Közgyűlés: felmentették Varga Pétert

2009. július 15. szerda 19:58

Közgyűlés: felmentették Varga Pétert

Mint megírtuk, az áfa-emelés miatt közel egymilliárdos plusz teher jelentkezik a városi büdzsében, így az amúgy is jelentős hiánnyal tervezett költségvetésben novemberre 3-4 milliárdos lehet a lyuk - derült ki a polgármester által felkért igazságügyi könyvszakértői jelentésből. A városnak azzal kell számolnia, hogy vagy a 2010-es költségvetés terhére ütemezi át az előtte álló feladatok elvégzéséből eredő pénzügyi kötelezettségeit, vagy azok egy részét visszavonja; nem lesz képes finanszírozni az EKF-projektek többletköltségét; városüzemeltetési feladatok látják kárát a pénztelenségnek.

A közgyűlésnek csütörtökön arról kell döntenie, hogy a pénzügyi veszélyek elhárítását milyen konkrét lépésekkel tegye meg az önkormányzat.

Terítékre kerül a botrányos buszeladás kérdése is, hiszen véget ért az érintett Pécsi Közlekedési Zrt.-nél az ügyvédi vizsgálat. Ennek eredményeit veszik figyelembe a testületben a további intézkedések kezdeményezése előtt.

Pályázatot írnak ki a porta- és őrző-védő szolgálatra: a feladatokat ellátó nyertes az önkormányzatnál, a városi tulajdonú cégeknél, másrészt a pécsi intézményhálózat keretein belül működhet majd.

Dönthetnek a képviselők a helyi népszavazás kiírásáról is: az egyik esetben ahhoz kér felhatalmazást a testület, hogy összekössék az M60-as végcsomópontját a nyugati elkerülő úttal, ezzel tehermentesítve Kertvárost. A másik kérdés arra irányul, vegye-e át az önkormányzat feladatai közé a köztéri autóparkolók üzemeltetését a Gámántól az erről szóló szerződés 2011-es lejártát követően.

A KÖZGYŰLÉSRŐL CSÜTÖRTÖKÖN FOLYAMATOS TUDÓSÍTÁSBAN SZÁMOLUNK BE.


FRISSÍTVE:
(szerda, 20:31)

Az MSZP tiltakozik - Sajtóközlemény

"Dr. Páva Zsolt 2 hónapja tölti be Pécs város polgármesteri tisztségét, ám sajnos ezen idő alatt sem volt képes a közgyűlés normális működését biztosítani, hiszen a holnapi lesz a 7. rendkívüli közgyűlés az eddig összehívott 8-ból!

A város anyagi helyzete nem könnyű, ám ilyen mértékű kapkodást semmiképpen nem tesz indokolttá. A még az előző városvezetés által előkészített beruházások, fejlesztések, EKF projektek sínen vannak, nem egy közülük már a megvalósítás szakaszába lépett, ám a Fideszes városvezetés eddigi tevékenységével éppen az ellenkezőjét teszi annak, amit még ellenzékként folyamatosan számon kért az akkori városvezetésen.

Előkészítetlen ülések, kiosztásos anyagok tömkelege jellemzi az elmúlt időszakot, és már csak hab a tortán a holnapi - immár 7. rendkívüli - közgyűlés előterjesztéseinek a sorsa. Érdeklődésünkre a Városházán még a mai nap délelőtt sem tudtak felvilágosítást adni néhány előterjesztés tartalmáról. Ma délután kaptuk meg e-mailben a hiányzó anyagokat és megdöbbenve szembesültünk a Fidesz „népszavazási" kezdeményezésével.

A Fidesz által feltenni kívánt 2 kérdés ügyében egyrészt egyáltalán nem szükséges 18 millió forintot kidobni az ablakon, hiszen Páva Zsolt nemrég bizonyította, hogy 400 ezer forintból 25 000 lakost el tudott érni telefonon és ki tudta kérni a véleményüket. (Azt sajnáljuk, hogy Polgármester Úr ígéretével és az SZMSZ-el ellentétesen még mindig nem bocsátotta rendelkezésünkre a közvélemény-kutatás szerződését, mert biztosak vagyunk benne, hogy létezik az a szerződés!) Amennyiben a Fidesz közvélemény-kutatást akar végezni, folyamodjon a már jól bevált eszközeihez és saját büdzséből oldja meg a kutatást, ne az adófizetők pénzéből!

Másrészt véleményünk szerint nem szükséges semmiféle kutatás, mivel a feltenni kívánt kérdésekre előre tudhatóak a válaszok.
Ki ne szeretné, hogy elkerülő út épüljön Kertvárosban?
Ki ne szeretné, hogy ha lejár a parkoló cég szerződése, akkor kedvezőbb feltételekkel lehessen parkolni?
Páva Zsolt a kampányban azt ígérte, azonnali hatállyal felbontja a parkoló cég szerződését, most mégsem tesz mást, mint amit a szocialisták tettek volna, megvárja, amíg lejár a szerződés és utána változtat a helyzeten.

Harmadrészt felháborítónak tartjuk, hogy Páva Zsolt és a Fidesz trükközni kíván a népszavazással, hiszen a kertvárosi időközi választás időpontjára kívánja kiírni azt. Kifejezetten pofátlanság, hogy az adófizetők és a város 18 millió forintjából akarnak kampányolni, akkor, amikor az egyik napirendi pont éppen a költségvetési megszorításokról szól!

Az MSZP támogatja a két ügyet és javasoljuk, hogy tűzzük a következő rendes közgyűlés napirendjére - már ha belátható időn belül a Polgármester egyáltalán összehív rendes közgyűlést - a két kérdést, és közgyűlési határozattal döntsünk róla. Ebben az esetben még a 400 ezer forintos telefonos közvélemény-kutatást is meg lehetne spórolni.

Pécs, 2009. július 15.
MSZP Pécsi Szervezete"


FRISSÍTVE
(11:37)

Fél órás késéssel kezdte meg munkáját a közgyűlés. A PK Zrt.-vel kapcsolatos előterjesztést, így annak lehetséges következményét, Varga Péter holdingvezér felmentését zárt ülésen tárgyalja a megjelent huszonkilenc képviselő. A szocialistáknál több a távolmaradó, a jobboldalon szinte mindenki megjelent. Az őrző-védőkkel kapcsolatos előterjesztést levették a napirendről.

A hangulatból ítélve, úgy tűnik, Varga Péter menesztéséhez meglehet a többség. Legalább 21 képviselőnek kell így döntenie, s szüksége lesz a polgármesternek a szocialista frakcióból érkező támogató szavazatokra is, hogy átvigye döntését a közgyűlésen.


FRISSÍTVE
(12:17)

Úgy tudjuk a szocialisták sem Páva Zsolt népszavazási kiírását, sem a holdingvezér felállítását nem fogják támogatni, így nem lesz meg a többség a jobboldalon. Akkor sem lenne, ha az MSZP-frakcióból korábban kilépett Soó László a holding volt vezérigazgató-helyettese, és Molnár Ferenc az új baloldali frakció tagja igennel szavazna. Sarkadi Gábor és Juhász István nincsenek jelen, így kizártnak tetszik, hogy összejöjjön a 21 fős minősített többség e két előterjesztés kapcsán.


FRISSÍTVE
(13:27)

Felmentették Varga Pétert, 21 igen szavazattal.

Ha a szocialisták tartották magukat a frakciófegyelemhez, s nem szavazták meg az előterjesztést, feltehetően a két SZDSZ-es képviselő, valamint Soó László és Molnár Ferenc szavazatával jött össze a minősített többség.

Az MSZP-sek, úgy tudjuk, többek között azért nem támogatták az előterjesztést, mert a Munka Törvénykönyve védekezési jogot biztosít a felmondottnak rendkívüli felmondás esetén; márpedig Vargának erre nem volt lehetősége, hiszen nem tudott megjelenni a döntéskor. Szerintük egy esetleges későbbi bírósági eljáráson ennek a város számára negatív következménye lehet. Arról is döntöttek a képviselők, hogy a holding vezetői posztjára pályázati úton keresnek megfelelő személyt, annak elbírálásáig pedig a gazdasági igazgató, Dr. Varga Józsefné Dr. Kovács Magdolna irányítja a társaságot.

Arról is döntöttek, hogy a PK Zrt. és a PK Busrent Kft. között létrejött szerződést (a pécsi buszok eladásával kapcsolatos kontraktus) megtámadja az önkormányzat, kéri semmissé nyilvánítását, elsősorban tárgyalásos úton. Amennyiben ez nem vezet eredményre, az önkormányzat bíróságon erőszakolhatja ezt ki.


FRISSÍTVE
(13:42)

Nyílt üléssel folytatódik a közgyűlés. A költségvetéssel kapcsolatos megszorító intézkedések szükségességét magyarázza dr. Szebellédi István, a Városháza átvilágítását végző igazságügyi könyvszakértő. Szavaiból kiderül, nagy a baj, s gyors, komoly beavatkozásokra van szükség, hogy az önkormányzat megőrizhesse fizetőképességét.


FRISSÍTVE
(14:15)

Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető azt mondta, az MSZP képviselőcsoportjának tagjai nem láthatták a városháza átvilágításának eredményét bemutató dokumentumot. Nemcsak ennek tartalmára, de a szakmai anyag árára is kíváncsi lenne ő és frakciója, szeretnék ugyanis megismerni a büdzsé átalakítását megalapozó pontos indokokat is. Az előterjesztés kapcsán azt mondta, az abban foglaltak a polgármester hatáskörébe tartozó intézkedéseket gyűjtenek csokorba, így nem érti, mi szükség van a mai döntésre.

Páva Zsolt polgármester ígéretet tett rá: minden képviselő kap egy példányt a dokumentumból, amelynek áráról is tételes tájékoztatást fog adni.


FRISSÍTVE
(14:28)

Kővári János (ÖPE) szerint inkább arról kellene beszélniük a szocialista képviselőknek, miért jutott ilyen helyzetbe a város, e helyett kérdéseket tesznek fel az átvilágításról. "Tóth Bertalannak is illett volna bocsánatot kérnie a pécsiektől a kialakult állapotok miatt" - mondta a frakcióvezető.


FRISSÍTVE
(15:01)

Gonda Tibor kissé indulatosan elmondta, az utóbbi években ők maguk is próbálták racionalizálni a város működését, a kiadási oldal szűkítését, az intézményhálózatra fordított támogatások mérséklését. Akkor szerinte többek között Kővári János állította, hogy nem lehet fűnyíróelvet alkalmazni a megtakarítások kapcsán. Ez az előterjesztés sem foglalkozik mással, mondta, majd hozzátette: elkötelezettek a városi költségvetés átalakításában a szocialisták is, így támogatni fogják az ezzel foglalkozó határozatot.

A testület végül két tartózkodás mellett elfogadta az előterjesztést, lesz tehát megszorító intézkedéseket tartalmazó költségvetés-módosítás az ősszel.


FRISSÍTVE
(15:31)

Páva Zsolt két kérdésben kérné a pécsiek véleményét népszavazás formájában az októberi időközi országgyűlési választással egy időben. "Ha a pécsiek támogatnak minket, ha több tízezer pécsi akarata és "felhatalmazása" áll mögöttünk, tudunk jó döntést hozni" - vélekedik Páva Zsolt.

A kérdések a következők:

"Egyetért-e Ön azzal, hogy Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata 2010-ben vállaljon pénzügyi elkötelezettséget az M60-as autópálya végcsomópontját a város dél-nyugati elkerülő útjával összekötő útszakasz megépítésére vonatkozóan kertváros közútjainak biztonságosabbá tétele és az átmenő forgalom csökkentése érdekében?"

"Egyetért-e Ön azzal, hogy a jelenlegi magas parkolási díjak és az indokolatlanul nagy kiterjedésű parkolási zónák miatt, a jelenlegi szolgáltatóval fennálló szerződés megszűnése után, a város saját városi tulajdonban lévő céggel biztosítsa a parkolási szolgáltatást?"

Tóth Bertalan azt mondja, pénzkidobás a 18 millió forintba kerülő referendum, hiszen ezekben a kérdésekben dönthetne a testület ingyen is. Szavai szerint a Fidesz arra akarja felhasználni a szavazást, hogy elegendő pécsi járuljon az urnák elé Toller László körzetében. Mint mondja, a szocialisták nem szavazzák meg az előterjesztést, mert nem vesznek részt politikai trükközésben. Hozzátette, telefonon meg kellene kérdezni a pécsieket, egyetértenek-e a népszavazás kiírásával - utalt egy korábbi polgármesteri véleménykérésre.

Gonda Tibor szerint árukapcsolásról van szó: egy kevésbé erős jelölt Parlamentbe való bejutását szeretné elérni a jobboldal, hogy a szavazók legalább 25 százaléka az urnákhoz járuljon októberben. Az útépítés kapcsán elmondta, állami feladat lévén nem a városnak kellene finanszíroznia azt, míg a parkolási rendszer önkormányzati működtetéséről azt mondta, előbb gazdaságilag illene ezt megalapozni.

Mindum Károly (SZDSZ) szerint félrevezetők a népszavazásra bocsátandó kérdések, s azt kérte, vonja vissza a kérdéseket a polgármester.

Kővári János visszautasította a referendum kiírása mögött sejtett politikai szándékot. Azt mondta, igenis olyan fajsúlyos, tízezreket érdeklő kérdésekről van szó, amelyekről meg kell kérdezni a pécsieket.

Tóth Bertalan csalódott Páva Zsoltban, s Kővári Jánosban, mert "hülyének nézik a pécsieket". Mint mondta, pontosan tudják mindketten, hogy az emberek egyetértenek, mindkét kérdésre igennel szavaznának. "Ne raboljuk egymás idejét ilyen bohóckodással, s ne dobjunk ki 18 millió forintot az ablakon" - tette hozzá. Mindum azt mondta, ez komoly dolog, nem bohóckodás, ezért is kellene pontosan feltenni a kérdéseket. A parkolás kapcsán például nem arról szól a kérdés, legyen-e ingyenes a pécsieknek az autók leállítása, hanem arról, mi legyen 2011. után. Közölte jogi aggályai is vannak, így nem ért egyet a referendum kiírásával.

Kővári azzal kontrázott, a tubesi népszavazás idején is értelmetlenségről beszéltek, mégis tettek követték a több tízezer pécsi véleményét. Szerinte a pécsiek nem mennek el, ha szerintük is értelmetlen a kiírás, de ha mégis ott lesznek a referendumon, tiszteletben kell tartani véleményüket.


FRISSÍTVE
(16:06)

Tóth Bertalan azt kérte, mindkét kérdésről döntsön a következő közgyűlés. A jobboldal tartózkodott, így a módosító javaslat nem ment át. A referendum kiírásáról döntő szavazás előtt kivonultak a szocialisták, így a testület elvesztette a határozatképességét, nem kerülhetett sor a szavazásra.

Papp Judit jegyző tájékoztatása szerint augusztus 6-ig lehet dönteni, írjanak-e ki referendumot a kérdésekről, hogy meg lehessen tartani a szavazást október 18-án. Páva Zsolt azonban azzal zárta az ülést, hogy legközelebb augusztus 27-én ül össze a testület. Mindezek fényében valószínűsíthető, hogy nem kerül sor a népszavazásra, hacsak addig egy rendkívüli közgyűlésen nem döntenek másként. Hogy lesz-e ilyen ülés, azt még nem tudták megmondani lapunknak a Fidesznél.

A közgyűlés befejezte munkáját.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva