"Pécs jó irányba megy"

2010. szeptember 27. hétfő 09:49

A polgármester-jelölteket bemutató sorozatunk befejező részéhez érkezett. Az LMP, a Jobbik és a Baloldali Összefogás Választási Szövetség jelöltje után (lásd kapcsolódó írásaink között jobbra - a szerk.) ezúttal dr. Páva Zsoltot, a Fidesz regnáló városvezetőjét és újbóli polgármesterjelöltjét kérdeztük az eltelt másfél évről, valamint a következő négy esztendőre vonatozó elképzeléseiről.

- A hét végén, vasárnap rendezik az önkormányzati választásokat. Hogyan állnak a kampánnyal?
-
 Úgy érzem, sikeres volt a kampányidőszak, könnyen jöttek az ajánlószelvények, személyemre is szép számmal érkeztek ajánlások. Nem tapasztaltunk ellenérzést vagy ellenreakciókat. Azzal a szlogennel indítottuk a kampányunkat, hogy „Újra Fidesz!", azaz a sikeres tavaszi szereplést szeretnénk megismételni, az azóta a kormányzásban eltelt időszakot felmutatni a helyes irány bizonyítékaként. Arra számítok, hogy a Fidesz megszerzi a többséget a pécsi közgyűlésben, tehát az a fajta patthelyzet, ami többé-kevésbé jellemezte az elmúlt másfél évet, meg fog szűnni. Ez azért lenne jó, mert azt a politikai hátteret, ami egy nyugodt, normális építkezéshez szükséges, meg tudnánk teremteni. Ez nagy felelősség. Többségre számítok, amely stabil hátteret tud nyújtani a következő négy évhez.

Értékelné az elmúlt másfél évet, amelyet városvezetőként töltött? A kitűzött célok közül melyeket sikerült megvalósítani és melyeket nem?
-
Nekem tavaly május óta adataik meg az lehetőség, hogy a várost irányíthatom, és úgy vélem, az elmúlt időszakban sok olyan dolgot kellett megoldanunk, amivel kritikát váltottunk ki néhányakból. Ezekre a kritikákra szükségünk van, mert segítenek a helyes döntések meghozatalában. Összességében azonban elégedett vagyok az elmúlt időszak tevékenységével. Pécs elindult egy olyan pályán, amely hosszabb távon is jó irány lesz a város számára. Megtettük az első lépéseket a költségvetés stabilitásának megteremtése érdekében, átszerveztük a közszolgáltatási feladatokat, a Pécs Holding elkezdett olyan cégként működni, amely a városüzemeltetést tekinti fő tevékenységének. Mindemellett olyan átalakításokat indítottunk el, olyan belső struktúrákat hoztunk létre, amelyek kimondottan a hosszú távú munkát segítik. A legfontosabb, hogy szakítottunk bizonyos gyakorlatokkal, azzal, hogy a pécsiek nélkül, az ő fejük felett születtek a döntések. A civil erő bevonását nagyon fontos fejleménynek tartom, korábban erre - érdemben legalábbis - nem volt példa.

- Melyek a legfontosabb elérendő célok a következő négy évben? Milyen gazdaságélénkítő lépéseket terveznek foganatosítani a város költségvetésének egyensúlyba hozása érdekében?
-
Lényeges, hogy irányt szabtunk a következő éveknek, hiszen az átalakításokat elkezdtük, amelyek jelenleg is folyamatban vannak. Vagyis cégbejegyzések, cégbírósági áthelyezések zajlanak,s ezek szervezeti oldalról határozzák majd meg a következő éveket. Feltett célunk, hogy a város költségvetési helyzetét stabilizáljuk, kihúzzuk ebből a gödörből. Az elmúlt nyolc év 33 milliárdos hitelállományát minél kisebb szintre kívánjuk szorítani. Másik célkitűzésünk, hogy gyarapítsuk a munkahelyek számát, ennek során több mint négyezer munkahely megteremtését tartjuk reálisnak - ebben segít az autópálya megléte, az új ipari parkok létrejötte. A napokban aláírt szerződés egymilliárd forintot hoz a városnak, olyan vagyontömeggel gazdagodunk, amire eddig nem volt lehetőség. A komoly cégek betelepülése az ipari parkba ösztönözheti a munkahelyteremtést. A harmadik jelentős szempont, hogy azt az átalakítást, amit a közszolgáltatások terén elkezdtünk (Biokom, Vízmű és most nemrég a közlekedési vállalat esetében), folytassuk, így a közszolgáltatások közösségi tulajdonba kerüljenek. Ezek olyan közjavak, amelyeket hosszú távon - pont stratégiai jellegükből fakadóan - nem szabad a közösség kezéből kiengedni.

- Hadd kérdezzünk rá néhány konkrétumra. Mi a helyzet a tavaly értékesített stratégiai ingatlancsomaggal? Hogyan állnak a tárgyalások a spanyol befektetővel?
-
Nagyon rosszul. Ennek van jó és rossz oldala is. A jó az, hogy a spanyol befektető utolsó fillérig mindent kifizetett. Ez a mai világban már eredménynek számít. Az viszont már kevésbé jó, hogy a befektetőcsoport érdemben nem hajtott végre beruházást. Azok, amik folynak, úgy valósulnak meg, hogy továbbadta őket más befektetők részére. Ilyen például az épülő Tesco Áruház a Harkány felé vezető út mellett, de szó van egy induló beruházásról a Megyeri út alsó részén, a benzinkút közelében lévő területen. Az összes többi ingatlanelem tekintetében semmilyen mozgás nem történt. Voltak ugyan tárgyalások a Magasház hasznosítását illetően, ott az a megoldás körvonalazódik, hogy egy másik befektető kerülne a spanyolok helyébe. Ekkor megoldódna a Megyeri téri probléma, a társasház helyett mélygarázs épülne, amely kiszolgálná a felújítandó és átalakítandó Magasházat. Ennek a realitása most valós, az erre irányuló tárgyalássorozat jól halad, noha vannak még elvarratlan szálak. A többi tételről nincs tudomásom: sem a laktanya, sem a Munkácsy utcai volt rendelőintézet sorsáról, az ezekre vonatkozó tervekről nem értesített minket a tulajdonos.

- Mint már megírtuk, nemrég a városházán járt Komáromi Tivadar üzletember, aki korábban is érdeklődött városi ingatlanok - például a pogányi reptér és az Expo Center iránt. Vele hol tartanak az egyeztetések?
-
Mi felajánlottuk Komáromi Tivadarnak és cégének ezt a lehetőséget, ő nem zárkózott el, bár elmondása szerint a mai világban ennek hasznosítása nehezebb, mint néhány évvel ezelőtt volt. De felismerve az ingatlanok stratégiai jelentőségét hosszú távon, úgy ítélte meg, szerepet tudnak vállalni ebben az ügyben. A választások után folytatódnak majd vele a tárgyalások.

- Milyen területeken lesz szükség kormányzati segítségre?
-
Az önkormányzati szférának mindenképpen szüksége van kormányzati segítségre. Két olyan terület van, ahol az önkormányzatok ezt igénybe fogják venni. Ezek közül az egyik a közoktatás. Elképesztő, hogy az államtól kapott normatíva töredéke csak a valós költségeknek, ez nem tartható tovább. Ezen a területen komoly lépéseket várunk a kormányzattól. A másik a helyi közösségi közlekedés kérdésköre. Fenntartása olyan szintű terheket ró az önkormányzatokra, hogy önerőből nem tudják ellátni eme kötelezettségüket. Pécsett mindenképpen meg kell építeni két kilométernyi autópálya-szakaszt, hogy a forgalom ne a kertvárosi területre zúduljon rá, mert ez elfogadhatatlan. Fontos az is, hogy a decemberben átadásra kerülő Kodály Központot nemzeti intézménynek minősítve tartsák nyilván, s ennek kapcsán létesüljön egy olyan támogatási rendszer, amelynek révén az intézményt a város központi forrásból tudja fenntartani.

- Ön a polgármesteri poszt egyértelmű várományosa. Elmondja, hogy kik lesznek az alpolgármesterek?
-
Erről azért nem beszélnék még, mert nem tudom, hogy kik lesznek a közgyűlés tagjai. Igaz, új helyzet állt elő, hiszen külsős személyt is meg lehet választani alpolgármesternek, akinek ugyan nincs szavazati joga, de ebben a minőségben dolgozik. Most úgy ítélem meg, a városnak két alpolgármesterre van szüksége, s őket szeretném főállásúként magam mellett tudni, hogy valóban segítséget nyújtsanak a munkához. Neveket viszont csak az új közgyűlés megalakulása után tudok mondani.

- Kíván-e változtatni a vezetési stíluson a következő négy év folyamán?
-
Két dolgot emelnék ki: az elmúlt másfél év tapasztalatából kiindulva mondom azt, hogy szükség van a határozott vezetői stílusra, főleg a különböző közszolgáltatási ügyek területén kell képviselni maximálisan a város érdekeit. Ez az egyetlen járható út. A másik: továbbra is számítok a pécsiek, a civilek jelzéseire, ezt az aspektust is szeretném tovább erősíteni.

- Ki lesz az októberben távozó Winkler Tamás utódja a Tettye Forrásház élén?
-
Belső utánpótlásban gondolkodunk, a cégen belül dolgozó kollégák közül kívánunk olyan vezetőt kiválasztani, aki azt a nagyon fontos munkakört, amit Winkler Tamás betöltött, képes lesz ellátni. Nagyon emberpróbáló helyzetben került a cég élére Winkler Tamás, és példamutató módon vitte a társaság megalakulása körüli ügyeket, majd a működésének beindítását is ő végezte. Az ő tevékenysége példaértékű lehet az utód számára.

Horváth L. Balázs