Mészáros kontra Méhes: ez egyre kevésbé elegáns

2007. november 26. hétfő 14:00

Az ötödik vezető is távozott pénteken a pécsi kulturális főváros-program éléről. A művészeti vezető, Méhes Márton lemondása ismét borított egyet az amúgy sem biztos lábakon álló EKF-projekten.

Szocialista körökből származó információink szerint Méhes számára az jelentette az utolsó cseppet a pohárban, hogy csak meghívottként számoltak vele a hétvégére kitűzött programkoncepció tárgyalása kapcsán. Méhes ezért a brüsszeli beszámoló előtt nagyon korrekt módon nem borított asztalt, rögtön azután viszont benyújtotta a lemondását.

AZ ELŐZMÉNYEKÉRT: KLIKK IDE!

A művészeti igazgató úgy érezte, a nyáron kinevezett Mészáros András általános főigazgató mellett nem rendelkezhet a korábban számára biztosított autonómiával, statiszta szerepet pedig nem kívánt vállalni.

A jövőt illetően két lehetőség adott: vagy újra a közgyűlés választ művészeti vezetőt, amely egyébként bölcs döntés lenne, vagy Mészáros András saját hatáskörben vesz fel maga mellé művészeti divízióvezetőt. Ez utóbbi természetesen azt jelentené, hogy a főigazgató beosztottjaként, neki minden kérdésben alárendelve működne az új pozíció birtokosa.

Szakmailag ugyanakkor megkérdőjelezhető lenne e verzió.

Bretter Zoltán (képünkön jobbra), a városháza EKF-tanácsnoka sajnálja Méhes Márton lemondását, s - mint mondja - mindvégig támogatta a művészeti igazgató törekvéseit. A szabad demokraták pécsi elnöke szerint olyan új vezető töltheti csak be Méhes pozícióját, aki képes lesz Mészáros András irányítása alatt dolgozni.

Úgy tudjuk, az MSZP-frakció részéről csak a polgármester nyilatkozhat a lemondással kapcsolatban, ám Tasnádi Péter péntektől tegnapig Londonban volt, az Élhető Városok versenyén vett részt, ma pedig a Parlamentben végzi feladatait.

A polgármester sajtóreferense a Pécsi Újság.hu-t arról tájékoztatta, hogy a városvezető tudomásul vette az art director lemondását, de mindeddig nem volt módja megvizsgálni az ügy körülményeit, részleteit. A referens hozzátette, Tasnádi Péter szerint a legfontosabb az EKF-program zökkenőmentes folytatása, ezért hazaérkezése után a lehető leghamarabb megteszi a szükséges lépéseket az új művészeti igazgató kinevezésének érdekében.

Szerkesztőségünk megkereste az Oktatási és Kulturális Minisztériumot is, mint a kulturális főváros programra vonatkozó kormány-város szerződés egyik érintettjét, de a tárca sajtóosztálya nem kívánt reagálni a vezető lemondására - mondván ez Pécs belügyének számít.

Ezzel szemben lapunk úgy tudja, hogy néhány héttel ezelőtt a kulturális miniszter, Hiller István a pécsi művészeti vezető hatáskörének csorbítására vonatkozó tervezet miatt éles konfliktusba került Tasnádival. A programhoz közelállók szerint a tárcavezető akkori kifogásai miatt vetették el a szocialista berkekben is óriási felháborodást kiváltó előterjesztést.

Azóta úgy tűnik fordult a kocka, hisz a frakción belül sikerült keresztül vinnie Tasnádi Péternek, a Mészáros András elképzeléseinek megfelelő, s Méhes autonómiáját sértő tervezetet - ezzel erősítve a főigazgató helyzetét.

A lemondott művészeti igazgató, Méhes Márton munkatársainknak azt mondta, most néhány napig pihenni fog, a jövőre nézve pedig még nincsenek konkrét elképzelései.
 
Mészáros András főigazgató délben, sajtótájékoztatón értékeli a kialakult helyzetet.


FRISSÍTVE (13:44)

A SAJTÓTÁJÉKOZTATÓ: MÉSZÁROS MÉHEST TESZI FELELŐSSÉ

Mészáros András főigazgató(képünkön) a sajtó képviselői előtt úgy fogalmazott, teljesen váratlanul érte Méhes döntése, szerinte ennek semmiféle előjele nem volt az elmúlt fél évben.

- Mindenkivel megismertettem a munkamódszeremet, az új struktúrát, amellyel kapcsolatban a művészeti igazgató véleményét is kikértem. Méhes Mártonnak lehetőséget, engedményeket adtam a szervezeti és működési szabályzat rá vonatkozó részének módosítására, amelyet az igazgató el is fogadott. Tudtam: csak cégszerű működéssel lehetünk hatékonyak, így nem láttam semmiféle okot arra, hogy a rendszerből a főigazgatón kívül bárkit is kiemeljek - összegezte a közelmúlt történéseit.

Az igazgató egyébként nem érzi megfelelőnek Méhes Márton időzítését, főleg mert, mint mondta, a brüsszeli monitoring bizottság még le sem adta véleményét a pécsiek prezentációjáról, ráadásul sajnálatosnak tartja azt is, hogy a művészeti igazgató a polgármester és a menedzsment tájékoztatása nélkül döntött a lemondásról.

A két vezető közötti személyi ellentétekre vonatkozó sajtóinformációkra válaszolva azt mondta:

- Nem így működöm. Számomra ügyek, elvek és szabályok vannak, amikhez ragaszkodom. Éppen ezért hangsúlyozom: a vita közöttünk mindvégig szakmai jellegű volt.

A főigazgató kiemelte, „szó sincs arról, amit Méhes nyilatkozatában állít. A konfliktus legfőbb forrása nem az ugyanis, hogy a főigazgató elvonta volna tőle a döntési kompetenciát, hiszen a közgyűlés döntött a művészeti igazgató előkészítő, szakmai szerepéről".
 
Mészáros András szerint a cégszerű működést illető anomáliák megszüntetése is problémát jelentett: „Méhes Márton főigazgatói - a házon belüli és kívüli viselkedésre, a nyilatkozati rendre vonatkozó - utasításaimat rendre negligálta. Nem gondolom, hogy tartható állapot az, hogy a főigazgató a sajtóból értesül a művészeti igazgató tárgyalásainak részleteiről, programjairól. Kettős hatalomgyakorlás egy szabályozott rendszerben működő cég esetében nem lehetséges, s ezt Méhes Mártonnak is értésére adtam".

Révész: „Csak pályáztatással!"

A Fidesz frakcióvezetője, Révész Mária úgy látja, az új igazgató kinevezése csak pályáztatás útján valósulhat meg - annak idején, Méhes megválasztásakor is éppen azért nem szavaztak mellette, mert a művészeti vezető versenyeztetés nélkül került székébe. Miután idén már négy vezető távozott programtól - teszi hozzá Révész -, az is kérdéses, hogy ilyen előzmények után egyáltalán hajlandó-e valaki elvállalni ezt a posztot. A frakcióvezető arról, mint hozzátette, nem tud, mi lehet az oka, hogy legfőbb támogatója, Hiller István kihátrált a Méhes mögül.

Az igazgató nem botránynak, sokkal inkább lehetőségnek tekinti Méhes távozását: "Újra lehet gombolni a kabátot, utólag rendezhetjük a kulturális vezetőség ügyét".

A korábbi EKF-ek lebonyolítását vizsgáló Palmer-jelentésre utalva megjegyezte: „az EKF szervezetnek kell függetlennek kell lennie, nem pedig annak egy egységének".

A jövőt illetően csak annyit tudtunk meg: Mészáros megegyezett Méhes Mártonnal - aki egyébiránt a mai naptól nem léphet fel az EKF-központ nevében - a poszt néhány héten belüli átadásáról. „Záros határidőn belül meg fog születni egy szakmai alapokon nyugvó döntés a posztját betöltő utód személyéről. Az viszont soha nem merült fel, hogy én közgazdászként fogom meghatározni a programokat".

A 2008-as, Méhes Márton által kidolgozott programokról megtudtuk: „a pályázókkal nem lehetne megtenni, hogy módosítsunk a jövő évi eseményeken, illetve támogatásokon, így a folytonosság hiánytalanul megmarad".

A lapunk által felvetett kérdésről, miszerint a kormány Méhes kiválása miatt esetleg beleszólhat a menedzsment központ működésébe, csak annyit mondott: „ennek nincs valós veszélye, hiszen a kormány beavatkozását semmi sem indokolja, ráadásul a Palmer-jelentés ajánlásai ezzel ellentétesek is".


Korb Zoltán - Bóka Máté