Vízmű: szinte kizárt a megegyezés

2009. szeptember 27. vasárnap 19:20

Vízmű: szinte kizárt a megegyezés
Egyelőre nem tudni mennyibe fog kerülni az önkormányzatnak, hogy megszabaduljon a Pécsi Vízmű Zrt.-ben közel ötvenszázalékos tulajdoni hányaddal jelen lévő Suez Environnement S. A.-tól. A városnak egyrészt kártérítés kell fizetnie a 2020-ig szóló üzemeltetési szerződés felmondása miatt, valamint meg kell szereznie a részvénypakettet. Az egyezkedés szeptember végén kezdődik a felek között.

Mint ismert, a város önkormányzatának közgyűlése szeptember 10-én döntötte el, hogy felmondja a a Pécsi Vízmű Zrt.-vel fennálló üzemeltetési szerződést, s megkeresi a francia felet a privatizációs megállapodás közös megegyezéssel történő megszüntetése miatt. A Sueznek szeptember 30-áig adtak határidőt, hogy a részvények vételárára, a kártérítés mértékére, valamint az üzemeltetés átadására vonatkozó javaslatát megtegye.

A várható forgatókönyveket tekintve kijelenthető: a feleken múlik, mennyi ideig húzzák a szakítást, ugyanis az sokféleképpen megtörténhet.

Az önkormányzat számára a legjobb az lenne, ha a Suez megelégedne az üzemeltetési szerződés felmondásáért a város által javasolt 1,3 milliárdos összeggel, s elfogadható áron, azaz 700 millió-egymilliárd forintért megválna a Pécsi Vízmű Zrt. tulajdonhányadát megtestesítő részvénypakettől. Erre van ugyanakkor a legkisebb esély.

Információink szerint a franciák úgy gondolják: ha meg is válnának tulajdonuktól, több milliárdot kérnének a részvénycsomagért, s a kártérítés mértékét sem fogadják el. Egyelőre ugyan hivatalosan nem nyilatkoznak szándékaikról, de borítékolható, hogy komoly igényeket fognak megfogalmazni a város felé, azaz sokat fognak kérni.

Az üzemeltetési szerződés felmondása miatt például követelheti a Suez, hogy a város fizesse meg neki az átlagos osztalék hátralévő időszakra vonatkozó részét, ezzel akár két-három milliárd forintra is feltornázva a kártérítés összegét. Ugyanígy, a vagyonelemek esetében is jóval többet kérhetnek a város által ajánlott pénznél.

Ha nem tudnak megegyezni a felek, első körben független szakértők, igazságügyi könyvvizsgálók állapítják meg a kártérítés valós mértékét. Amennyiben ezután sem sikerül megegyezni, jöhet a bíróság - a folyamat évekig is elhúzódhat a jelenlegi működési szerkezet fennmaradása mellett.

A bonyolult helyzetet jól jellemzi, hogy a vízművagyon szétaprózódott, így a részvényvásárlás sem lesz egyszerű. A közművek nagy része a holding, mint városi vagyonkezelő birtokában van, a szennyvíztisztító és az ISPA által érintett csatornahálózat az önkormányzaté, míg az épületek a Pécsi Vízmű Zrt. vagyonleltárában szerepelnek.

A legkisebb esély arra van, hogy a Suez továbbra is marad a Zrt.-ben, hiszen erről a városvezetés hallani sem akar, ezzel a felállással ugyanis lehetetlen bevonni a holdingba a vállalatot.

Az ügy kapcsán megkerestük Nagy Csaba alpolgármestert, aki azonban csak annyit mondott: "a város törekszik az egyezségre, s bízik benne, hogy a másik fél elfogadja az ajánlatukat", egyelőre más forgatókönyvre nem is készülnek. Hozzátette: hamarosan megkapják a franciák javaslatát, s ennek fényében határoznak a továbbiakról. A Suez-nél már korábban kijelentették: nem szeretnék eladni a részvényeket.

Képünk
egy, a Pécsi Vízmű Zrt. által átadott ivókút avatásán készült.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva