Ipari kémek hajtanak a Zsolnay titkaira? - Interjú Bachar Najarival

2013. szeptember 08. vasárnap 20:23

Ipari kémek hajtanak a Zsolnay titkaira? - Interjú Bachar Najarival

Bachar Najari szír származású svájci-magyar üzletember idén vásárolta meg a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra többségi tulajdonrészét. A közel kétszáz dolgozót foglalkoztató gyár új tulajdonosa nagy reményekkel vágott bele a patinás üzem felfuttatásába. Az eltelt időszak eredményeiről, s a gyárral kapcsolatban felreppent negatív híresztelésekről egyaránt kérdeztük.


Az országban egyre több helyen találkozhatunk a pécsi gyár termékeivel. Bachar Najari erőfeszítései annak érdekében, hogy megfelelő marketingmunkával egyre több országban legyenek elérhetők az eozin- és pirogránit termékek, úgy tűnik, sikerrel járnak.

Az üzletember a Pécsi Újságnak nyilatkozva elmondta, hogy "szépen haladnak három fő céljuk, a gyár veszteségeinek csökkentése, új partnerek felkutatása és a termékek új arculatának meghatározása tekintetében".

- Ez azonban nem egyszerű a mai nehéz gazdasági környezetben. Azt viszont büszkén mondhatom, hogy már három Zsolnay-shop található Budapesten, az Astoriánál, a Váci utcában és a Marriott Szállodában. Sok munkánkba került, míg sikerült megnyitnunk ezeket az üzleteket. De apránként komoly kapcsolatokat építettünk ki Moszkvában, Japánban, Kínában, Angliában és Kanadában is, nem beszélve Ománról és Szaúd-Arábiáról - mondta a tulajdonos, aki szerint ezek az „apró" lépések mind kellenek ahhoz, hogy talpra álljon és gazdaságosan működhessen a manufaktúra.

Ami a gyár gazdasági helyzetét illeti, sikerült valamelyest csökkenteni a több száz milliós veszteséget, ez talán részben a minimális létszámleépítésnek is köszönhető.

- A gyár átvétele után igyekeztünk minél kevesebb dolgozótól megválni, sőt, szívünk szerint senkit sem küldtünk volna el, tudva, hogy nagy valószínűséggel nem lesz új munkahelyük. Abban reménykedünk, hogy ha ilyen ütemben növekednek a megrendelések, akkor bizonyosan szükségünk lesz több alkalmazottra, főleg technikusokra és művészekre. Ebből a szempontból optimista vagyok, létszámbővítésre akár már a következő hat hónap során sor kerülhet - adott hangot bizakodásának az üzletember.

Sokak számára feltűnt, hogy egy ideje drágábban lehet megvásárolni a cég termékeit. Ezzel kapcsolatban olyan pletyka is napvilágot látott, hogy egy nemrég alapított, a gyár és a viszonteladók közé beékelődött - a tulajdonos, azaz általa alapított - nagykereskedelmi cég a felelős mindezért. Bachar Najari szerint ez természetesen nem felel meg a valóságnak.

- Amikor átvettem a gyár irányítását, az előállítási költségek meghaladták az árusított termékek árát. Kérdésemre, miként lehetséges ez, azt válaszolták, hogy az önkormányzat és az állam finanszírozta meg a termelést. Én nem az állam vagyok, ezt nem tudom megfinanszírozni. Ha újból csökkentenénk az árakat, akkor másnak kellene állni a veszteségeket, én ugyanis nem vállalnám. Sajnos ezt sokan nehezen értik meg. Ráadásul annak ellenére, hogy emeltük az árakat, azok még mindig legalább 30-40-50 százalékkal alacsonyabbak, mint az ebbe a kategóriába tartozó más gyárak termékei. Ennél drágábban azonban már nem akarjuk árulni a Zsolnay termékeit. A drágítás után ugyan némileg visszaesett a kereslet, „visszahúzódott a piac", de idővel mindenki megérti a helyzetet. Tudom, hogy kockázatos, de vállalnom kellett.

A Zsolnayval kapcsolatos szegedi botrány kapcsán nagyon meglepődött az üzletember.

- Amikor több országból, Szerbiából, Ausztriából, Olaszországból keresnek meg minket, hogy Zsolnay-épületeket kellene rekonstruálni, akkor Magyarországon sunyi módon próbálnak keresztbe tenni. Ez nagyon felháborító. Nem gondoltam volna, hogy megtörténhet a Zsolnayval. Bár Budapesten is folyik jelenleg egy olyan épület felújítása, ahol kezdetben egy másik céget bíztak meg a kivitelezéssel, de aztán mégis hozzánk fordultak, mert hiányzott egy bizonyos technológia, amelynek mi viszont a birtokában vagyunk. A jogi szakembereink a szegedi ügyben mindenesetre vizsgálják a lehetséges jogi lépéseket.

A manufaktúra azonban nemcsak a most kipattant eset kapcsán sározódott be. Bachar Najari szerint az üzem körül szerveződött egy olyan csoport, amely titkos technológiai információkat próbált szerezni - magyarán lopni - a gyárból. Erről ugyan bővebb tájékoztatással nem szolgált, de azt mondja, bizonyítékai vannak, amelyekkel a későbbiekben kíván előállni.

A tulajdonost azzal a városszerte terjedő szóbeszéddel is szembesítettük, amely szerint különböző termékeket loptak volna nagy tételben a gyár területéről. Bachar Najari azt mondta, ő nem tud ilyen esetekről, amennyiben viszont tudomására jutna, akkor nyilvánvalóan a rendőrséghez fordulna.

- Szerencsére nem hallottam ilyenről, vigyázunk a vagyonunkra - mondta.

Képünkön Bachar Najari, a Zsolnay tulajdonosa látható.


H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva