Rezsicsökkentés 3.0 - hallgatnak és kivárnak a pécsi szolgáltatók

2013. szeptember 23. hétfő 21:58

Rezsicsökkentés 3.0 - hallgatnak és kivárnak a pécsi szolgáltatók

A kormány ősszel folytatja a rezsicsökkentési akcióját, amelynek során a tervek szerint 11,1 százalékkal csökkentenék a gáz, a villany és a távhő árát. Az intézkedés az idén elkezdett rezsicsökkentés harmadik fázisa lesz, hiszen előbb januártól lett tíz százalékkal olcsóbb a lakossági gáz és áram, július elsejétől pedig további hat tétel - a víz- és csatornaszolgáltatás, a szemétszállítás, a szippantás, a PB-gáz és a kéményseprés - tarifája lett alacsonyabb. Az újabb díjcsökkentés mellett a kabinet szándéka a közműszolgáltatás nonprofittá tétele. Ez ügyben a pécsi szolgáltatók még nem kívánnak állást foglalni, mondván, várják még a koncepció részletes kidolgozását.

Tovább csökkenhetnek a családok terhei, ha az ősszel kezdődő fűtési szezonban életbe lép a kormány rezsicsökkentési programjának harmadik fázisa. Az érintett szolgáltatók közül a PÉTÁV bevételkiesését az első szakasz után kompenzálta az állam, ám arról, hogy ez a következő fázis után is megtörténik-e, még nem tudni.

A kabinet távlati tervei között szerepel a közmű-szolgáltatási ágazat nonprofittá tétele, azaz a társaságoknak a hasznukat az ellátás biztonságának növelésére és a minőség fejlesztésére kellene fordítaniuk. 

Pécsett is megtörtént az első ilyen lépés, a városüzemeltetési cég, a BIOKOM már formailag is nonprofit gazdasági társaságként tevékenykedik idén július elsejétől.

A szektor tervezett átalakításával kapcsolatban megkerestünk több pécsi szolgáltatót, ám sem a PÉTÁV, sem a neki energiát előállító Pannon Hőerőmű, sem a Tettye Forrásház - igaz, ez utóbbi a mostani árcsökkentésben nem érintett - nem adott érdemi tájékoztatást arról, hogy őket miként érintené az ágazatban a megnövekvő állami szerepvállalás.

- A közműszolgáltató cégek nonprofit szervezetté történő alakítására vonatkozóan még nem született kormányzati döntés. A jelenlegi információink alapján nem tudunk állást foglalni a kérdésben - adott szűkszavú választ megkeresésünkre Marton Ferenc, a Pannonpower kommunikációs vezetője.

Valamivel bővebb nyilatkozattal szolgált az ügyben Csöngei Adrienn, a Tettye Forrásház Zrt. szóvivője, bár az is igaz, hogy a társaság a kezdetek óta száz százalékos önkormányzati tulajdonban van.

- A Tettye Forrásház ezért eleve nem bevételorientált cég. Alapítói azzal a szándékkal, olyan formában hozták létre, hogy a profit helyett a pécsiek érdekeit helyezze előtérbe, ezért a társaság rugalmasabban tud hozzáállni ehhez a kormányzati szándékhoz. Konkrétumok hiányában azonban arról nem tudunk még információval szolgálni, miként érintik majd a tervezett változások a céget.

Vida János, a pécsi távhőszolgáltató ügyvezető igazgatója sem tudott véleményt formálni arról, hogy a következő árcsökkentés és a szektor tervezett átalakítása milyen módon érintené a céget. Megkeresésünkre mindössze annyit mondott, hogy várják az átalakításra vonatkozó részletszabályok kidolgozását, s a korábbi, azaz a jelenleg is hatályos rendeletek módosítását. Minden más információról a PÉTÁV is csak a sajtóból értesül.

Csak viszonyításképpen: a pécsi szolgáltató cégek a korábban végrehajtott rezsicsökkentési intézkedések eredményeként elég nehéz helyzetbe kerültek. A PÉTÁV ugyan mintegy hatszázmillió forintos állami kompenzációt kapott a januári tarifacsökkentés után, a mostani, mintegy 11 százalékos újabb díjcsökkenés esetleges állami kompenzációjáról azonban egyelőre nincs információ. A pécsi önkormányzat számításai szerint mindenesetre 427 millió forintra lenne szükség ahhoz, hogy a cég átvészelhesse az újbóli bevételkiesést.

A Tettyét is kényelmetlenül érintette a júliusi árváltozás, az év második felére 240 millió forintos bevételkieséssel kalkuláltak. A BIOKOM-nál pedig a januárban bevezetett lerakási járuléknak és a júliusi díjmérséklésnek köszönhetően 350 millió forintos kieséssel számolnak az idei esztendőre vonatkozóan.


H. L. B. - Fotó: Kováts Judit