Adományt kapott a TÁMASZ Alapítvány Cserdi községtől
2013. szeptember 04. szerda 11:48

Szerdán délelőtt a Baranya Megyei Kormányhivatal szervezésében Bogdán László, Cserdi község polgármestere és munkatársai a település nevében, lakóinak felajánlásával 2500 kg hagymát és különböző zöldségeket adtak át a TÁMASZ Alapítványnak és a megyében működő szociális, valamint gyermekvédelmi intézményeknek - tájékoztatott dr. Hargitai János kormánymegbízott.
Cserdi község Pécstől 20 km fekvő település, Szentlőrinc város közvetlen közelében. Lakossága épphogy meghaladja a 400 főt, akiknek 70 százaléka cigány. Néhány évvel ezelőtt a falu munkaképes korú lakossága közül alig-alig dolgoztak. Ma viszont a foglalkoztatás a kistelepülésen meghaladja a 90 százalékot.
Új arculatot öltött a falu az elmúlt időszakban Bogdán László irányításával. Ez nemcsak a község külső megjelenésében mutatkozik meg, hanem a helyiek gondolkodásmódjában is. „Együtt élünk, lényeg az itt élők összefogása, ez a motorja annak, hogy a fejlődés útján haladhatunk és azon is fogunk maradni" - mondta két évvel ezelőtt egy helyütt a polgármester. És betartották szavukat.
A települési önkormányzat a START Mezőgazdasági Munkaprogram keretében nyert el állami támogatást. Ma 3300 négyzetméter területű fóliaházban és 12 hektár termőföldön termelnek zöldségféléket. A termőföld részben az önkormányzat tulajdona, részben helyi földtulajdonosok adták át művelésre, amiért cserébe zöldségeket kapnak. Naponta és rendszeresen 68 fő vesz részt a munkában, túlnyomó többségük cigány. Az első lépés az volt, hogy minden család portájára naponta került zöldségféle, majd értékesíteni is tudtak. A bevétel pedig a továbblépés záloga lehet.
Most a termékfeleslegüket ajánlották fel az alapítványnak, szociális és gyermekvédelmi intézményeknek. A Cserdiben élő cigányság körében általános vélemény, hogy eddig ők kaptak, most pedig adni szeretnének. Ezek az emberek ma már büszkék arra, hogy cigányok és joggal örülnek munkájuk eredményének.
Nagyon fontos, hogy a kormányzat megalkotta a romastratégiát, hiszen korábban a romaintegrációs törekvések kevés sikerrel jártak, hiányoztak a kormányzatokon átívelő, konszenzuson alapuló intézkedések, az európai viszonylatban is kiemelkedően magas előítéletes gondolkodás pedig erősen sújtotta a cigányokat. A Cserdiben meghonosított programok bizonyítják, hogy a konfliktusok megoldásához az együttműködés kultúráján keresztül vezet az út. Együttműködés nélkül nincs problémamegoldás és nincs emberi együttélés.
A felajánlás szép példája és eredménye cigány és nem cigány származású emberek közös erőfeszítésének. Mutatja, hogy a cigányság beilleszkedésének nemcsak problémás oldalai, hanem jó és követendő példái is vannak, amelyek bemutatása alapvető kötelességünk.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...