Újra kutatnák a föld hőjét

2010. március 07. vasárnap 18:58

Újra kutatnák a föld hőjét
Még 2008 tavaszán jelentették be, hogy a Pannonplast Nyrt. leányvállalata kutatásokat indít Pécsett annak érdekében, hogy kiderüljön: a föld mélyén megbújó víz-, vagy kőzethő alkalmas-e arra, hogy az energiát a jövőben hasznosítani tudják. A cég - amely Szentlőrincen már egy geotermikus erőmű építését is megkezdte - ugyanakkor tavaly leállt a kutatásokkal, 2010-ben viszont ismét élénkítenék a munkát.

Szentlőrincen 90 fokos forróvizet találtak 1620-1790 méteres mélységben a Pannonplast Nyrt. jogutódjaként működő, PannErgy Nyrt. szakemberei. A társaság ott a helyi önkormányzattal közös céget is létrehozott annak érdekében, hogy olyan fűtőerőművet építsen, amely a város melegvíz-szolgáltatásának biztosítása mellett üvegházakat is ki tud szolgálni.

Az ehhez szükséges ún. visszasajtoló-kút fúrásának előkészületeit már el is kezdték - mondta, Horuczi György, üzletfejlesztési igazgató lapunknak. A vezető nem kívánta elárulni, hogy a szentlőrinci fejlesztés mennyibe kerül, "mivel ez a földrajzi adottságoktól függően jelentős mértékben eltérhet a különböző helyeken". Számításaik szerint viszont egy évtized alatt megtérül az általuk befektett pénz, ezzel együtt a fogyasztók által fizetendő távfűtési díj is húsz százalékkal csökkenhet.

Mint ismeretes, Pécsett korábban megszakadtak a cég kutatásai. Az igazgató ezzel kapcsolatban azt mondta, azért maradtak abba 2008 őszén a munkák, mert a szükséges engedélyre az elvárható egy hónap helyett nyolcat kellett várniuk, ennyi idő alatt viszont a kínai szakemberekből álló kutatócsoport munkavállalási engedélye lejárt.

Terveik szerint azonban a teljes stábot és eszközparkot tavasszal ismét elhozzák Pécsre, és újra megindítják vizsgálódásaikat. A baranyai megyeszékhelyen viszont nem csupán egy-két kutat kell fúrniuk, hanem valószínűsíthetően egy komplett kútrendszer kiépítésére lesz szükség, ezért nagyon pontosan fel kell térképezniük a föld alatt megbúvó készletet - fűzte hozzá. 


Képünk illusztráció.

EQM - Fotó: howstuffworks.com