"A kollektív felelőletlenségnek vége"

2010. szeptember 03. péntek 18:57

A polgármesterjelölteket megszólaltató sorozatunkban ezúttal Gyimesi Gábor 47 éves tanárembert, a Jobbik pécsi polgármesterjelöltjét kérdeztük a párt programjával, elképzeléseivel kapcsolatban. (Sorozatunk első részében az LMP jelöltjét kérdeztük - az intrejút lásd a kapcsolódó írások között jobbra - a szerk.)

- Lejárt az ajánlószelvények gyűjtésének végső határideje. Minden választókerületben állítanak jelöltet?
- Először is azzal kezdeném, hogy a Jobbik beadott egy módosító javaslatot a választási törvényhez: szerettük volna eltörölni az ajánlószelvény-gyűjtést, mert véleményünk szerint ez a választópolgárok zaklatása - a parlament azonban nem fogadta el indítványunkat. Pécsett - hála a polgároknak - gyakorlatilag egy hét alatt mind a 19 választókerületben összegyűlt a szükséges mennyiség - néhol a többszöröse is. A polgármester-jelöléshez szükséges 2000 cédula is viszonylag hamar meglett. Ez mutatja, hogy a Jobbik kinőtt a kis párt szerepköréből és nagy párttá vált. Ellenben voltak rossz élményeink: többen mondták, hogy nem adják oda cédulájukat nekünk, viszont a voksoláson ránk szavaznak majd - egyszerűen félnek attól, hogy a nevük összefüggésbe kerül a pártunkkal, mi azonban biztosítottuk őket, hogy nincs adatbázisunk.

- Milyen eredményre számítanak, és ön, mint polgármesterjelölt milyen eredményt vár önmagától - annak fényében, hogy egyértelműen Páva Zsolt a legesélyesebb várományos a városvezetői posztra?
- Én nagyon nem szeretek tippelni, ráadásul nehéz ilyenkor számokban gondolkodni, hiszen az országgyűlési választások részvételi arányához képest a helyhatósági választásokon való részvétel jóval alacsonyabb szokott lenni. Kérdés, hogy melyik párt szavazói nem fognak elmenni szavazni, illetve kérdés, hányan csalódtak a Fidesz kétharmados többségében, hányan látják úgy az MSZP szavazói közül, hogy a párt már szétesett, így nem érdemes őket támogatni. Nehéz megtippelni ezeket a számokat. Mindent megteszünk a sikerért. Frakciót azonban mindenképpen szeretnénk alakítani. A saját esélyeimmel kapcsolatban hadd éljek egy labdarúgásból vett példával: egy meccsen ki lehet kapni, ha jobb az ellenfél, de ha úgy jövünk le a pályáról, hogy mindent megtettünk a győzelemért, akkor emelt fővel távozhatunk. Kérdés, hogy mennyire látják azt a választók, hogy a Jobbik minden egyes programpontjában az ő érdekeiket képviseli.

- Melyek a pécsi programjuk főbb pontjai?
- Legfontosabb problémának a város adósságállományát tartom. A közgazdaságtan ismeri az adósságkezelés különböző módszereit. Pécsett sok képzett közgazdász él, velük, illetve a hitelező bankokkal közösen meg lehetne találni azokat a megoldásokat, amelyek a legkisebb terhet jelentenék a lakosság számára. Érdeklődéssel várom a kormány jövő évi költségvetési tervezetét, hiszen az önkormányzatok legnagyobb bevétele a központi büdzséből származik. A kormány ismeri az önkormányzatok anyagi helyzetét - többségük ráadásul fideszes vezetésű -, amelyek óriási adósságokkal küzdenek, közülük is Pécs vezeti a listát. Emellett az önkormányzatnak is le kellene ülnie a bankokkal tárgyalni. A közüzemi díjakkal kapcsolatban a helyhatóság nem tud hatással lenni a gáz- és az áramdíjakra. A vízdíj esetében örülünk annak, hogy magyar kézbe került egy stratégiailag fontos szolgáltató, bár mi nem ilyen felelőtlen módon tettük volna meg ezt a lépést. A vízdíj tekintetében az úgynevezett szürkevíz-programot szeretném támogatni. Általa csökkenthető az ivóvíz-előállítás, sokkal alacsonyabbak lennének a költségek, miáltal a vízdíj is jelentősen csökkenhetne - noha ez nem oldható meg egyik napról a másikra. A távhődíj esetében felül kellene vizsgálni az erőművel kötött hosszú távú szerződést, amely igen hátrányos a városra nézve, és amit óriási felelőtlenségnek tartok. Közbiztonság tekintetében Pécs nem áll annyira rosszul, de a keleti városrész lassan kezd a borsodi viszonyokhoz hasonlítani. Létezik településőrség, ők tér- és időbeni átcsoportosítással sokkal hatékonyabban működhetnének, jobban koncentrálhatnának a keleti városrészre - a belváros helyett. Rosszabbodik a helyzet Kertváros egyes részein is, főleg a lőtér környékén, oda is komolyabb erőket kellene koncentrálni.

- Mi a véleménye az egészségügy és a közoktatás jelenlegi állapotáról?
-
A város eladósodottsága miatt (erre hivatkozva) a legtöbb megszorítás az egészségügyben és a közoktatásban érvényesül. Ha a Széchenyi téri munkálatokra fordított plusz háromszázmillió forint az egészségügyi rendszer fejlesztésébe került volna, akkor az micsoda szolgáltatás lehetett volna a lakosság részére! A közpénzek terén óriási felelőssége van a politikának. Az egészségügynek rendelkeznie kell azokkal az eszközökkel, amelyek a gyógyításhoz, az egészségmegőrzéshez szükségesek. A közoktatásban is léteznek értelmetlen megszorítások: nem lehet 42 fős osztályokban, eszközök nélkül tanítani, a fáradt tanárok - akik sok esetben mellékállásra kényszerülnek - nem tudnak rendes nevelési munkát végezni. Hiányzik a tömegsport, nincsenek rendes sportpályák - pedig lenne rá pénz.

- Milyen módon fognak politizálni a képviselő-testületben, konstruktív vagy konfrontatív elvek alapján?
- Erre példaként a Jobbik országgyűlési frakciójának tevékenységét említeném. Egy kimutatás szerint a fideszes javaslatok felét megszavaztuk. Teljesen mindegy, hogy ki milyen előterjesztést nyújt be, mindig azt nézzük, hogy az a polgárok érdekeit szolgálja-e vagy nem. Szeretnénk közelebb vinni a politikát az emberekhez. Úgy látom, hogy van egy szakadék a politikusok és a választóik között: kampányidőszakban úgy csinálnak, mintha érdekelné őket az emberek véleménye, a választások után azonban mintha elfelejtenék őket. Mi nem akarunk ebbe a hibába esni. Azt szeretnénk, hogy a politika visszakerüljön a nyilvánosság elé. A döntésekhez felelősséget kell kapcsolni, a kollektív felelőtlenség elve nem működhet tovább. Hosszú távon kell gondolkodni, ezért nem hirtelen és gyors, hanem megfontolt és megalapozott döntéseket kell hozni.

H. L. B.