Tolkienre emlékeznek szombaton
2008. december 30. kedd 14:33

Rendezvényük a Magyar Tolkien Társaság régi hagyományait követi, de 2009-ben nem egésznapos családi programmal emlékeznek meg J.R.R. Tolkien születésnapjáról, hanem néhány órás színpadi esttel tisztelegnek az író előtt, amelyben a tánc-, ének-, és rövid prózai jelenetek között sok meglepetés is várható - tájékoztatott Barna Bálint.
Az est lezárásaként közösen koccintanak a szervezők, fellépők, nézők és vendégek a "Professzor" egészségére az óbudai Alternatív Közgazdasági Gimnázium színháztermében.
A műsor az Illúvatar gyermekei - Fény és árnyék című kortárs kontakttáncjelenettel kezdődik, majd hobbit kocsmadalok hangzanak el két részletben. Közöttük a Hobbit megyeőrök jó útra térnek címmel ír sztepptáncjelenetben gyönyörködhet a néző.
Előadás hallható a mágusokról, és megszólal az Into the West, A király visszatér filmváltozatának főcímdala is, majd bábelőadás, újabb táncjelenet és az Utolsó tünde dala gazdagítja a programot.
A 2002-ben alakult Magyar Tolkien Társaság először Tolkien születésének 111. évfordulóján (2003-ban) rendezte meg az eseményt, a 111-es szám ugyanis fontos volt A gyűrűk ura történetében.
J. R. R. (John Ronald Reuel) Tolkien 1892. január 3-án született a dél-afrikai Oranje szabadállam fővárosában, Bloedfonteinben. Az apa halála után az édesanya a két gyermekkel Angliába költözött. Tolkien a birminghami King Edward Schoolban, majd az oxfordi Exeter College-ban folytatta tanulmányait.
Főként a nyelvészet érdekelte, játékból kialakított egy új "ősgermán" nyelvet. Később kezébe került a Kalevala angol fordítása, és a finn mitológia annyira megragadta, hogy megtanult finnül. Ennek alapján új nyelvet kezdett alkotni - ebből fejlődött ki később a quenya, a tündenyelv. Élete során összesen tizenöt mesterséges nyelvet alkotott, és tucatnyi európai nyelven beszélt folyékonyan.
Az I. világháborúban megsebesült, a kórházban kezdte írni azokat a meséket, amelyekből megszületett a Szilmarilok című kötet. Gyermekeinek mesélte először Zsákos Bilbó, a félénk hobbit történetét, amely 1937-ben látott napvilágot The Hobbit címmel.
Tizenhét évig dolgozott A gyűrűk Ura című trilógián: 1954-ben jelent meg A gyűrű szövetsége és A két torony, 1955-ben A király visszatér. A magyar fordítást Réz Ádám készítette, majd halála után a munkát Göncz Árpád folytatta. A verseket Tandori Dezső ültette át magyarra, a kötetek az 1970-es években jelentek meg Magyarországon.
J. R. R. Tolkien 1973. szeptember 2-án hunyt el az angliai Bournemouthban.
Képünkön: a Tolkien főművének filmes átiratából - A Gyűrűk Ura - A Gyűrű Szövetsége - című műből származó felvétel.
MTI - Fotó: port.hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Tűzoltók leptek el egy baranyai kórházat
- Több mint hétmilliárdos kárt okoztak...
- Harminc fok, ragyogó napsütés vár...
- Robbanás volt Pécsett, a Király...
- Tízmilliókat keresett egy baranyai...
- A postán is átvehetik a nyugdíjasok...
- Szexért cserébe adta a drogot egy...
- Kristállyal kereskedő baranyai...
- Búcsúlevelet hagyott hátra Bogdán...
- Narancs riasztást adtak ki Baranyára,...