Veszélyben a rákos betegek élete

2010. április 28. szerda 15:19

Veszélyben a rákos betegek élete
A közbeszerzési törvény 2009. áprilisában hatályban lépett módosítását kihasználva próbálja eredménytelenné nyilváníttatni a közbeszerzési eljárásban vesztes fél a PTE által egy új lineáris gyorsítóra beszerzésére kiírt egyik közbeszerzési eljárást. A helyzet rendkívül abszurd, ugyanis a cég saját maga kérte kizárását az eljárásból, arra játszva, hogy ezután maga az eljárás eredménytelenné válik. A tét több tízezer súlyos állapotban lévő daganatos beteg ellátása régiószerte.

Magyarországon a daganatos betegségek vezetik a halálozási statisztikákat, minél hatékonyabb kezelésük tehát kiemelt fontosságú. A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja, amely az egész dél-dunántúli régió daganatos betegeinek ellátásában tölt be fontos szerepet, egy TIOP pályázat beadása előtt áll, amelynek célja egy regionális onkológiai hálózat kialakítása.

Ennek révén korszerűsíteni kívánja eszközparkját és a kialakítandó hálózat komplex, a szűréstől a rehabilitációig terjedő ellátást fog megvalósítani, ám a pályázatnak nagymértékű épületjellegű beruházási tartalma miatt a kerete már nem fért bele a sugárkezelésben kulcsszerepet játszó lineáris gyorsító beszerzése. Egy ilyen eszközből a legkorszerűbb, idegsebészeti eljárásokra is alkalmas berendezés ára jóval meghaladja az egymilliárd forintot.

A PTE épp ezért külön közbeszerzést írt ki erre az eszközre, amelyben két konzorcium adott be ajánlatot. A közbeszerzési eljárás lebonyolítása azért is égető fontosságú volt, mert a jelen pillanatban használt lineáris gyorsító gyakran meghibásodik, komoly fennakadásokat okozva a betegellátásban. Ráadásul a gép szervízelése sem megoldott, ugyanis a javításokat végző cég jogutód nélkül megszűnt.

A bíráló bizottság április 15-én a legkedvezőbb árajánlatot beadó Varian Medical Systems International AG - Fototronic Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. - SG Eszközlízing Magyarország Kft. cégek által létrehozott konzorcium ajánlatát hozta ki győztesnek, ám ez ellen a vesztes fél jogorvoslattal élt. A jogorvoslati kérelem indoka meglehetősen furcsa volt: a vesztes konzorcium arra hivatkozott, hogy őket az eljárásban ki kellett volna zárni, ugyanis nem adtak le egy olyan nyilatkozatot, amely arról ad igazolást, hogy a konzorcium tagjai közül egyik sem áll felszámolás alatt és egyéb kizáró körülmények sem állnak fenn a konzorcium tagjaival szemben.

A jelenleg hatályos közbeszerzési törvény értelmében, abban az esetben, ha egy eljárásban több ajánlattevő nyújt be ajánlatot, de azok közül csak egy érvényes, ebben az esetben az ajánlatkérőnek az eljárást eredménytelenné kell nyilvánítania. A vesztes konzorcium jogorvoslati kérelmét erre a törvényi rendelkezésre alapozza, meglehetősen nonszensz módon azzal indokolja, hogy a saját ajánlata formai okok miatt érvénytelen volt, ezért a Pécsi Tudományegyetemnek, mint ajánlatkérőnek nem lett volna lehetősége arra, hogy az eljárást eredményesnek nyilvánítsa.

A Pécsi Tudományegyetem álláspontja szerint a vesztes konzorcium ajánlata formai szempontból megfelelő volt.

A Klinikai Központ főigazgatóját, Kollár Lajos professzort, mint mondta, mélyen elszomorította az eset, hiszen az eljárás húzódása folyamatosan veszélyezteti a beteg emberek ellátását és csökkenti, ellehetetleníti azok életesélyeit. Kollár professzor szerint mindez azért is tűrhetetlen, mert a jelenleg üzemben lévő gép már nem üzembiztos, gyakran meghibásodik, éppen április 27-én volt egy teljes leállás, lehetetlenné téve a gyógyítást. A főigazgató szerint bosszantó és nonszensz, hogy jogi problémák miatt húzódik a közbeszerzési eljárás lezárása a benyújtott jogorvoslati kérelem miatt, hiszen a régi, tíz éves készülék meghibásodási kockázata közvetlenül veszélyezteti a betegellátást.

A jogorvoslati kérelem ellenére a Pécsi Tudományegyetem szerződést kötött a győztes féllel.

Imhof Gábor, a PTE gazdasági főigazgatója szerint erre azért volt lehetőségük, mert a Közbeszerzési Döntőbizottság nem tiltotta meg a szerződés aláírását. A főigazgató hozzátette: az egyetemnek az a célja, hogy minél hamarabb folytatódhasson a daganatos betegek ellátása, és erkölcsileg vállalhatatlan, hogy a közbeszerzési törvény egy joghézaga ezt megakadályozza. Amennyiben az eljárás rendben lezárul, úgy a betegek már idén lényegesen hatékonyabb kezelést kaphatnak.

Képünk illusztráció.

(Forrás: PTE)