A Leőwey igazgatójának tetszik, Nagy Erzsébetnek viszont nem

2013. szeptember 04. szerda 19:27

A Leőwey igazgatójának tetszik, Nagy Erzsébetnek viszont nem

Változnak a pedagógusi fizetések szeptembertől. A köznevelési törvény módosításának köszönhetően harmincnégy százalékkal emelkednek ugyan az alapbérek, ám nő a kötelező óraszám is. Eltörölték a túlóradíjat és egyes pótlékokat. A béremelés középiskolai, általános iskolai és óvodában dolgozó pedagógusokat, illetve a pedagógusok munkakörében foglalkoztatott valamennyi munkavállalót érinti.

Főiskolai végzettség esetén a mindenkori minimálbér 157,8 százalékával számolva a bérek 154 644 és 293 824 forint közöttiek. Egyetemi végzettséggel a mindenkori minimálbér 172,9 százalékával számolva az alsó határ 169 442, a felső pedig 321 940 forint. 

Az emelést kiterjesztették a pedagógiai szakmai szolgáltatást nyújtó intézményekben pedagógiai szakértői és előadói munkakörökben, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi intézményekben a pedagógus munkakörben foglalkoztatottakra is.

Az átalakuló pótlékrendszer és a helyettesítések, túlóradíjak megszűnésével akár csökkenhet is egyes tanárok bére. Kezdetben lesznek, akik kevesebbet kereshetnek az új szabályozásnak köszönhetően, mint azt megelőzően.

Nagy Erzsébet,a Pedagógusok Szakszervezetének pécsi ügyvivője nem tartja igazi béremelésnek ezt a lépést.

- A jelentős munkateher növekedés egyrészt nem volt indokolt, másrészt nem áll arányban a bérkompenzációval. Az átlag huszonkét óra helyett most huszonnégy, de van ahol huszonhat órával terveznek, és heti harminckét órát kell az iskolában tartózkodnia a pedagógusnak az új rendszernek köszönhetően. Az új szabályozás nem veszi figyelembe a plusz tevékenységeket, az egyetemi végzettséget, a szakvizsgát, vagy hogy hány szakot oktat a pedagógus, szimplán négy csoportos besorolást végez.

Az új életpályamodell a pedagógusokat  pedagógus I., pedagógus II., mesterpedagógus és kutatótanár kategóriába sorolja. Szeptembertől ugyanakkor mindenki az első kategóriába kerül, az első minősítési eljárásra később jelentkezhetnek a tanárok.

Pedagógus II. kategóriába kilenc év után léphet valaki, a mesterpedagógus és a kutatótanár minősítéshez pedig legalább tizenöt évet kell a pályán tölteni. Könnyített eljárásban vehetnek részt, akik már régóta pedagógusként dolgoznak és szakvizsgával rendelkeznek.

- Tanárként elsősorban a tanításra kellene koncentrálnunk. Az új szabályozásnak köszönhetően portfóliót kell készítenünk, dokumentálnunk kell a szakmai munkánkat, valamint tíz tanóra menetét, és tanfelügyelők ellenőrzik majd a munkánkat. Utóbbinak meglenne a haszna is, ha nem csak a pedagógiai képességeket vennék alapul, hanem szakmai leírást is készítenének, így viszont inkább hasonlít egy szimpátiatesztre a dolog - tette hozzá Nagy Erzsébet.

A tanárokhoz hasonlóan az óvónőknek is szükséges lesz portfóliót készíteniük.

A Koch Valéria Óvoda egyik óvónője elmondta, bár nem értesült még minden újításról, reméli, hogy legalább nem csökken a bérük, ha egyelőre még emelkedni nem is fog. 

Bár a köznevelési törvény erről nem rendelkezik, minden iskolaigazgató jövedelmét egyedileg vizsgálja meg a kormány. Az még kérdéses, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak lesz-e fedezete az egyéni vizsgálatokra.

Zalay Szabolcs, a Leőwey Klára Gimnázium igazgatója azt mondta munkatársunknak, jó döntésnek tartja a vizsgálatokat, hiszen csak így lehet kiszűrni, hogy kik keresnek aránytalanul sokat ebben a pozícióban. A béremelést jelentősnek tartja, még ha nem is lesz azonnal érzékelhető a változás.

- A túlóra valóban nem lesz honorálva, de ez is az új pedagógusi életpálya modell része. A pótlékok viszont nem szűnnek meg teljes mértékben, hiszen az új szabályozás is honorálni fog bizonyos plusz tevékenységeket, például lesz kötelező osztályfőnöki, nemzetiségi és gyógypedagógiai pótlék.

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ álláspontja szerint a probléma forrása az, hogy nem a kívánt mértékben fognak nőni első körben a pedagógusi fizetések.

Erre megoldás a többlépcsős rendszer, amely alapján 2017-ig minden év szeptemberében további tíz százalékkal emelkednek a bérek. Szerintük arányban állnak a növekedő munkaterhek a béremeléssel, s pozitívumként könyvelik el, hogy már jogszabály kötelezi a tanárokat az iskolában töltött idő tartamára vonatkozóan. A tanfelügyelői tevékenységet segítő rendszerként jellemezték, amely elsősorban nem szaktantárgyi, hanem pedagógiai képességeket ellenőriz majd.

Információink szerint még nem kezdődött el azoknak a szakértőknek a képzése, akik a tanfelügyelői tevékenységet végzik a jövőben.

Képünk illusztráció.

Horváth P. - Fotó: Dittrich Éva