Meghalt Csupati bácsi, Kántor gazdája

2011. január 07. péntek 17:46

Meghalt Csupati bácsi, Kántor gazdája
Tóth Tibor a háború után ejtőernyősnek állt, majd csapata felszámolása után Szentgotthárdra került a kaszagyárba. Onnan állt rendőrnek Szombathelyen. Kalandos úton honosította meg hazánkban a szagazonosítást. 1953-ban Budapestre költözött, ahol akkor kezdődött az leső magyar nyomozókutyák kiképzése.

Csupati 16 kölyökből választotta ki első négylábú társát, azt az apró németjuhászt, amelyik érdeklődve fordította a fejét az ő hangja irányába. A fél éves kutyát Kántornak hívták.

Szamos Rudolf kettőjük nyomozásairól szóló könyveit külföldön is elkapkodták, több millió példányt adtak el belőle és kalandjaikat meg is filmesítették, az azóta szintén elhunyt Madaras József főszereplésével.

Kántor a Fertő-tónál aknára lépett, el kellett altatni. Ma preparálva látható a Rendőrségi Történeti Múzeumban, Budapesten. Csupati haláláig a hátában hordta a Ferő-tónál szerzett egyik repeszt.

Mostanában is gyakran emlegette Kántort az öregúr, akinek a tanyáján több százan megfordultak - mert Csupatit a barátok, az éjszakába nyúló beszélgetések éltették.

Egy igazi legenda távozott csendben.

Képünkön: korábban, a fotózás kedvéért felvett régi egyenruhájában pózol Tóth Tibor, azaz Csupati bácsi, az egykori legendás nyomozókutya, Kántor volt gazdája.

MTI/Borsonline - Fotó: E. Várkonyi Péter/MTI