Befejeznék a középkori egyetemet

2010. február 16. kedd 18:50

Befejeznék a középkori egyetemet
Bár korábban volt róla szó, hogy a közel negyvenmilliárdos EKF-keretből juthat a székesegyház mögötti középkori püspöki palota és a hozzá kapcsolódó középkori egyetem évekkel ezelőtt félbehagyott helyreállításának folytatására, 2010-re biztosan nem tudja fogadni a turistákat Pécs új attrakciója. Egy másik uniós forrást céloz meg a város.

Mint azt Gonda Tibor, a projekt felett alpolgármestersége idején s most is bábáskodó képviselő, kulturális bizottsági tag a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, szerinte egy nagyobb turisztikai csomag részeként juthat pénz a középkori emlékek helyreállítására. Hozzátette, a Pécsi Kistérségi Társulás dolgozza ki a projektet, amely keretén belül, már ha azt győztesnek ítélik az operatív programon, 250-300 millió forint juthat a célra.

Tekintve a pályázati szakasz kétfordulós mivoltát, legkorábban év végén hirdethetnek győztest a "Térségi alapú komplex turisztikai termékcsomagok kialakítása" című pályázaton, így 2011-ig eltartanak majd a helyreállítási munkák.

A cél az, mondja Gonda, hogy az EKF-program szellemiségét folytatva a 2011-es turistaszezonra is létrejöhessen egy új attrakció Pécsett.

A középkori püspöki palota és a hozzá kapcsolódó egyetem tereiről tudni kell, hogy azokat korábban nagyobb részben már helyreállították, de pénz híján az ezredforduló után le kellett állítani a beruházást. Az európai viszonylatban is jelentős műemlék sorsát kezelő Középkori Egyetem Alapítvány az időközben lejáró építési engedélyeket már megújította, így részükről nincs akadálya a folytatásnak.

Az épületek kapcsán annyit érdemes tudni, hogy a palotát még a 11. század végén kezdték el építeni a szintén építés alatt álló román stílusú székesegyház mellett. Az ország első egyetemét 1367-ben alapította meg itt Vilmos püspök. Ennek két kara működött: a továbblépéshez szükséges alapismereteket adó facultas artium és a római és kánonjogi ismereteket nyújtó jogi kar.

Képünk a helyreállításra váró értékek előtt készült.

EQM - Fotó: Dittrich Éva