Ablak alatti szerenádot ad a Pannon Filharmonikusok
2013. szeptember 17. kedd 14:04

„Tegnap este 11 óra tájt szerenádot adott nekem két klarinétos, két fagottos és két kürtös, a saját zenémmel. A legnagyobb és legszebb meglepetést okozták, mikor - amint éppen lefekvéshez készülődtem - felcsendült az udvaron a nyitó Esz-dúr akkord." - írta Mozart az apjának 1781-ben.
Ezt az Esz-dúr szerenádot is eljátssza majd a Pannon Filharmonikusok tizenhét muzsikusa szeptember 20-án, 18 órakor a Kodály Központban adott koncertjén, ahol a zeneirodalom néhány igazán különleges gyöngyszeme szólal meg a színpadon.
A „szerenád" olasz eredetű kifejezés, jelentése „esti zene". Az eredetileg szabadtérre szánt műveknek ma már impozáns koncerttermek adnak otthont, ritkán csendülnek fel valóban odakinn, a szabadban. A csillagos égbolt koncerttermében leginkább az iskolai évektől búcsúzó diákok és ritkán elszánt, szerelmes férfiak tolmácsolásában hallhatunk még szerenádot. A Pannon Filharmonikusok Péntek esti szerenád-koncertjével mindkét hagyományt, a régit és az újat is ápolni szeretné.
Az újat azzal, hogy a kifejezetten erre az alkalomra alakult fúvós kamaraformációval a Kodály Központ grandiózus koncerttermébe egy este erejéig szerenádhoz illő meghitt hangulatot varázsol. Érdekesség, hogy a hangversenyen két Esz-dúr szerenád is felcsendül, ez egyiket Mozart, a másikat Richard Strauss jegyzi. A két mű nemcsak hangneme és műfaja révén kapcsolódik egymáshoz. A fiatal Strauss műve apja szigorú felügyelete mellett fogant, akinek "zenei szentháromsága a nagy, bécsi, klasszikus triász, Haydn, Mozart és Beethoven volt." Strauss számára minden bizonnyal Mozart szerenádjai szolgáltak mintául, amelyeket gyakran hallhatott első kürtös apja és annak zenekari kollégái előadásában. A közönség a két szerző szerenádját egymás után meghallgatva, most maga is zenetörténésszé válhat egy kicsit, és eldöntheti, így van-e.
Az este másik különlegessége, hogy a Pannon Filharmonikusok a régi hagyomány éltetése végett exkluzív nyereményjátékot hirdetett. A hangversenyre jegyet váltók között a társulat egy valódi, zenekari szerenádot sorsol ki, amivel a szerencsés nyertes meglepheti szerelmét, családját, tanárát vagy bárkit, aki kedves neki. Az egyeztetett helyszínen zajló szerenád idejéről és helyéről a Pannon Filharmonikusok majd értesíti az illetékeseket.
A hangverseny záróakkordjaként Schubert: d-moll 'A halál és a lányka' című vonósnégyese csendül fel, melyben a Halál énekel vigasztaló szerenádot a haldokló fiatal lánynak. A művet májusban a Vass András állandó karmester által átírt nagyzenekari változatban mutatta be a társulat. Abból az előadásból és a most bemutatott „eredeti" produkcióból CD-felvételt készít az együttes.
A vonósnégyes közreműködője többek között Deák Márta, 2013-ban ismételten Fischer Annie-ösztöndíjas koncertmester.
A koncert műsora és közreműködői:
R. Strauss: Esz-dúr szerenád op.7
Mozart: Esz-dúr szerenád No.11, K.375
Közreműködik:
Gárdai Viktória - fuvola, Sóvári Zsuzsanna - fuvola, Sturcz László - oboa, Varga Anikó - oboa, Arnóth Zoltán - klarinét, Aubrecht Dénes - klarinét, Herpay Ágnes - fagott, Hozbor Éva - fagott, Haszon Balázs - fagott, Karsai Farkas - kürt, Pétersz Árpád - kürt, Szilágyi Lajos - kürt, Kreka László - kürt
Vezényel: Neumayer Károly
Schubert: d-moll „A halál és a lányka" vonósnégyes D.810
Közreműködik:
Deák Márta - I. hegedű (2013. évi Fischer Annie-ösztöndíjas), Morvay Ágnes - II. hegedű, Murin Jaroszlav - mélyhegedű, Janzsó Ildikó - gordonka
A koncertre még kaphatók jegyek a Kodály Központ jegypénztárában és a jegymester.hu weboldalon.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Egy drón rögzíti majd a Zsolnay...
- Szirénázó mentőautóval ütközött egy...
- Vasárnap már ismét szükség lehet az...
- Hamarosan teljesen felújítják az...
- Fiatal rablók tartották rettegésben...
- Megúszta a börtönt a kollégáit...
- Szállást keres a Szentírás - Új...
- Megdőlt az országos hajnali...
- Elismeréseket adtak át a mentők napja...