A segély érdekében ma már mindenki vállalja, hogy utcára kerül?

2013. szeptember 24. kedd 14:43

A segély érdekében ma már mindenki vállalja, hogy utcára kerül?

Pécsen a közfoglalkoztatási programok folyamatosan váltják egymást, így nagyobb kimaradás nélkül juthatnak lehetőségekhez a munkanélküliek. A 2011-ben hatályba lépett törvény óta több ezren dolgoztak a program keretein belül, mégis a mai napig sokan hiszik a közfoglalkoztatottakról, hogy büntetésüket töltik az utcán. 

A program lényeges pontja, hogy ha valaki munkanélküli segélyre pályázik, bekerül egy adatbázisba, amelyből bárkit munkára foghatnak a közfoglalkoztatási programok keretein belül.

Ésszerű intézkedésnek tűnik, hiszen amellett, hogy az ember megdolgozik a pénzéért, nem esik ki a körforgásból, nem szokik el a munkától és talán könnyebben kiszűrhetőek azok is, akik kihasználják a szociális rendszer hézagjait. Hozzátartozik a történethez, hogyha valaki visszautasítja a közfoglalkoztatási programban való részvételt, attól az önkormányzat megvonhatja a foglalkoztatást helyettesítő támogatást.

Legtöbben a Startmunka mintaprogramban vesznek részt. A pécsi járási hivatal, illetve Moór Eszter, a Népjóléti és Sportbizottság elnöke dönt, ki milyen feladatkör betöltésére alkalmas.

Munkatársunk a másik oldalról is megvizsgálta a rendszert, közfoglalkoztatási programban részt vevőket kérdezett, ők hogyan látják a helyzetüket. Pécsett a Szigeti úton, a PMFC stadionja mögött gazoltak éppen, mintegy húszan szorgoskodtak. Mint mondták, a legtöbbjüket zavarja az utca emberének lekezelő viselkedése.

- Sokan hiszik azt, hogy ez közmunka és mi elítéltként végezzük a munkánkat - kezdte a helyzetelemzést az egyik dolgozó. - A szakközépiskola után technikumba jártam, majd évekig dolgoztam, de miután nem volt bejelentett munkám, három hónapig kaptam a segélyt, majd jött a lehetőség, hogy részt vehetek a programban.

Vannak, akik feleslegesnek érzik magukat még így is, hogy munkalehetőséget kaptak.

- Hiába gazolunk napi nyolc órában, ha utána nem használunk vegyszereket, hamar eltűnik a munkánk eredménye. Kicsit tessék-lássék jellegűnek érzem ezt az egészet. Amellett, hogy otthon ülve több pénzt kapnánk, megalázónak érzem, hogy megkülönböztető mellényben kell kiállnom az emberek elé, hiába dolgozom becsületesen már húsz éve - így egy másik programban szereplő közfoglalkoztatott.

A megkérdezettek végzettségük szerint elég széles skálán mozognak, segédmunkástól kezdve a gépkezelőn át a diplomás mérnökig sokan dolgoznak az utcán. 

Megkeresésünkre a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának munkatársa, Zsírosné dr. Blaner Andrea közfoglalkoztatási igazgató-helyettes a következőket mondta:

A bérek

A közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó bruttó bérek (napi 8 órás munkavégzés esetén):

- közfoglalkoztatási bér 75.500 forint/hó szakképesítést és középfokú végzettséget nem igénylő munkakör

- közfoglalkoztatási garantált bér 96.800 forint/hó legalább középfokú végzettséget, szakképesítést igénylő munkakör

- munkavezetőt megillető közfoglalkoztatási bér 83.050 forint/hó, szakképesítést, középfokú végzettséget nem igénylő munkakör

- munkavezetőt megillető közfoglalkoztatási garantált bér 106.480 forint/hó legalább középfokú végzettséget, szakképesítést igénylő munkakör

- Tavaly Baranyában a közfoglalkoztatási programokba megközelítőleg tizenhatezer fő lépett be, ebből a pécsi kirendeltséghez tartozó településeken körülbelül kétezer fő dolgozott kistérségi startmunka, illetve hosszú időtartamú programokban. A programok februárban indultak, a belépők száma februárban és márciusban volt a legmagasabb közel 3-3 ezer fővel, majd a további hónapokban 500-1400 fő között alakult. Idén a pécsi kirendeltségekhez tartozó településeken kétezer-ötszázötvenöt fő lett a kistérségi startmunka illetve hosszú időtartamú programokba bevonva. A Pécsett jelenleg futó programok a következők: téli értékteremtő program, helyi sajátosságra épülő programok (2014. februárig), valamint belvízelvezetés, beltéri közutak karbantartása, illegális hulladéklerakók felszámolása (december közepéig).

A kormány idén novembertől jövő áprilisig országosan 200 ezer ember közfoglalkoztatását biztosítja, ebből 100 ezer képzésbe vonására kerül sor. A programok tervezésénél kiemelt szempont, hogy értékteremtéshez kapcsolódó foglalkoztatási formákat biztosítsanak. Ilyen tevékenységek többek között: mezőgazdasági termékek fűtött fóliás termesztése, feldolgozása, önkormányzatok vagy intézményeikhez kapcsolódó szakipari munkák elvégzése, természeti és lakókörnyezet védelme, tisztán tartása, turisztikai látványosságok felújítása, szociális és lakossági szolgáltatások nyújtása, közbiztonsági feladatok ellátása.

A munkaügyi szakemberek elmondása szerint nem jellemző, hogy bárki visszautasítaná a munkalehetőséget - legalábbis Pécsen ilyenről még nem hallottak - mióta ennyire sokféle feladat van a programban. 

Horváth P. - Fotó: Dittrich Éva