Hoppál: nem lesz iskolabezárás

2011. március 09. szerda 12:41

Hoppál: nem lesz iskolabezárás
Szerda délelőtt dr. Hoppál Péter országgyűlési képviselő, az önkormányzat Oktatási és Kulturális Bizottságának elnöke sajtótájékoztató keretében ismertette a város új, a következő négy évre vonatkozó oktatásfejlesztési koncepcióját. A politikus szerint nem lesznek iskolabezárások, csak egyes tagintézmények átszervezését kell megoldani - nem azonnal, hanem fokozatosan.

A médiaeseményen a szakpolitikus elöljáróban ismertette a városvezetés eddigi hallgatásának okait a közoktatás átalakításával kapcsolatban. Az érintett intézményvezetőkkel, szakemberekkel és a reprezentatív szakszervezetek képviselőivel folytatott tárgyalások több hetet vettek igénybe, ennek eredményeként született meg az a koncepció, amellyel gyakorlatilag mindenki egyetért.

A bizottsági elnök elmondta, hogy az elmúlt húsz év legjelentősebb oktatásfejlesztési programja született meg, amelynek révén bővülnek a diákok lehetőségei és emelkedik az oktatás és szakképzés színvonala:

- A jelenlegi, elavult oktatási rendszerben 4000 gyerekkel kevesebb jár a pécsi oktatási intézményekbe, ráadásul a tanulók fele nem pécsi illetőségű - miközben 2500 pedagógus dolgozik a szférában. Az erősen lecsökkent állami normatíva mellett a város évi 6,5 milliárd forinttal egészíti ki a mostani közoktatási rendszert, ami óriási terhet ró az önkormányzatra - hangsúlyozta a politikus, aki hozzátette, hogy két lehetőség közül kellett választania a döntéshozóknak: vagy az iskolabezárás mellett döntenek, vagy pedig - ez valósul meg - egy átfogó, komplex fejlesztési tervvel rukkolnak elő.

A terv szerint megszűnnek ugyan álláshelyek, de kimenő rendszerben. Ebben eszközként fontos lesz a nyugdíjkorhatár figyelembevétele, a megszűnő álláshelyek legalább a fele a nyugdíjas korú pedagógusokat érinti. (Ez a tanárok létszámának tízszázalékos csökkenését eredményezi a következő időszakban.)

A következő négy évre szóló, ötmilliárdos program keretében figyelmet fordítanak a szakképzés színvonalának növelésére, ennek révén a Simonyi Károly Szakiskolában félmilliárd forintos infrastruktúrafejlesztési program valósul meg, s felépül a megújuló szakképzések háza.

Újabb félmilliárd forintból az úgynevezett interaktívtábla-programot hajtják végre az idén, ez minden iskolában jelentős eszközpark-fejlesztést tesz majd lehetővé. A város másfél milliárdot szán a Leőwey Gimnázium költöztetésére a jelenleg az egyetem által használt bőrklinika épületébe, ahol egy városi elitgimnázium létrehozása a cél. (A francia tagozat marad az intézményben, az Arany János Tehetséggondozó Program érintett diákjai az épület melletti kollégiumban folytathatják tanulmányaikat.)

A program összköltségének a felét, mintegy két és fél milliárd forintot kitevő csomagot a kertvárosi iskolafejlesztési program adja. Már felújították az Apáczai Nevelési Központ intézményeit, és megújul majd a Testvérvárosok terei, az Illyés Gyula és az Árpád fejedelem iskola is.

Az iskolabezárásokról szóló híresztelésekkel kapcsolatban a szakember hangsúlyozta, hogy nem szüntetnek meg iskolákat, csak a tagintézményként működő oktatási létesítményeket szervezik át (Anikó és Felsővámház utcai iskolák), s azokat sem azonnal, hanem 2015 szeptemberéig bezáróan. Ez az időpont egyben magának a programnak a felfutási határideje is, a rendszer akkorra érheti el a kívánt mértéket.


FRISSÍTVE:
(18:20)

A Jobbik a következő közleményt juttatta el lapunkhoz:

"Csak a pénz számít, az iskolások nem

A Fidesz „szakmainak" nevezett jól fizetett stábja (pl.: Szebellédi István havi bruttó 1 000 000 Ft) reggel osztotta meg eddig titkolt elképzeléseit az Oktatási Bizottság ülésén megjelentekkel. Ebben a „közoktatás fejlesztésének" nevezett anyagban a közoktatás részleges megsemmisítését vázolták: iskolabezárások, -átköltöztetések, fenntartási jogok átadása pl. a Buddhista Egyháznak, osztályok szétszórása, és pont a leghátrányosabb helyzetű gyermekeket nevelő intézmények esetében.

Mindezt az utolsó pillanatban, a beiratkozás előtt két héttel hozzák nyilvánosságra, így a leendő elsősök szülei nem tudják hová írathatják be gyermeküket. A tervezet a pedagógusokat bizonytalanságba taszítja, mert nem tudják, hogy egyáltalán megmaradhat-e az állásuk.

A Jobbik tiltakozik az újabb megszorítások és iskolabezárások ellen. A Fidesz 2009 óta irányítja a várost, így pontos információval kell, hogy rendelkezzenek a város oktatási intézményeinek helyzetéről, főleg, hogy átvilágították, amely az adófizetőknek mintegy 100 millió forintjába került. Felháborítónak tartjuk, hogy míg a jövő számára kiemelten fontos oktatáson spórolnak, addig a „haverok" több millió Ft-tal gazdagodnak havonta.

Az Anikó utcai iskola bezárása, amelyet politikailag korrektül átszervezésnek neveznek, pedig különösen felháborító, hiszen Kertvárosban eddig már két iskolát zártak be végleg. Ezért a Jobbik Magyarországért Mozgalom március 16-án szerdán 15 órakor tiltakozó demonstrációt tart az Anikó utcai iskola előtt.

Fogarasi Gábor
önkormányzati képviselő
Gyimesi Gábor
önkormányzati képviselő"


H. L. B. - Fotó: Kováts Judit