Vihar előtti csend a polleneknél

2010. május 23. vasárnap 16:39

Vihar előtti csend a polleneknél
Átmeneti könnyebbséget érezhetnek a pollenekre érzékeny pécsiek, hiszen a tavaszi első nagy virágzás már lezajlott, a nyári dömping pedig még nem kezdődött meg. Bár a tüdőgyógyász orvosokhoz nem fordulnak annyian, mint a korábbi években, ennek nem az allergiások számának visszaesése az oka, hanem az, hogy már nem kötelező szakrendelésen feliratni a gyógyszert. Ezzel a szakemberek szerint éppen a betegség kialakulásának megelőzését nehezítették meg.

A szokottnál rövidebb ideig tartott és kevésbé volt intenzív a platán virágzása, amely ugyanúgy befejeződött, mint a nyíré és a fenyőé. A tavaszi első pollenidőszakot így viszonylag könnyen átvészelhették az allergiások, ráadásul a változékony és kevésbé száraz időjárás tovább csökkentette a levegőben szálló virágpor mennyiségét.

- Csak idén már öt olyan betegem volt, akit korábban nem kezeltünk, most pedig rögtön asztmás tünetekkel került a szakrendelésre - mondta el Dr. Kecskés Teréz tüdőgyógyász, a Pécsi Tüdőgondozó munkatársa. - Ez két dolgot jelent: egyrészt, hogy továbbra is egyre többen és egyre intenzívebben lesznek érzékenyek a pollenekre, másrészt pedig azt, hogy a tavaly hozott döntés éppen az allergia asztmává alakulásának megelőzése ellen hat. Mivel megszűnt a szénanáthára írható gyógyszerek támogatása, ezeket már a háziorvos is felírhatja, így a kezdődő allergiával nem jönnek szakorvoshoz a betegek, csak akkor, amikor már nagyon komoly, fulladásos tüneteik vannak.

Minden harmadik szénanáthás betegből 5-10 éven belül asztmás beteg lehet, főként akkor, ha nem veszik észre és nem kezelik időben a bajt. Márpedig ehhez szakorvosra van szükség, ám idáig már nem jutnak el az emberek, mert az első tünetekkel a háziorvosukat keresik fel.További problémát jelent, hogy ha kialakult az asztma, és valóban komolyak a tünetek, a megyei gondozó akkor sem fogadja azonnal a betegeket, hanem többhetes várólistára veszi őket. Így a sürgősségi ambulancia látja el az allergiásokat, és nem a szakrendelés.

Allergiás tünetektől idén is sokan fognak szenvedni. Bár az időjárás egyelőre nem kedvez a pollenek korlátlan terjedésének, szaporodásának, jelenleg csak átmeneti időszakot élünk, amikor amúgy is kevés a szálló virágpor. A kegyelmi időszak azonban nem tart soká, néhány héten belül beindul a hónapokig tartó pollen-főszezon.

- Jelenleg a hárs, bodza és akác virágzik, amelyek nem különösebben allergén növények, de rövidesen megkezdődik a fűfélék virágzása is - mondta el Szűcs Tímea, az ÁNTSZ Polleninformációs Szolgálatának biológusa. - Július végétől pedig beköszönt a parlagfű-szezon, ami egészen szeptember végéig is eltarthat.

Bár a parlagfüvet már a virágzás előtt kaszálnia kellene a terület tulajdonosának, tavaly sok helyen, vígan burjánzott még augusztusban is. A tulajdonost az önkormányzat szólíthatja fel a kaszálásra, ha ez nem történik meg, a helyhatóság kényszerkaszálást végeztet el a területen és a tulajdonos bírságra is számíthat.

- A 2009-es évben összesen 24 eljárás indult Pécsett, belterületi ingatlan parlagfű fertőzése miatt, fele részben magánszemélyek, fele részben cégek ellen - tájékoztatott Dr. Endrédi Gábor, a Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztályának jogásza. - A tulajdonosok többsége a felszólítást követően levágta a parlagfüvet, kényszerkaszálást mindössze négy esetben kellett elrendelni. Összesen 2 847 négyzetméternyi területen történt kényszerkaszálás, melynek együttesen csaknem 50 ezer forintos költségét a tulajdonosokra terheltük.

Ők még olcsón megúszták, hiszen a parlagfű kaszálásának elmulasztásáért akár 5 millió forintos bírság is kiszabható. A bírságot a növényvédelmi hatóság szabja ki, de maximális bírságra tavaly nem volt példa a városban.

Képünkön az ÁNTSZ Dél-dunántúli Regionális Intézetének tetején elhelyezett pollencsapda.

Marton Ferenc - Fotó: Dittrich Éva