Felsővámház utcai suli: az ombudsman kérdez, Páva válaszol

2011. május 10. kedd 18:05

Felsővámház utcai suli: az ombudsman kérdez, Páva válaszol

Még azelőtt keresték meg a pécsi Felsővámház Utcai Általános Iskola pedagógusai és a szülők Kállai Ernő kisebbségi ombudsmant, hogy a városi közgyűlés az oktatási tagintézmény bezárásáról döntött. A biztos az iskola megszüntetése kapcsán levelet fogalmazott dr. Páva Zsolt polgármester részére, amelyben - az érintettek panaszai nyomán - több kérdést is feltesz. A napokban a válaszlevél is megszületett.

Továbbra sem nyugodnak bele a Felsővámház Utcai Általános Iskola dolgozói, valamint a suliba járó diákok szülei, hogy az intézmény 2012 augusztusában végleg bezárja kapuit. Az iskola fennmaradásáért küzdők talán az utolsó szalmaszálba kapaszkodtak, amikor levelet írtak Kállai Ernőnek, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogok Országgyűlési Biztosának.

- Sérelmezzük, hogy az iskola bezárásával hátrányos helyzetben lévő gyerekeket sújtanak - kezdte Szobota Erika, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) iskolai tisztségviselője, amikor az ombudsmannak címzett levél tartalmáról kérdeztük. - Az idejáró diákok családjának többsége nehéz anyagi helyzetben van, az új helyre busszal kell járniuk, a bérletvásárlás viszont komoly anyagi megterhelést jelent - tette hozzá.

A Kállai Ernőnek szánt levél tartalmazza, hogy a város nem egyeztetett, legfeljebb tájékoztatta az érintetteket a döntésről, az átszervezés alapját képező tanulmányt pedig senki sem láthatta.

A bezárás ellen tiltakozók szerint azzal, hogy az önkormányzat a Szieberth Róbert Általános Iskolába irányítja a gyerekeket, nemhogy csökkenti, hanem növeli a szegregációt, hiszen a Gyárvárosban lévő intézményben is javarészt hátrányos helyzetű gyerekek tanulnak.

Dr. Páva Zsolt a napokban megírta válaszlevelét a biztosnak. Ezzel kapcsolatban Staub Ernő, az önkormányzat Oktatási és Kulturális referatúrájának csoportvezetője lapunknak elmondta: pontról pontra megválaszolták az ombudsman - közvetve a pedagógusok és szülők - kérdéseit.

- Iskolát mindenki szabadon választhat, információink szerint a város több pontjára is mennek majd a Felső-vámház utcai iskola diákjai. A keleti városrész intézményei pedig nem szegregáltak, az erre vonatkozó kijelentés tehát sarkított - reagált Staub Ernő Szobota Erika érveire.

A referatúra vezetője azt is cáfolta - és ezt az ombudsmannak is megírták -, hogy hiányzott volna a konzultáció és a megfelelő tanulmány.

- Átfogó elemzést készítettünk az intézmények működéséről. Kikértük a véleményét a pedagógusoknak, szülői szervezeteknek és konzultáltunk a Baranya Megyei Német Nemzetiségi Önkormányzattal is, mivel az intézményben nemzetiségi oktatás is folyik. Bár a törvény ezt nem írja elő, de a Cigány Önkormányzatot is tájékoztattuk az ügyben - fogalmazott Staub Ernő.

A kisebbségi biztosnak írt levélben továbbá az áll, a város célja az integrált oktatás elősegítése. Az önkormányzat álláspontja szerint ezt segíti elő az oktatási intézményrendszer átalakítása.

Azt viszont Staub Ernő is megerősítette, hogy a Felsővámház utcai iskolában sikeresen működő, társadalmi beilleszkedést elősegítő programnak vége szakad az intézmény bezárásával. A referatúra vezetője ugyanakkor úgy fogalmazott: az új helyen is odafigyelnek majd a gyerekek sorsára, a speciális igényűek pedig továbbra is megkapják a számukra szükséges oktatást.


Képünkön
Szobota Erika látható.

Palotás P. - Fotó: Kováts Judit