Bombáznak Tripoliban, 160-an haltak meg

2011. február 21. hétfő 21:30

Harci repülőgépek bombáznak számos helyszínt Tripoliban - mondta a líbiai főváros egyik lakosa hétfőn este élő adásban az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak. Közben a NATO főtitkára hétfő este közleményben szólította fel a líbiai hatóságokat, hogy hagyjanak fel a demokráciát követelő fegyvertelen polgárok elnyomásával.

Harci repülőgépek bombáznak számos helyszínt Tripoliban - mondta a líbiai főváros egyik lakosa hétfőn este élő adásban az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak. A térség egy másik televíziója, az al-Arabíja szerint a Tripoliban zajló harcok csak hétfőn 160 halálos áldozatot követeltek.

„Aminek tanúi vagyunk ma, az elképzelhetetlen. Harci repülőgépek és helikopterek válogatás nélkül bombázzák az egyik helyszínt a másik után. Nagyon-nagyon sok a halott" - mondta a tévének Adel Mohamed Szaleh. Arra a kérdésre, hogy még mindig tart-e a bombázás, azt válaszolta: „Folytatódik, folytatódik. Lőnek mindenkire, aki mozog, arra is, aki autóval tart valahova" - mondta a férfi.

Közlését más forrásból nem erősítette meg az al-Dzsazíra riportja. A líbiai fővárosban zajló összecsapásokban hétfőn 160 ember vesztette életét - jelentette adását megszakítva az al-Arabíja televízió. A szemtanúkra hivatkozó rendkívüli híradás azonban további részletekkel nem szolgált. A francia hírügynökség kairói jelentése szerint a líbiai Tobruk városában, az egyiptomi határtól nem messze agyonlőttek tíz egyiptomi állampolgárt. Az AFP-nek a hírt egy Líbiába készülő egyiptomi orvos mondta el, onnan menekülő honfitársaira hivatkozva.

A NATO-főtitkár hétfő este közleményben szólította fel a líbiai hatóságokat, hogy hagyjanak fel a demokráciát követelő fegyvertelen polgárok elnyomásával. Anders Fogh Rasmussen Brüsszelben kiadott nyilatkozatában megdöbbenésének adott hangot a líbiai békés tüntetők elleni erőszak miatt.

„A líbiaiak a szélesebb Közel-Kelet többi népéhez hasonlóan a demokratikus változások iránti mélységes vágyuknak adtak kifejezést. Jogos törekvésüket meg kell hallgatni. A szólás- és gyülekezési szabadság olyan alapjog, amelyet nem lehet megtagadni" - hangzott a NATO-főtitkár közleménye, amelyben aláhúzza, hogy a „tartós stabilitásnak csak a demokrácia a szilárd alapja". Hosszú távon egyetlen társadalom sem hagyhatja figyelmen kívül a nép akaratát - hangsúlyozta Rasmussen.

(mti)