Tíz év múlva jelentősen megváltozik a tettyei látkép, addig végleg eltűnnek a fekete fenyők

2013. május 17. péntek 18:23

Tíz év múlva jelentősen megváltozik a tettyei látkép, addig végleg eltűnnek a fekete fenyők

A Tettye látképének immár ötven éve jellegzetes részét alkotják a feketefenyők - erről Szilas Tamás, a BIOKOM parkerdei részlegvezetője annak kapcsán beszélt a Pécsi Újság.hu-nak, hogy a cég befejezte a tavaly ősztől idén tavaszig tartó szezonban a gombával fertőzött fenyők egészségügyi kitermelését. Az érintett parkerdei területeken 1500 őshonos facsemetét is elültettek.

A 2013-as tavaszi szezonra befejeződött a beteg, balesetveszélyes feketefenyők kitermelése, jelen pillanatban már a rendrakási stádium tart, a sétautak rendbetétele és az erdőszegélyek helyreállítása zajlik - tudtuk meg a BIOKOM-tól.

A pécsi közterületeket gondozó cég ugyanakkor tervezi, hogy a Miléva utca környékén eltávolítja azokat a teljesen kiszáradt, dőlésnek indult feketefenyőket, amelyek veszélyeztetik a lakóházakat, a Fenyvesszállót, és a Szőlő utca közlekedését. Erre a beavatkozásra már nem az egészségügyi fakitermelés keretében kerül sor, hanem az élet- és balesetveszély elhárítása miatt - tették hozzá.

Korábban felvetődött, hogy a tettyei látkép jelentősen megváltozhat a beavatkozásnak köszönhetően, azonban eddig ennek az arra járók nem sok jelét tapasztalhatták. Mint megtudtuk, a cél pontosan ez volt.

Szilas Tamás a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, a Mecsek déli oldalán, nem csak a védett, illetve fokozottan védett természeti értékek, hanem immár ötven éve a városhoz tartozó tájesztétikai érték megóvása miatt is csak igen óvatosan, környezetkímélő módon folyik a fertőzött feketefenyők kivágása.

- Ugyan szakmailag egy tájidegen fafajról van szó, de a pécsi lakosság igényeit figyelembe véve a BIOKOM úgy dolgozik, hogy ez ne járjon a látkép hirtelen változásával. A szakember ugyanakkor úgy fogalmazott: „hosszú távon ennél sajnos látványosabb lesz a végeredmény". A Mecsek déli oldalán található fenyőállomány csupán 10-20 százaléka maradhat meg a parkerdei részleg vezetőjének becslése szerint.

- A klímaváltozás által előidézett betegségek miatt a feketefenyők nagy része öt-tíz éven belül el fog tűnni - összegzett a szakember. Hozzátette, a tettyei oromzaton tízesével számolhatóak meg az erősen száradó fák, amelyek hamarosan balesetveszélyessé válnak, ezért előbb-utóbb ki kell termelni őket.

A tavaly ősztől idén tavaszig tartó vágási időszakban eltávolított feketefenyők helyett a Mecsek déli oldalán elszórt foltokban összességében, mintegy 1500 darab facsemetét ültettek el: molyhos tölgy, virágos kőris, kocsánytalan tölgy, csertölgy, gyertyán, vadkörte, és egyéb berkenye fajok kerültek a beteg fák helyére.

Kiemelt helyreállítási területként kezelik az állatkert és a Mandulás közötti parkerdei szakaszt, ahol nagyméretű feketefenyőket kellett kitermelni. Ezen a szakaszon nemcsak az erdőterület, hanem a sétaút melletti erdőszegély is felfrissült a csemeteültésnek köszönhetően.

B. G. - Fotó: Dittrich Éva