Pécs csőd előtti helyzetben
2009. július 15. szerda 19:53

Gyors beavatkozások híján a fizetőképtelenség veszélye fenyegeti az önkormányzatot. Ennek főként az utóbbi nyolc év pazarló pénzfelhasználása az oka, de idén azzal is súlyosbodik a helyzet, hogy a város büdzséjét 1,2 milliárdos hiánnyal tervezték, amit újabb egymilliárddal dob meg az áfaemelés. Mivel amúgy is alul lett tervezve a kiadási oldal, novemberre már 3-4 milliárdos lyuk tátonghat a költségvetésben.
A várható veszélyek között van az is, hogy a pénzügyi nehézségek miatt az önkormányzatnak vagy feladatainak egy részét kell elhagynia, azaz csökkentenie szerepvállalását a támogatott gazdasági társaságok, intézmények körében, vagy a hiány a 2010-es büdzsét is terheli majd. További eshetőség, hogy Pécs képtelen lesz előteremteni az EKF-beruházások többletköltségét, és a városüzemeltetési feladatok további romlása miatt mélyebben kell a holdingnak biztosított támogatás címén a zsebébe nyúlnia.
A várható, a likviditási ellehetetlenülés kivédését célzó intézkedések a fenti, rózsásnak nem nevezhető kilátások fényében, egyáltalán nem lesznek fájdalommentesek. A város által nyújtott támogatásokat legalább ötödével vissza kellene ugyanis nyesni.
A szakértő javaslatai szerint elsőként semmilyen új kötelezettséget nem szabad vállalnia a városnak, a költségvetés következő módosításáig (gyakorlatilag egy teljesen új költségvetésre lesz szüksége Pécsnek), emellett zárolni kell a cél- és az általános tartalékokat, a bizottságok kereteit is. Emellett a közvetlen városi támogatást élvező egyéb szervezetek (egyesületek, nonprofit társaságok) és az alapítványoknak nyújtott támogatások teljes leállítását, s az eddig nyújtott pénzek felülvizsgálatát javasolja a könyvvizsgáló.
Azokat a cégeket is megszorításokra sarkallná a szakember - s az előterjesztő, azaz a polgármester - amelyek bármilyen, a várostól érkező támogatásban részesülnek.
Kezdetként megtiltanák nekik, hogy három hónapnál hosszabb időre vállaljanak kötelezettségeket, majd új költségvetési számításokat készíttetnének velük. Az önkormányzat által támogatott (akár többségi vagy kisebbségi városi tulajdonú) cégek, gazdálkodó szervezetek esetében az az elvárás, hogy közel 25 százalékkal kevesebb támogatást igényeljenek a várostól a jövőben.
A közvetlen önkormányzati tulajdonnal nem bíró cégek, azaz a holding alatt lévők esetében ötödével kevesebb pénzt biztosítana az önkormányzat, mint korábban.
A fenti intézkedések végrehajtása után ősszel kerülhet sor a városi költségvetés új formába öntésére.
Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Boltba indult, aztán nyoma veszett...
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...