Pécs visszavenné a Vízmű-tulajdont

2009. szeptember 10. csütörtök 20:07

Pécs visszavenné a Vízmű-tulajdont
Lejárt a határidő, a bírálóbizottságnak döntenie is kell a beérkezett, információink szerint közel húsz aspiráns dolgában, így semmi sem szól az ellen, hogy a csütörtöki közgyűlésen öt évre megválasszák a Pécs Holding vezérigazgatóját. Hacsak... Az ülésen a város főterének közlekedési rendjéről is vitáznak majd, ahogy a költségvetés teljesítésének első félévéről is szó lesz.

Zárt ülésen választja meg a Pécs Holding új vezérigazgatóját csütörtökön reggel a pécsi önkormányzat. Úgy tudjuk, Varga Péter (képünkön) menesztése után mintegy húszan éreztek ambíciót a hálásnak közel sem nevezhető pozíció betöltésére, így elvben dönteni kell, hacsak - mint a legújabb pécsi pletykák előrejelzik - nem találnak ki más megoldást a képviselők.

Valószínűleg sok érv elhangzik pró és kontra annak kapcsán, hogy az év végére - legalábbis nagyrészt - elkészülő Széchenyi térről tiltsák-e ki a buszokat. Mint korábban beszámoltunk róla, a bizottság azt javasolja, hogy - kizárólag hétköznapokon - a 32-es, 33-as buszok mindkét irányba használhassák az agorát, míg a 30-as járat kerülje meg a történelmi városmagot.

Szó lesz a pécsi közterület-felügyelők munkájának minőségéről is, hiszen a város rendeletet alkot annak szervezetéről és feladatairól. Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy a felügyelőknek kötelességük minden olyan esetben intézkedni, amikor bármilyen, feladatkörükbe tartozó, jogszerűtlen cselekedettel kapcsolatos információ jut birtokukba.

Tájékoztatót tartanak az önkormányzat 2009. évi költségvetésének féléves teljesítéséről is, így nagyobb viták is kilátásban vannak. Mint ismert, a város pótköltségvetéssel lesz csak képes működni ebben az évben, s az új vezetés ötödével csökketnené a városi cégek önkormányzati támogatását.

Emellett megalakítják az új Orfű Pécsi-tó Nonprofit Kft.-t is, hiszen közhasznú jogelődjét felszámolták.


FRISSÍTVE
(csütörtök, 10:10)

Napirend előtti felszólalások zajlanak, a zárt ülés fél tizenegy körül veheti kezdetét.

Mint kiderült, a polgármesteri keretből szerette volna támogatni Páva Zsolt az erdélyi (tusványosi) szabadegyetem megszervezését, lebonyolítását 200 ezer forinttal, ám mindezt a szocialisták napirend előtti felszólalásaikban hevesen támadták.

A polgármester végül úgy döntött, saját fizetéséből állja a költségeket.

"Tiszta vizet a pohárba!"

Sajtóközlemény.
Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlése 2009. szeptember 10-i ülésén - a szerződéseknek megefelelően - felmondta a Pécsi Vízmű Zrt.-vel kötött üzemeltetési megállapodást, és szeptember végi határidővel arra kérte a ZRt.-ben kisebbségi tulajdonban lévő francia tulajdonost, hogy a Pécsi Vízműben fennálló részvényhányad visszaadására, és a jogviszonyok lezárására vonatkozó megállapodásokat kösse meg.
A pécsi közgyűlés szándéka - a hazai és nemzetközi példákat figyelembe véve -, hogy saját, önkormányzati tulajdonú társasággal lássa el az üzemeltetői feladatokat, mert ez szolgálja leginkább a pécsiek érdekeit, és ez garantálja teljes mértékben a pécsiek vízellátásának biztosítását.
Polgármesteri Kabinetiroda
Pécs, 2009. szeptember 10.

További szakértői egyeztetésre van szükség, ezért egyelőre nem tárgyalnak a Széchenyi tér új forgalmi rendjéről.


FRISSÍTVE
(11:04)

Úgy tudjuk, a zárt ülésen, vita nélkül, egyhangúlag úgy határozott a testület, hogy eredménytelennek nyilvánítja a Pécs Holding vezérigazgatói székére kiírt pályázatot, és Kiss Tibort, a Biokom Kft. ügyvezetőjét kéri fel kirendelt cégvezetőnek - határozott időre, 2009- szeptember 15-től 2010. december 31-ig, külön díjazás, juttatások nélkül. Kiss Tibor továbbra is a Biokom Kft. ügyvezetője marad.

Szeptember 15. napjával közös megegyezéssel megszüntették dr. Varga Józsefné vezérigazgatói munkakörét is, ezzel ő visszakerült gazdasági igazgatói munkakörébe. A vezérigazgatói tisztséget megszüntette az önkormányzat, a társaságot cégvezető viszi tovább első számú vezetőként.


FRISSÍTVE
(11:40)

Nagy Csaba, alpolgármester a zárt ülést követően azt mondta a Pécsi Újság.hu-nak, hogy a kirendelt cégvezetőnek elsősorban takarékossági intézkedéseket kell elindítania a holdingon belül, fenn kell tartania a társaság likviditását, gazdaságosabb működésre vonatkozó lépéseket kell mielőbb tennie.

Mint mondta, azért eredménytelenítették a pályázatot, mert egy kívülről érkező vezetőnek hónapokig is eltartott volna, hogy megismerkedjen a rendszerrel, ennyi ideje azonban nincs a csődközelben lévő holdingnak.

Kiss Tibor kirendelése kapcsán úgy fogalmazott: húsz éve követi nyomon a városüzemeltetési cég sorsát, ismeri annak működését, problémáit, hiányosságait, így nem lesz idegen számára a most felügyeletére bízott terület. Közölte: változások előtt áll a társaság, valószínűleg új cégeket vonnak be a rendszerbe (ilyen lehet a Pétáv, a Vízmű és a Biokom), hogy ezzel növekedhessenek a bevételek.

Elmondta: szívügye a város, ezért különös gondot fordít majd a közterületek, utak gondozására, célja, hogy az eddigieknél élhetőbbé váljék Pécs.


FRISSÍTVE
(12:28)

Megállapodás született a pártok között, így az erőviszonyoknak megfelelően alakították újjá a holdig felügyelő-bizottságát és igazgatóságát. A többi cég hasonló szervezeteinek újragondolására később kerítenek sort.
Igazgatósági tagnak (zárójelben a delegáló szervezet):
- Schneider Jánost és dr. Farkas Tibort (Fidesz-KDNP),
- Herke Attilát (MSZP),
- Fazekas Istvánt (ÖPE), 
- és dr. Rappai Gábort (a polgármester jelölte) kérték fel.

A feb-be Hajas Andrást (Fidesz-KDNP), Monori Gábort és Farkasné Koncz Zsuzsannát (MSZP) illetve Mischl Györgyöt (BSzPV) és Pólai Zoltánt (SZDSZ) hívták meg.


FRISSÍTVE
(12:36)

Megszüntetné a városvezetés azt a privatizációs szerződést, amelyet a francia tulajdonostárssal kötött 1995-ben a Pécsi Vízmű Zrt. részbeni magánosításakor. Páva Zsolt polgármester azzal indokolta mindezt, hogy Pécs számára előnytelen a mai rendszer. A cég átvizsgálása során kiderült, hogy a menedzsmentjogokat bíró francia tulajdonostárs nem törekedett a vízdíjak csökkentésére, hanem a terjeszkedést tűzte ki célul, a piacbővítés pedig rontotta a társaság gazdasági helyzetét.

A szerződés értelmében a franciák kérhetik, hogy a város vásárolja vissza a tulajdonrészt.

Páva Zsolt 13 órakor (14.30-ig) ebédszünetet rendelt el.


FRISSÍTVE
(15:05)

Tóth Bertalan szerint a másfélmilliárdos EKF-maradványkeretből a színház épületének felújítását is meg kellene oldani. Mint mondta, erre megadná az engedélyt a fejlesztési ügynökség is. Azt javasolta, a keleti városrehabilitáció mellett e projekt legyen a másik, amire költenek, ne pedig a Kálvária domb rendbetételére fordítsanak a keretből.

Nagy Csaba szerint fontos a városvezetésnek a színház, ám egyszerűen nem engedélyezi az irányító hatóság, hogy az intézmény felújítására költsenek e keretből.

Gonda Tibor utalt rá: 300 milliót kellene költeni a színház műszaki fejlesztésére, ez halaszthatatlan feladat, s e forrás megszerzéséért keményen ki kellene állnia a városvezetésnek a kormánynál. Kővári János (ÖPE) azt javasolta, hogy egyelőre csak a keleti városrehabilitációra különítsenek 1,2 milliárdot, a többi pénzről döntsenek később.


FRISSÍTVE
(16:06)

A közgyűlés végül úgy határozott, hogy a színház felújítását 75 millió forinttal nevesítik az előterjesztésben, s megpróbálnak rá EU-s forrást keríteni. Eldőlt: megvásárolja a város a Gyugyi-gyűjteményt, s az 1,3 millió eurós vételárat a Zsolnay Örökségkezelő Kft. hitel segítségével fizeti ki.


FRISSÍTVE
(17:01)

Kevésbé fajsúlyos napirendi pontok tárgyalása után a közgyűlés befejezte munkáját.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva