Újra támadnak a kullancsok

2010. május 09. vasárnap 19:00

Újra támadnak a kullancsok
Ebben az évben már ketten kaptak agyvelőgyulladást, hárman pedig Lyme-kórt kullancstól az ÁNTSZ adatai szerint Dél-Dunántúlon. A rovarok minden évben százakat betegítenek meg, kipusztítani, vagy gyéríteni nem lehet őket. Egyetlen megoldás a megelőzés: védőoltással, és riasztószerekkel védekezhetünk a vérszívók ellen.

A kullancsok tavasztól kora nyárig, illetve szeptembertől az első fagyokig igazán aktívak. A párás, nedves mikroklímát szeretik, ezért jobbára az erdős terülteken telepednek meg. Mivel Baranya megyében sok az erdő, megyénk is fertőzött területek közé tartozik.

- Tapasztalataim szerint idén nem olyan tömeges méretű a kullancsok rajzása, mint a korábbi években - mondta el Dr. Ábrahám Levente, címzetes egyetemi docens zoológus. - Mivel télen normál időjárási viszonyok, vagyis többször tartósan fagypont alatti hőmérsékletek voltak, a kullancs-populáció megritkult. Probléma a korábbi években volt, amikor az enyhe tél miatt kevesebb rovar pusztult el, így tavasszal több kullancs próbált élelmet keresni.

Ábrahám Levente szerint az, hogy idén kevesebb a kullancs, nem jelenti, hogy a fertőzöttség is csökkent. Sőt, a szakember úgy véli, azzal, hogy kevesebb a vérszívó, magasabb a betegséget hordozó egyedek aránya, ezért nem árt az óvatosság. A szakirodalom szerint egyébkét minden századik kullancs hordozza a Lyme-kór kórokozóját, míg minden tízezredik kullancs okoz vírusos agyvelőgyulladást.

- Dél-Dunántúlon tavaly 98-an kaptak Lyme-kórt, 17-en pedig agyvelőgyulladást kullancstól - közölte az ÁNTSZ által nyilvántartott adatokat Kiss Gabriella járványügyi tisztiorvos. - Az elmúlt öt évben egyébként folyamatosan csökkent a Lyme-kórral megfertőződöttek száma, miközben az agyvelőgyulladást elkapó emberek száma stagnálást mutat.

Utóbbi ellen védőoltással lehet védekezni, ezt célszerű már télen beadatni, mivel a védettséghez a három oltásból álló sorozatból kettőt meg kell kapni. Lehet gyorsított módon is kérni az oltásokat, így a szakemberek szerint még mindig nincs késő beoltatni magunkat. A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, ennek megelőzése érdekében minél hamarabb el kell távolítani a vérszívót a bőrből, és figyelni a hámréteget: ha vastag bőrpír jelentkezik a csípés helyén, azonnal orvoshoz kell fordulni.

Jelenleg kullancsirtásra alkalmas szer nem áll rendelkezésre, ezért egyénileg érdemes védekezni. Zárt ruházat, riasztószer és a kirándulást követő kullancs-vizit a hatékony megelőzés kulcsa.

Illusztrációnkon: nem árt a kutyát is átnézni sétáltatás után.


Marton Ferenc - Fotó: Kováts Judit