Most menjen múzeumba, ilyent még nem látott: Pécsett a világ legnagyobb címletű bankjegye!
2013. május 19. vasárnap 11:34

Utolsó állomásához érkezett a Janus Pannonius Múzeum Várostörténeti Múzeumának (Pécs, Felsőmalom u. 9.) '40-es éveket sokoldalúan, a művészet és tudomány eszközeivel feldolgozó népszerű sorozata. Május 23-án 15 órakor nyílik meg az a tematikus kiállítás amelyen olyan tárgyakat csodálhatunk meg, amelyeket eddig a múzeum raktárában tároltak, a közönség még nem láthatta őket. Ezek sorában a legkiemelkedőbb a magyar százmillió bilpengő (B-pengő).
Közismert, hogy a második világháború alatt, különösen azt követően a hazai fizetőeszköz folyamatosan elértéktelenedett, emiatt újabb és újabb címletű pénzeket bocsátottak ki. A történelem legnagyobb mértékű inflációját azonban már nehéz volt a nullákkal követni. Az egymilliárd B.-pengős bankjegy már nem került forgalomba, de a 100 millió B.-pengős máig a világtörténelem legnagyobb címletű kibocsátott bankjegye.
A kiállításon szintén megtekinthető Pécs 1945-ös szükségpénz tervezete. A II. világháborút követő infláció miatt - forgalmi bankjegy és váltópénz hiányában - több város szükségpénz kibocsátásához folyamodott. Pécsett végül nem bocsátottak ki szükségpénzt - a tervek és a próbanyomatok elkészültek, de nem kerültek forgalomba. Máig megmaradt a 100 pengős előlapjának 42x24 cm-es, a város címerét kidomborító rajzterve, melynek alsó szegélyén jól olvasható Gebauer Ernő grafikusművész kézírása: "Városi pénzterv. Gebauer".
Íme:

A személyes emlékek közül pedig igen szívszorító történet fűződik a kiállított berliner kendőhöz, amelynek viselőjét annak idején a horlovkai munkatáborba hurcolták. A hölgy akkor édesanyjától kapta a ruhadarabot, hogy gyermekét a szörnyű helyen megóvja a farkasordító hidegektől, azonban Rézi néni visszaérkezvén a malenkij robotról már csak a ruha felét hozta vissza. Egyik rabtársával ugyanis élelmiszerért cserébe átadta a kendő egy darabját:

Tehát mindenképpen érdemes lesz megtekinteni a tárlatot, amelyet dr. Ujvári Jenő, a Dél-Pannon Múzeumokért Kiemelkedően Közhasznú Egyesület elnöke nyit meg, tárlatvezetést Gál Éva, a JPM Történeti Osztályának osztályvezető főmuzeológusa és Pásztor Andrea muzeológus tart. A 15 órakor kezdődő megnyitó után 17 órakor Keleti Márton Dalolva szép az élet című filmjét láthatja a nagyközönség.
A programsorozathoz múzeumpedagógiai foglalkozások is tartoznak. Malenkij robot címmel az érdeklődő fiatalok a második világháború után a Szovjetunióba hurcolt baranyai sváb lakosság munkaszolgálatát feldolgozó foglalkozáson vehetnek részt, vagy pedig bepillanthatnak a '40-es évek világába.
A malenkij robot múzeumi kutatásában és megjelenítésében a Janus Pannonius Múzeum élen jár. A foglalkozásokon a túlélők szívfacsaró beszámolóiba hallgathatnak bele a tanulók, kézbe foghatják a lágerekből hozott tárgyakat, amelyeknek történetei is megelevenednek a foglalkozások alatt. Az egyénileg átélt és szóban átadott (nem egyszer tragikus erejű) élmények a múzeumpedagógus vezetésével történelmi keretbe ágyazódnak.
A rendezők a kiállítás teljes ideje alatt továbbra is várnak '40-es évekből származó tárgyakat, fényképeket, dokumentumokat és a hozzájuk kapcsolódó történeteket.
Aki megosztaná másokkal ezen emlékeit, a 06 72 310-165-ös telefonszámon, valamint a [email protected] e-mail címen jelentkezhet. Ugyanitt várják a múzeumpedagógiai foglalkozásokra való regisztrációkat is, legalább három nappal a látogatás előtt.
Forrás: Janus Pannonius Múzeum
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Késő este pótlóbuszok járnak Mohács...
- Vajon a májussal a szokatlanul hűvös...
- Böde az élvonal történetétnek...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Több mint ezer tartalékos tett esküt,...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...