Szétlopták a 100 milliós házat

2010. március 02. kedd 19:07

Menekülne az István-aknai, úgynevezett Lakmusz-ház több - volt állami gondozott - lakója az ottani életveszélyes körülmények elől. A 2004-ban százmillió forintból megvalósult program 30 garzonlakásnak otthont adó épületét gyakorlatilag szétlopták. Az így előállt közvetlen vészhelyzet elhárítására egymillió forintot szánna az önkormányzat a költségvetés vis maior-keretéből. A Pécs Holding szerint az épületet hosszabb távon nem lehet üzemeltetni.


A KÉPGALÉRIÁÉRT KLIKK A FOTÓRA!


A városszélre kilátogatókat elképesztő állapotok fogadják: a háznak nincs bejárati ajtaja, a lakott tíz-tizenegy lakáson kívül ablakai sincsenek, a vezetékeket kitépték a falból, a csöveket megbontották. Emellett több csőtörés is történt, amely következtében a folyadék aztán elárasztotta az alagsort, így már a szennyvízelvezetés sem megoldott.

Jártunk olyan földszint lakásban, amelynek plafonja a sorozatos beázások miatt szinte mindenhol penészesedik. A folyosókon - nyílászárók hiányában - átsüvít a szél, beesik a hó, illetve az eső, ami az amúgy még elfogadhatóbb állapotban lévő garzonok fűtését is megnehezíti: a nagyobb hidegben ezekben is befagytak a vízvezetékek.

Emiatt több lakó is levélben fordult az önkormányzathoz minőségi lakáscsere-kérelmével: az épületből egy a város más területén lévő szociális bérlakásba szeretnének mielőbb elköltözni. Egy bizottsági előterjesztésből kiderül, a Pécs Holding szerint az épület üzemeltetése hosszabb távon nem megoldható, a kialakult életveszély elhárítását célzó munkák után „a korábbi állapotok visszarendeződését hagyományos üzemeltetői eszközökkel megakadályozni nem lehet".

Érdeklődésünkre, hogy miképp állhatott elő a fent leírt állapot, a kezdeményezés egykori koordinátora, Szőke Attiláné elmondta: rendezett jogi viszonyokkal el lehetett volna kerülni a történteket. Az akkori MIOK (ma MIOK Hátrányos Helyzetűekért) alapítvány munkatársa szerint az ott dolgozó szociális munkások felügyeletének megszűntével kezdtek feltűnően és rohamosan romlani az állapotok. Kérdésünkre, mi szerint a kárt okozó lakókat kiköltöztették esetleg megbüntették-e úgy válaszolt: „sajnos nem".

Hasonló következtetésre jutott a Pécs Holding ingatlankezelő osztálya tavaly év végi felmérése: az épület állapotának leromlása kizárólag 24 órás rendészeti ügyelettel lett volna megakadályozható - írják jelentésükben.

Csizi Péter, a népjóléti bizottság elnöke szerint a Lakmusz-pályázat egész koncepciója, így már maga a helyszínválasztás is eleve elhibázott volt. A képviselő szerint ahelyett, hogy a kezdeményezésben résztvevők alaposabban végiggondolták volna az üzemeltethetőség mikéntjét, inkább kihátráltak belőle. Kiemelte: így maga a program sem tudja elérni eredeti célját, tehát pont azoknak nem tud segíteni, akik valóban rászorulnának, és emellett a város mai felelősei számára is komoly fejtörést okoz a probléma megoldása.

Balikó Gergő - Fotó: Maletics László