Igenis szorgos-dolgos munkaerő!
2010. július 25. vasárnap 18:58

Ezt az összeget azoknak a cégeknek kell befizetniük, amelyek legalább 20 munkavállalót foglalkoztatnak, és a megváltozott munkaképességűek aránya nem éri el az 5%-ot. A hozzájárulás összege annyiszor 964 500 Ft, ahány megváltozott munkaképességű alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztat a cég az előírtnál. Az emelés célja egyértelműen a fogyatékos emberek foglalkoztatásának elősegítése volt.
Annak jártunk utána, hogy a dél-dunántúli régióban hogyan alakultak a megváltozott munkaképességűek elhelyezkedési esélyei az új rendelkezés életbe lépése óta.
Meghatározni, hogy Somogyban, Tolnában és Baranyában hány megváltozott munkaképességű ember él, rendkívül nehéz. Foglalkoztatási arányuk a régióban jelenleg alacsony, körülbelül 20%-ra tehető. A rehabilitációs hozzájárulási díj emelkedésének köszönhetően azonban a fogyatékos emberek foglalkoztatása pozitív irányba indult meg.
– A rehabilitációs hozzájárulás emelkedéséről tájékoztattuk a foglalkoztatókat. Fórumokat tartottunk, elektronikus úton, hírlevélben, szórólapokon hívtuk fel figyelmüket a változásokra. Ezek eredményeként számtalan olyan munkáltató adott be megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására irányuló munkaerőigényt, aki azelőtt nem keresett meg bennünket állásajánlatával. Szükség esetén a foglalkoztatáshoz uniós és hazai forrásokból támogatást is adtunk – tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Milassin Erika, a Dél-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ pécsi kirendeltségének igazgatója.
Fontos szempont, hogy a munkaadók ne úgy tekintsenek az általuk foglalkoztatott fogyatékos emberekre, mint szükséges rosszra, hanem tisztában legyenek azzal, hogy a legtöbb esetben szorgalmas, hasznos munkaerőről van szó.
– Életútjuk követése során azt tapasztaltuk, hogy ezek az ügyfeleink megbecsülik az értelmes, hasznos munkát biztosító munkahelyeket. Lehet rájuk számítani, s esetükben nem nagyobb a fluktuáció, mint a többi munkavállaló tekintetében – mondta Milassin Erika.
A hozzájárulási díj emelkedése mellett a fogyatékos emberek foglalkoztatását segíti több uniós és magyar pályázat, illetve a rehabilitációs bértámogatás. Szükség is van a segítségre, hiszen olyan emberekről beszélünk, akik halmozottan hátrányos helyzetben vannak. Testi vagy értelmi fogyatékosságuk mellett általában a legmagasabb iskolai végzettségük a nyolc általános, relatív többségük pedig az elhelyezkedés szempontjából a legrosszabb, 40–49-es korosztályba tartoznak.
Képünk illusztráció.
Palotás Péter
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem látjuk őket, de az éneküket...
- Szeptembertől ismét emelkedik a...
- Rengeteg pénzt fizetett vissza a MÁV...
- Pontyokból érkezett utánpótlás két...
- Zivatarokra, jégesőre figyelmeztetnek...
- A pécsi börtönnél is működik az...
- Kétnapos búcsúra várják a híveket a...
- Nevelőszülői képzést indít Baranyában...
- Idén már 61 ember veszítette életét...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...