Megállapodtak a görög támogatási csomagról

2010. március 26. péntek 12:48

Megállapodtak az euróövezet országainak állam- és kormányfői csütörtök este abban a pénzügyi mechanizmusban, amelyet szükség esetén a zónához tartozó Görögország vehet igénybe.

Különtalálkozójukon a 16 ország vezetői elfogadták Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök aznap közösen kidolgozott tervét - jelentették be uniós diplomáciai források a tanácskozás helyszínén, Brüsszelben. A megállapodás szerint Athén a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), illetve kétoldalú alapon a többi euróövezeti országtól is hitelhez juthat, ha a piacokról normális feltételekkel már nem tud kölcsönözni.

Az egyezményt azonnal üdvözölte Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök, aki szerint az uniós szolidaritás szempontjából nagyon kielégítő megoldás született. Hangoztatta, hogy az EU és Görögország is tett egy fontos lépést előre.

A kompromisszum szerint egyetlen tagállam számára sem kötelező Görögország segítése, de - mint José Sócrates portugál kormányfő elmondta - minden euróország jelezte, hogy szükség esetén részt vállal a hitelezésből.

Egyes források szerint arról is megállapodás született, hogy melyik ország milyen arányban vesz részt az uniós finanszírozásban. A legnagyobb szelet (28, illetve 20 százalék) Németországra és Franciaországra jutna, a kicsiny euróállamok (Szlovákia, Szlovénia, Ciprus és Málta) egy százalék alatti arányban szállnának be.

Görög részről csütörtökön újra megerősítették azt, hogy a segítséget csak szükség esetén veszik igénybe.

A kompromisszum része az is, hogy még idén döntenek az eurózónában érvényes pénzügyi fegyelem szigorításáról. Ennek az a célja, hogy a jövőben elkerüljék a göröghöz hasonló eseteket.

Az euróövezet országainak és intézményeinek vezető illetékesei arra számítanak, hogy a megállapodás megnyugtatja a pénzügyi piacokat. Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportjának elnöke a Brüsszelben csúcsszinten meghozott döntést követően leszögezte: a spekulánsokat bátortalanabbá teszi majd a tény, hogy az unió rendelkezik az Athént támogatni tudó pénzügyi mechanizmussal.

Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke elégedettségét fejezte ki, hogy életképes megoldás született, és bízott benne, hogy ennek köszönhetően Görögország "fokozatosan visszanyeri a piacok bizalmát".

(mti)