Új patrónus programmal segít a munkaügyi központ a hátrányos helyzetű gyerekeken
2013. november 07. csütörtök 13:54

A Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja „Új patrónus" címmel 2013 októberében munkaerő-piaci programot indított a hátrányos helyzetű tanulók esélyeinek javítása, illetve a pedagógusok és a szociális munkások foglalkoztatásának elősegítése érdekében.
Csütörtökön sajtótájékoztatót tartottak a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjában, amely során Janovics László, a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója, valamint Páva Péter, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megyei tankerületi vezetője részletezték a program legfontosabb pontjait.
- Az a fiatal, aki több időt töltött börtönben, mint az iskolapadban, jelentős hátrányba kerül, szinte lehetetlenné válik az elhelyezkedése. Ezért hetedik osztálytól egészen a gimnázium harmadik osztályáig egy patrónus, segítő pedagógus foglalkozik a hátrányos helyzetű gyermekekkel, hogy az évek múltán ne problémaként jelenjenek meg a munkaerőpiacon, hanem potenciális munkavállalóként - kezdte beszámolóját Janovics László.
A pályaválasztást segítő és mentortanár munkakörök létrehozását - a Baranya megyei intézményfenntartókkal együttműködve - azokon a településeken, illetve iskolákban támogatja a Munkaügyi Központ, ahol kimutathatóan magas a hátrányos helyzetű, lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók száma.
Olyan általános- és szakiskolák pályázatát fogadták el, amelyek meggyőzően vázolták a mentortanár foglalkoztatásának szükségességét és a hátrányos helyzetű tanulók segítésére maguk is valamiféle plusztevékenységet végeznek. A programban intézményenként, illetve tagintézményenként egy fő, Baranya megyében összesen huszonhat fő álláskereső regisztrált pedagógus, szociális munkás vehet részt ez év október elsejétől 2014. november 30-ig.
Idősebb hölgyeknek is segítenek
A Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának sajtótájékoztatóján beszámoltak egy új kezdeményezésről. A Munkaügyi Központ tíz hónapig fizeti azoknak a nőknek a bérét, akik betöltötték 55. életévüket és már csak egy év szükséges nekik a nyugdíjig. További feltétel, hogy az illető rendelkezzen harminckilenc év munkaviszonnyal, legalább hat hónapja regisztrált álláskereső legyen, és találjon olyan munkáltatót, aki a maradék egy évben - vagy akár annál rövidebb időtartam során - foglalkoztatná.
A pályázatra december 31-ig lehet jelentkezni. A kirendeltségek elérhetőségei megtalálhatók a http://baranya.munka.hu címen elérhető honlapon.
- A jelenlegi program egy nyolcéves folyamat harmadik állomása. Az eddigiekben az volt a célunk, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek lemorzsolódását megakadályozzuk a leghatékonyabb tanulási módszerek elsajátításában való segítségnyújtással. A felzárkóztatás, azaz a korrepetálás, motiválás és a beilleszkedés segítése a mentortanárok feladata marad, emellett segítséget nyújtanak a pályaválasztásban, egy fenntartható jövőkép felé orientálják a diákokat, felkészítik őket az álláskeresésre. A pedagógusok a tehetséges tanulókat ösztönzik a továbbtanulásra, illetve bemutatják a munkaügyi szervezet elhelyezkedést elősegítő támogatásait. Új feladatkörük lesz továbbá a közösségfejlesztés, a szülők bevonása a folyamatba - folytatta Janovics.
A tizennégy hónapos program 80 millió forintba kerül. Jelenleg egyedül Baranya megyében tarják fontosnak orvosolni a problémát, az ország más területein nem követik ezt a példát. A Munkaügyi Központ legfontosabb partnere a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. Páva Péter tankerületi igazgató szerint nagy szükség van a programra, hiszen végleges hátrányba kerülhetnek a lemaradók már az iskolában.
- Magyarország kitörését egy ponton lehet elérni, mégpedig az oktatással. Kamaszként még taníthatóak a fiatalok és a patrónusok segítségével feljebb léphetnek. Összesen 650 személynek nyújt segítséget a program, hiszen minden pedagógus 25 gyermekkel foglalkozik. Az iskolán kívül is lesznek teendőik a mentortanároknak, hiszen amit öt napig tanulnak a gyermekek, akár egy hétvége alatt lerombolhatja egy más értékeket valló családi háttér. A tanulók helyes életmódra nevelésében nagy szerepe van a szülőkkel való kapcsolattartásnak.
Nem várnak gyors sikert az "Új patrónus" program megvalósítói, hosszú távú befektetésként tekintenek rá. Az eddigiektől eltérően személyesebb lesz a gyakorlat, már nem osztályokat fognak patronálni, hanem külön-külön a tanulókat, amiről naplót is vezetnek, hogy jobban követhető legyen a pártfogoltak fejlődése.
Képünkön: Hornyák István (balra), a munkaügyi központ osztályvezetője, Janovics László (középen), Páva Péter és Gyuricza Ágnes főreferens (jobbra).
Horváth P.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...
- A házasság érvénytelenségének egyes...
- Lámpatisztogatóból lett majdnem...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Kérés nélkül is kapnak gondosórát a...
- Új eszközzel gyarapodott a...