Városi cégek: spórolni kell, de miből?

2009. augusztus 05. szerda 19:47

Városi cégek: spórolni kell, de miből?
Jelentős spórolást kellene végrehajtaniuk a városi támogatásban részesülő cégeknek, hiszen a városvezetés az ellenzékbe szorult szocialisták támogatása mellett azt kérte a vezetőktől: válaszoljanak arra a felvetésre, miként tudnak kijönni az év hátralévő részében ötödével kevesebb önkormányzati támogatásból. Kevés esély van ugyanakkor arra, hogy így 200 milliós spórolás (ennyit tesz ki a cégeknek adott fél évi támogatások ötöde) realizálódik, pár tízmilliót azonban bizonyosan lehet fogni a rendszeren.

A legtöbb cégnél ugyan azt mondják, hivatalos értesítés híján egyelőre nem kezdték el a pontos számításokat, de a jelentős mértékű csökkentést szinte sehol sem lesznek képesek kivitelezni.

A városvezetés, ahogy ezt Páva Zsolt polgármester a költségvetés rendbe szedését szorgalmazó előterjesztést tárgyaló közgyűlésen elmondta, éppen ezért egyelőre csak kér a cégektől: ki-ki a lehetőségei szerint, legalább ötödével kevesebb forrásra igyekezzen igényt tartani az év hátralévő felében. Nem mindenütt ugyanakkora mértékű megtakarítást kívánnak elérni, hangsúlyozzák a jobboldalon, hanem differenciáltan szeretnének eljárni.

A holding idén közel félmilliárdot kap támogatásként, de sokszor ez sem elég feladatai ellátásához, ráadásul jelenleg a működésképtelenség közelében lavíroz, s folyamatos likviditási problémákkal küzd. Amíg működését a csak ősszel érkező új vezető irányítása mellett újra nem szabják, nemhogy kevesebb, de a városüzemeltetési feladatai teljesítéséhez akár még a tervezetteknél is több pénzre tarthat igényt - állítják a társaság belső viszonyait jól ismerők.

A Pécs2010 Kft. számára működésre és programokra összesen több mint 700 milliót irányzott elő a költségvetés 2009-ben, de egyelőre nem tudják a cégnél, lehet-e fogni a kiadásokon, s ha igen, mennyit. Most áttekintik, milyen területeken, milyen változásokat okozna a költségelvonás. Mint a Pécsi Újság.hu-val közölte a menedzsment, "a folyamat még nagyon az elején van, a határidő pedig augusztus 20-ikán jár le. A társaság költségvetésének részletes áttervezése előtt nem adható teljes kép arról, miként érhető el a kívánt költségcsökkentés".

Ugyancsak számolnak az évi 55 millióban részesülő Pécs/Sopianae Örökség Kht.-nál, ahol ma a rezsidíjak kigazdálkodása is gondot jelent, s olyan fejlesztésekre sem jut, mint egy, a Kultúrkertbe tervezett locsolórendszer kiépítése, vagy a Cella Septichora bejárata melletti vízesés működtetése. Nagy valószínűséggel nem tud spórolni a működéséhez nagyobb mértékű támogatásra igényt tartó cég.

A Pécsi Harmadik Színháznak 50 milliót ítéltek meg ebben az esztendőben. Bármilyen csökkentés itt, mint ahogy a más forrásból részesülő nagyszínház esetében is, az előadások számának csökkenésén, bemutatók elmaradásán csapódhat le, egyéb területen ugyanis tovább nemigen lehet költséget csökkenteni.

Érdeklődtünk a Pécsi Közlekedési Zrt.-nél is, ahova 560 millió forint érkezését prognosztizálja a városi költségvetés 2009-ben, ám egyelőre nem kívánták kommentálni a városházi elképzeléseket követő intézkedéseket.

Ahogy esetükben, úgy szinte az összes cég esetében kijelenthető: ahhoz, hogy kevesebb pénzből jöjjenek ki, vagy a személyi állományt, a bérkifizetéseket kell csökkenteniük, vagy szolgáltatásaik színvonalából kell engedniük. Persze azzal is elégedett lenne a közgyűlés, ha a társaságok feleslegesnek tetsző kiadásaikat szüntetnék meg.

Képünkön: a jobboldali képviselők egy csoportja, velük együtt a szocialisták szerint is spórolásra van szükség.


Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva