Fogy a magyar

2010. július 28. szerda 18:58

Fogy a magyar
Magyarország lakossága jelenleg 10 millió 5 ezer fő, a Központi Statisztika Hivatal adatai alapján ebből Baranyában 393 758-an, Pécsett 157 680-an élnek. Megyénk lakossága 1990 óta folyamatosan csökken, ugyanakkor Pécsett a tavalyi évhez képest többen laknak. A népességfogyás megállítása érdekében kampányba kezdett a Nagycsaládosok Országos Egyesülete.

Az idei év első öt hónapjában csökkent a természetes népességfogyás Magyarországon, köszönhetően annak, hogy az előző esztendő hasonló időszakához képest kevesebben haltak meg. A születésszám azonban továbbra is csökkenő tendenciát mutat: májusig 37 909 gyermek született hazánkban, ami 3%-kal kevesebb, mint tavaly.

Magyarország lakossága hamarosan a lélektani határnak számító 10 millió fő alá csökken. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete megkongatta a vészharangokat, és országos kampányba kezdett annak érdekében, hogy a csökkenő tendencia megálljon.
– A Nagycsaládosok Országos Egyesülete európai tevékenysége révén ismerkedett meg egy Németországban már évek óta sikeres kezdeményezéssel, a „Helyi szövetség a családért” mozgalommal. Ennek lényege, hogy a népességcsökkenés megállítása, illetve a foglalkoztatás növelése érdekében települési szinten szervezett összefogással segítse a gyermekes családok életének jobbítását, a helyi munkavállalást, a munka és a magánélet összebékítését és még sok más célt, a helyi igények függvényében – tudtuk meg Várdainé Kiss Krisztinától, a Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesülete régiós titkárától.

A Pécsett és környékén 350 családot képviselő Nagycsaládosok Országos Egyesülete szerint a gyermekvállalás ösztönzéséhez a családtámogatási rendszer és a foglalkoztatáspolitika átalakítására van szükség:

– Azokat a családokat, akik szívük szerint vállalnák a több gyermeket, a gyermekvállalás ma olyan helyzetbe hozza, amelyet nem tudnak vállalni. Ma Magyarországon a nagycsalád egyenlő a szegénység vállalásával. Szükség lenne arra, hogy az anyaságot megbecsülje a társadalom, hogy ne kelljen „éhbérért” nevelni otthon a gyermekeket, hiszen a GYES és a GYET összege meg sem közelíti a létminimumot. A gyermekgondozással lekötött szülők – tipikusan anyák – megjelenését, visszatérését a munkaerőpiacra megfelelő járulékkedvezménnyel, a részmunkaidő és a nem tipikus egyéb foglalkoztatási formák megfelelő mértékű kedvezményezésével, képzésekkel célszerű lenne elősegíteni – összegezte Várdainé Kiss Krisztina.

Ha a jelenlegi népességfogyás folytatódik, Magyarország népessége 2050-re 8 millióra csökken, amely az elöregedő társadalom miatt gazdasági válság veszélyével fenyeget.

Képünk illusztráció

Palotás Péter