Nem nőtt az adakozási kedv

2010. július 16. péntek 19:00

Nem nőtt az adakozási kedv
Továbbra sem ajánljuk fel szívesen vesénket rászoruló rokonainknak, derül ki a transzplantációs adatokból. Pedig az élődonoros veseátültetések hatékonyabbak, mint az elhunyttól származó vese. Ennek ellenére idén már most majdnem annyi átültetést végeztek a Pécsi Transzplantációs Klinikán, mint tavaly egész évben.

Harminckilenc vesetranszplantációból mindössze 4 esetben ültettek át élő donorból kioperált vesét a pécsi Transzplantációs Klinikán 2009-ben. Az arány 2010-re sem javult, de idén az év feléig már összesen 35 műtétet hajtottak végre. A 35-ből 3 esetben származott élő donorból a szerv.

Az adatok Dr. Kalmár Nagy Károlytól, a klinika igazgatójától származnak, aki elmondta, hogy a körülbelül 10%-os élődonor-arány, Norvégiában, vagy az USA-ban 40-50%-os. Azt azonban ő is pozitívan értékelte, hogy már az év felénél megközelítették a tavalyi műtétszámot. Ezt a Transzplantációs Központok kialakításával magyarázza.

Míg korábban egy-egy elhunyttal nem volt módjuk foglalkozni a kórházaknak, most elég egy telefon a legközelebbi Központba, és a szakmai csapat odautazik, kiveszi a használható szerveket. Így, ha például Mohácson valaki elhunyt a kórházban, az ottani orvosok azonnal riasztják a Pécsi Központot, ahonnan egy sebész csapat rövid időn belül Mohácsra érkezik és a donációt, vagyis a szerv kivételét ott helyben hajtják végre.

A statisztikai javulás ellenére továbbra is hiány van donorból. Kalmár doktor szerint háromszor nagyobb az igény, mint a "kínálat." Hogy mennyit kell várnia annak, aki listára kerül, Csíky Botond, az FMC Dialízis Központ orvosigazgatója nem tudta megmondani, ez ugyanis nagyon változó. A szerencsés beteg akár 1-2 napon belül is új veséhez juthat, egy olyan betegnek viszont, akinek a szövettani típusa ritka, lehet, hogy egész életében nem találnak megfelelő donort. Csíky Botond is beszámolt pozitív adatról is: míg korábban évről-évre 7%-kal nőtt a vesebetegek száma, addig az elmúlt években már csak 1-2%-kal.

S. B.