíjas táncművész?

- Nem sokat. Probléma, hogy a táncművészek nyolcvan százalékából sosem lesz koreográfus és együttesvezető. Elmehetnek tanítani egy művészeti iskolába, ahol balettet, nép- vagy modern táncot oktathatnak. Viszont nagyon sok idősebb kollégám mégsem teszi, mert most kézhez kap mondjuk 80 ezer forint nyugdíjat, ha azonban elmenne dolgozni, csak egy kicsivel keresne többet. Olyan minimális a különbség, hogy nem éri meg nekik. Ilyen szempontból nálunk akár veszélybe is kerülhet a művészeti nevelés, mert senki sem tanít tovább, inkább az életjáradékot választja. Így azonban nincs, nem lesz, aki a nevelné az utánpótlást.

Képünkön Vincze Balázs látható egy korábbi balettelőadáson.


H. L. B.