Közmeghallgatás: mindenki tudta, hogy változás már nem lesz

2011. április 21. csütörtök 12:16

Közmeghallgatás: mindenki tudta, hogy változás már nem lesz

Közmeghallgatást tartottak csütörtök délelőtt a Városháza dísztermében a közoktatási és a szociális intézményrendszer átszervezésének ügyében. Mint ismert, a legnagyobb indulatokat az váltotta ki, hogy az elképzelések szerint az Anikó Utcai Általános Iskola és a Felsővámház utcai oktatási tagintézmény is megszűnik. A tanácsterem zsúfolásig telt szülőkkel, pedagógusokkal, többen az Anikó utcai iskola egyenpólójában jelentek meg. Elégedetlen hangok ugyan voltak, de viszonylag csendben lezajlott a közmeghallgatás.

- A közmeghallgatás az utolsó szalmaszál, amibe kapaszkodhatunk, hiszen már mindent megtettünk azért, hogy megmentsük az intézményünket - mondta lapunk munkatársának Tantosné Cser Veronika, az Anikó Utcai Általános Iskola pedagógusa, még a tanácskozás előtt.

A közmeghallgatáson elsőként Hoppál Péter, az Oktatási és Kulturális Bizottság elnöke kapott szót, aki közel félórában érvelt az átalakítások mellett.

- Miután átnéztük a város oktatási rendszerét, több működési hiányosságot is felfedeztünk. A középiskolások ötven százaléka nem pécsi, miközben a demográfiai okok miatt egyre kevesebb diák jelentkezik az intézményekbe - mondta.

Olyan kollégiumi helyeket nem finanszíroz a város, amelyek nincsenek kihasználva, ezért a Puskint téri kollégium megszűntetése indokolt, ahogy a Széchenyi Gimnázium és a TÁSI egyesülése is. Szegregáció helyett integráció a cél, ezért szűnik meg a Felsővámház utcai iskola, a Kertvárosban pedig három sulit is felújítanak, köztük a jelenleg üresen álló Illyést. A felröppent hírekkel ellentétben pedig 250 helyett összesen 126 pedagógusi álláshely szűnik meg az iskolákban - foglalható össze a bizottsági elnök mondandója.

Hoppál Péter beszédét az egyik tanár úgy kommentálta: "szavak és szavak, semmi több".

- Mi lesz az "Anikó" épületének sorsa? - tette fel a kérdést Patkó Norbert, az iskola szülői közösségének vezetője, aki azt is szeretné tudni, miért pont az ő intézményüket szemelte ki a város - válasz nem érkezett a kérdésre.

Mintha csak egy válás előtti házaspár napjait követtük volna: a város képviselői és a pedagógusok is elmondják százszor hangoztatott érveiket, de legbelül mindenki tudja, változás már nem lesz.

Egyébként a várakozásokkal ellentétben nyugodtan zajlott a közmeghallgatás, közbekiabálás helyett a résztvevők inkább halkan, egymásnak kommentálták az eseményeket. Viszonylag nagyobb felzúdulás Bognár László kijelentése után volt, a képviselő szerint ugyanis az osztálylétszám nem befolyásolja az diákok tanulmányi teljesítményét.

"A nép nevében" beszélt Farkas Zoltán, a város - mint magát bemutatta - „egyik választópolgára". Szerinte közelharc lesz az újonnan létrejövő túlzsúfolt osztályokban a diákok között. Az úriember hangsúlyozta, Pécs felelős a gyerekek sorsáért.

Nem mindenki ellenzi az önkormányzat terveit: a 2006-os pécsi kormányellenes megmozdulásokról ismert Wittner István, Wittner Mária testvére például kiállt az elképzelések mellett.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének pécsi titkára örül annak, hogy vannak intézmények, melyek a módosításoknak köszönhetően időt nyernek. A szakszervezeti vezető azt szeretné, ha legalább egy évet kapna a Felsővámház is.

- A diákokat nem a bőrszínűk, hanem az oktatásban és szociális értelemben tapasztalt lemaradásuk miatt rekesztik majd ki az új helyen - vázolta az átalakítás következményeit Nagy Erzsébet.

- A megfelelő arányt kell tartani a vidéki tanulók számának tekintetében, különben egy idő után nem tudunk fizetést adni a pedagógusainknak - ezt már Nagy Csaba alpolgármester mondta. A politikus szerint meg kell érteni, a város nem bír el nagyobb intézményrendszert, a banki hitel felvétele pedig öngyilkosság lenne. Az alpolgármester a pedagógusoknak elmondta, egyeztetnek a munkaügyi központtal, a város pedig segíteni fog az elhelyezkedésben. Bár valószínűleg ez kevésbé jelent megnyugvást az érintetteknek.

Moór Eszter, a Népjóléti és Sportbizottság elnöke szerint a diákok utazását a város támogatja majd, Tóth Bertalan viszont azt kifogásolta, hogy az eseményt nem közvetítette a városi televízió.

Az esemény dél után pár perccel ért véget. A közmeghallgatás végén a munkatársunk mellett helyet foglaló pedagógus csalódottan csak annyit mondott: "jó kis színjáték volt".

Palotás P. - Fotó: Kováts Judit