Varga Péter: van kiút innen is

2009. január 20. kedd 20:18

Varga Péter: van kiút innen is
A Pécs Holding Városi Vagyonkezelő Zrt. (Holding) munkatársai több ok miatt sem kezdhetik nyugodtan a 2009-es esztendőt: tavaly egyik tervezett nagyobb bevételük sem valósult meg - hiszen nem sikerült értékesíteniük a vízműben lévő üzletrészt és a Nick-udvart sem, ráadásul az Expo Center, mint a gazdálkodás kerékkötője, a vállalat nyakán maradt. Varga Péter vezérigazgató azonban továbbra is bizakodó: gazdasági válság ide vagy oda, úgy véli, egy másfél milliárdos telekértékesítés stabilizálhatja a városüzemelési cég gazdálkodását. Interjú.

- A Vízmű-botrány azt is magával hozta, hogy 1,3 milliárd forinttól elesett a Holding, de a nagy értékű ingatlanok sem találtak gazdára. Mi következik a sikertelen kísérletek után?
- A Vízművet az előre eltervezett formában biztosan nem lehet értékesíteni, hiszen az önkormányzat eljárásának jogszerűsége megkérdőjeleződött. Akadt ugyanakkor a város kezében több olyan lehetőség (beleértve a tulajdonostárssal történő szerződés bármilyen szintű megváltoztatását is), amely Pécs számára a mainál előnyösebb feltételeket teremthet. A Holdingnak ebből persze nem realizálódik oly módon bevétele, ahogyan azt először gondolták. A Nick-udvar eladása egy előre nem látható esemény, azaz a banki finanszírozás megnehezedése miatt nem valósulhatott meg. Decemberben ezért - az ellenzék javaslatait megfogadva - nemzetközi hasznosítási és értékesítési pályázatot írtunk ki, s bár közeleg a beérkezési határidő, egyelőre egyetlen ajánlatot sem kaptunk. Tartok tőle, hogy 2010-re így nem fog megújulni a Király utca bevezető szakasza - az előző értékesítés sikere esetén erre még lett volna esély. Ha nem kellene fizetnünk a beruházás hiteleit, az Expo Centert magunk is tudnánk működtetni, a kettős terhet azonban a Holding nem képes felvállalni: az épületre továbbra is befektetőt keresünk, miközben a külső hasznosításában is gondolkodunk. Amíg azonban egyikre sincs jelentkező, mi magunk szervezünk bele programokat, rendezvényeket, s adjuk bérbe az ingatlan egyes részeit, eszközeit. Tavasztól itt több eseményt is szervezünk, így cáfolni is szeretném azt a korábban sajtónyilvánosságot kapó hírt, miszerint végleg bezárt volna a központ.

- A világválság kellős közepén hogyan lehet feloldani a Holdingnál ma is masszívan fennálló forráshiányt, ha a fenti eladások továbbra sem járnak sikerrel?
- Bár egyre korlátozottabban, de vannak még lehetőségeink. Az mindenesetre tisztán látszik, hogy az egységes vállalatirányítási rendszer plusz bevételekkel nem fog járni, akad még ugyanakkor néhány nagy értékű ingatlan, amelyet értékesíteni tudunk. Az egyik ilyen a Füzes dűlőhöz közel eső 160 ezer négyzetméteres telek, amely nagy eséllyel egy német befektetői csoport kezébe kerül. Ha teljesül az ügylet, bruttó 1,6 milliárd forinthoz jut a Holding, ami hosszú időre stabilizálná a működésünket. Emellett lakóingatlanok számára hozunk létre összközműves telkeket Nagyárpádon, és a volt Megyeri úti szennyvíztelep területének rekultivációja után is forgalomképes ingatlant hozunk létre. A volt szénmosó környékét is eladjuk, bár ott még telekalakításokat kell végrehajtanunk. A pogányi reptér értékesítése akkor jelentene a Holdingnak is bevételt, ha a még fennmaradó kötelezettségeknél nagyobb mértékű lenne az adás-vételből elérhető bevétel.

- A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. is a törzsház alá került decemberben. A 49 százalékos üzletrész eladását mi indokolja, s mit várnak a befektetőktől?
- A Zsolnay-gyár problémái a több generációs korábbi vezetés alatt keletkeztek. A cég gazdálkodása ma súlyos terhekkel működik, túlméretezett a termelési terület, az értékesíthető mennyiséghez képest túlzott a dolgozói létszám, baj van az eladásokkal és a nyersanyagbeszerzéssel is. Egy tőkebevonás segíthetne, de ezt sem az önkormányzat, sem a Holding nem tudja felvállalni. Azt várjuk, hogy egy befektető - akár a menedzsmentjogokért cserébe is - kilendíti a céget a mélypontról, és egy esetleges tőkeemeléssel konszolidálja a manufaktúrát.

- A városi cégek, már bevallottan, kevesebb önkormányzati támogatáshoz jutnak idén. Milyen megszorításokra kell készülniük ezen cégek vezetőinek, dolgozóinak?
- Nagyon egyszerű: a város meghatározza azt a keretet, amit a cégek működtetésére fordíthat a Holding, a vállalat pedig dönt a keret társaságok szerinti leosztásáról. A cégek ezután csak addig nyújtózkodhatnak, amíg a takarójuk ér, s a magam részéről nem is szeretnék a tavalyihoz hasonló mentőakciókban rész venni. Látni kell: vagy növelik saját bevételeiket, vagy takarékoskodnak, ahogy tudnak - a biztosított költségkeretbe bele kell férni. Ha ez nem lehetséges, nyilván változtatni kell a működtetésen. A fürdő esetében korlátozódhatnak a kedvezmények, a médiumoknál a példányszám, vagy a műsoridő. A városvezetést nem akarjuk újra kész tények elé állítani azzal, hogy júliusban bejelentjük: ha most nem ad pénzt egyik-másik cégnek, akkor az csődbe megy. Ennél tervszerűbb munkát várok el a menedzsmentektől.

- Utak javítására, tisztább városra, fűnyírásra mindezek mellett mi jut?
- Elégtelen a forrás arra, hogy elsőrangú munkát végezzünk, bevallom. A Sopianae-programmal sokkal jobban tudjuk koncentrálni az útjavításokra elkülönített keretet, s a befolyó bevételeink egy részét is rögtön a városüzemeltetési feladatok ellátására tesszük félre. Idén mind a kaszálás, mind a tisztítás terén a nagyobb fokú gépesítésre törekszünk. Gyakoribb fűnyírást, utcaseprést ígérhetek. A városgondnokok segítségével sokkal jobban figyelünk a garanciális feladatok teljesülésére is: nekik például komplett listájuk van a befoltozott utakról, hogy pontosan hol, milyen feltételekkel dolgoztak a vállalkozások.

- Az utóbbi időben - szocialista oldalról - Önt is meg-megtámadták. Van ehhez hozzáfűznivalója?
- A közgyűlés nevezett ki erre a posztra, ígyhát a közgyűlés is menthet fel a munkavégzés alól. Nem törődök a kósza pletykákkal, csak azzal, hogy a lehetőségeimhez mérten, vezérigazgatóként, a lehető legjobban teljesítsek.

Korb Zoltán - Fotó: Pécs Holding