Betekintést nyerhetünk a szürreális szocioköltészetbe Pécsen

2013. szeptember 03. kedd 14:08

Betekintést nyerhetünk a szürreális szocioköltészetbe Pécsen

Szeptember 4-én, szerdán délután nyílik az a tárlat a Művészetek és Irodalom Házában, amely az irodalom és a képzőművészet találkozási pontjait feszegeti.

A Tárna Csoport egy 2012-ben alakult összművészeti társulás, amely az irodalom és a képzőművészet összekapcsolását tűzte ki céljául. Tagjai irodalmárok és képzőművészek:
- Tóth Kinga, költő, énekes, illusztrátor
- Szávai Attila, író, drámaíró
- Normal Gergely, festő, grafikus

A kiállítás címe és mottója:
„A kezdet csak felszín, a lényeg a mélységben van. A felszín csak kezdet, a mélység a lényegben van."

A plakátsorozatot a bánya tematika határozza meg (16 db papírnyomat), amely tulajdonképpen versek és rövid novellák illusztrációkkal együtt létrehozott, plakát tárgykörbe tartozó közös összművészeti produktuma. Fontosnak tartjuk, hogy a különböző művészeti ágak ne csak elkülönülve, hanem együtt, egymást támogatva és kiegészítve, ezzel koncentráltabb hatást kiváltva is megjelenjenek.

Ebből a kölcsönhatásból erőteljes, fiatalos gesztusrendszer alakult ki, amely inspirációt adhat akár egy fiatalabb generációnak, vagy új impulzust a hagyományos kifejezésmódot használó művészeknek is. A Tárna-képeket jellemzi a figyelemfelkeltő, színes, expresszív képi motívumrendszer, a markáns tipográfia, melyhez elvont, helyenként szürreális, mégis mai szocioköltészeti szövegek társulnak majd összekapcsolódnak egy közös dimenzióban.

A bánya, mint egy korszak fontos munkahelye, mint élettér, masszív szimbólumként működik a sorozatban. Mélyen leledző, rejtett emberi érzések, frusztrációk felszínre hozásának színhelye. Mindannyiunk örök és mindennapi kíváncsiságát, az identitáskeresést és a létünk reményvesztettségét, kilátástalanságát hivatott szimbolizálni. A mindennapok "munkásának" vívódását, a metaforikus bányászlétet elemzi a sorozat az irodalom és a vizuális művészetek eszközeivel.