Megkezdődött a belvárosi egyházmegyei épületek felújítása

2013. december 17. kedd 20:16

Elkezdődtek a Pécsi Egyházmegye kezelésében lévő belvárosi épületek felújítási munkálatai Pécsen; a 2015 elejéig tartó munkálatokra 1,5 milliárd forintot költenek uniós forrásokból.

A kiemelt turisztikai pályázat nyomán az érdeklődők számos, megjelenésben és szolgáltatáskínálatban is megújult műemlékkel találkozhatnak majd Pécsen. A munkálatok a püspöki palotát és annak udvarát, a székesegyházat, a dzsámit, a Csontváry Múzeum épületét, a püspöki magtár épületét, a Martyn-házat és a Káptalan utcában a zarándokszállás épületét is érintik - tájékoztatta az MTI-t a Pécsi Egyházmegye kedden.

A Pécsi Egyházmegye az elmúlt egy évben elkészítette a kiviteli terveket, részben lefolytatta a közbeszerzési eljárásokat, így a kivitelezési munkák egy része már 2013 őszén elkezdődött. A Martyn-ház és a zarándokszállás felújítása már zajlik, és a Széchenyi téri dzsámi rekonstrukciója és restaurálási munkái is a tervezett ütemezés szerint folynak - olvasható a dokumentumban. A következő fázisban a székesegyház és a püspöki magtár újul meg, márciusig az összes, még hátralévő munkálat is elindulhat. A tervek szerint a felújítások 2015 elejére elkészülnek. A beruházások során új vendéglátóhelyek és ajándékboltok nyílnak az egyházi értékek környezetében, valamint egy új rendezvénytermet is kialakítanak. A könnyű tájékozódást információs pontok fogják biztosítani, a gyermekeket pedig külön foglalkoztató műhely várja majd.

A fogyatékkal élők számára az épületek akadálymentesítése is megvalósul. A Pécsi Egyházmegye vezetői nagy lehetőségnek tartják az európai uniós forrásból, közel 1,5 milliárd forint értékben megvalósuló beruházást, mert reményeik szerint a vallási turizmus mellett a nem vallási, belföldi és határon túli turistákat is meg tudják szólítani a színesebb programkínálattal.

Udvardy György megyéspüspök tavaly novemberben jelentette be, hogy A püspökvár titkai, a püspöki palotától a dzsámiig elnevezésű projekt segítségével európai uniós forrásból kapott lehetőséget az egyházmegye a régóta tervezett rekonstrukcióinak megvalósítására, az egyházmegye értékeinek, kincseinek bemutatására.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere akkor arról szólt, hogy a fejlesztés növelheti a város idegenforgalmát, méltó helyet biztosít gyűjtemények elhelyezéséhez. Az eseményen beszámoltak róla, hogy a beruházás keretében felújítják és látogathatóvá teszik a székesegyház délkeleti tornyát, továbbá a tető javításával megszüntetik a bazilika beázását, védelmet biztosítva Székely Bertalan és Lotz Károly felbecsülhetetlen értékű freskóinak.

Kitértek rá, hogy megnyílik a látogatók előtt a püspöki palota és annak kertje, valamint a kertből a püspöki pincészetbe vezető titkos alagút. A pincészet mellett borászati kiállítást rendeznek be, a magtár pedig átépítését követően rendezvényhelyszínként működik majd. Megújul és egyházi témájú tárlatnak ad otthont a Káptalan utcai Martyn-ház is, fejlesztik a közelében lévő zarándokszállást, rendbe hozzák a Csontváry Múzeum épületének homlokzatát, megszüntetik a beázást a belvárosi Gázi Kászim Pasa dzsámijában, és megnyitják az épület altemplomát a nagyközönség előtt.