"Néha a papírforma nem érvényesül"

2010. szeptember 09. csütörtök 18:58

A pécsi polgármesterjelöltekről szóló sorozatunkban (az első két részt lásd akapcsolódó írások között jobbra - a szerk.) ezúttal Meixner András egykori alpolgármestert, az MSZP-ihlette Baloldali Összefogás Választási Szövetség aspiránsát kérdeztük az őszi helyhatósági választásokkal, programjának főbb elemeivel és a múlttal kapcsolatban. Meixner András írásban kérte kérdéseinket és írásban is válaszolt rájuk.

- Milyen eredménnyel lenne elégedett az önkormányzati választások során? Hány képviselővel számolnak a közgyűlésben?
-
Minden szavazat megtisztelő számunkra, amit a választópolgároktól kapunk. Számháborút nem szeretnénk játszani, de remélem, hogy mandátumunk jóval több lesz, mint azt politikai vetélytársaink szeretnék.

- Amennyiben nem a várakozásaiknak megfelelő eredmény születik (például ön esetleg nem kerül be a képviselő-testületbe), akkor felkészült-e arra, hogy visszatér a civil életbe?
-
Abban biztos vagyok, hogy a következő közgyűlésben is jelentős számú szocialista képviselő tevékenykedik majd. Jelenleg is van civil állásom, és ha a választóktól bizalmat kapok, továbbra is Pécsért fogok dolgozni.

- Milyen szempontok alapján vállalta el a polgármesterjelöltséget - különösen annak fényében, hogy Pécsett egyértelműen Páva Zsolt az esélyes?
-
Több baloldali szervezet jelölt polgármesternek, így egy komoly közösség tisztelt meg bizalmával. A választás egy demokratikus versengés, amelynek vannak esélyesei, bár nem mindig a papírforma érvényesül. Ugyanakkor nem csak a mandátumok mennyisége számít, hanem azok az értelmes, előremutató programok, és javaslatok, amelyeket egy-egy szellemi műhely le tud tenni az asztalra. Nekünk szocialistáknak van ilyen programunk, ezért ennek megvalósításáért érdemes vállalni a megmérettetést.

- Mennyiben érzi magát felelősnek az Expo Center ügyében (köztudomású, hogy ön egy időben programigazgatóként tevékenykedett a létesítményben)?
-
Annyira, mint minden más képviselő. Én azért dolgoztam, hogy az Expo megtermelje a ráfordított pénzt, mások meg éppen ellenkezőleg, megpróbáltak politikai céljaiknak megfelelően keresztbe tenni. Egyébként kulturális és kommunikációs igazgató voltam, azzal a feladattal, hogy szervezzem a kulturális programokat és irányítsam a Városi Képtár munkáját. Egy ilyen beruházás megtérülése évtizedekben mérhető, tehát nem kérhető számon az azonnali rentabilitás. Sajnálatos, hogy az Expo többnyire negatív színben jelent meg a városi kommunikációban és nem foglalhatta el méltó helyét a rendezvényterek között. A Baloldali Összefogás programjában ennek helyretételét fogalmaztuk meg.

- Hogyan rendezné a város jelentős adósságállományát - tekintettel arra, hogy a mintegy negyvenmilliárdos összeg tekintélyes része az előző, szocialista városvezetés regnálása alatt halmozódott fel? Egyáltalán, mennyi szerepe van(volt) az MSZP-nek abban, hogy Pécs vált a legeladósodottabb várossá az országban?
-
2009 májusában 31 milliárd Ft hitele volt Pécsnek, amelyből 11 milliárd még nem került felhasználásra. Tehát az MSZP-s városvezetések 20 milliárd Ft hitelt költöttek el, melyekből fejlesztések valósultak meg. Csak néhány jelentősebb ezek közül: a panelprogram, a több mint 400 bérlakás építésének, az iskola felújításoknak (ANK, meszesi, Bánki Donát utcai, rácvárosi iskolák, stb.) önrésze, a buszvásárlásokra fordított pénz, az ISPA-beruházások városi önrésze. Egyszóval mind olyan, amely nélkülözhetetlen volt a város fejlődéséhez. A további 20 milliárd Ft hitelről az alig másfél éve kormányzó polgármestert kell megkérdezni. A probléma gyökere egyébként nem itt van, hitel nélkül nincs fejlesztés! A gond ott jelentkezik, hogy a működési mérlegünk negatív, tehát kevesebb a város bevétele (adók, normatívák, stb.), mint a működési kiadások nagysága. Ez pedig a mindenkori kormányzati finanszírozás függvénye elsősorban. Éppen ezért nagy érdeklődéssel várom az új kormány programját, hogy mit juttat az önkormányzatoknak, és csak ezután lehet a pontos intézkedési tervet megalkotni.

- Milyen konkrét lépéseket terveznek az oktatás és az egészségügy fejlesztésére?
-
Első lépésként megadjuk a Fidesz által megtagadott Cafeteria-pénzt a közalkalmazottaknak. Terveink közt szerepel, hogy a szakmai szervezetek bevonásával lépéseket teszünk a képzési rendszer teljes vertikumának együttes, koherens átgondolására. Fejleszteni akarjuk a bölcsődéket és az óvodákat is. Megvalósítjuk a Kertvárosi Rendelőintézetet. Az Egyesített Egészségügyi Intézmények (EEI) fontos érték! Ezért működtetését és fejlesztését az önkormányzat fenntartásában kívánjuk megoldani.

- Milyen koncepció mentén kívánnak tevékenykedni a képviselő-testületben: konfrontatív vagy konstruktív szempontok alapján?
-
Világ életemben utáltam a veszekedéseket. Meggyőződésem, hogy a politikában sem vezet eredményre a folyamatos konfrontáció. A másik véleményét, gondolkodásmódját és emberi méltóságát tiszteletben tartó vita azonban természetes velejárója a közéletnek. Baloldali elveink és választóink képviselete tekintetében kemények, következetesek és kitartóak leszünk, ugyanakkor megbízható partnereként számolhat velünk mindenki, aki jószándékkal közeledik hozzánk.

H. L. B.