Szeméthegyet halmoztak fel a Hársfa utcába költözött hajléktalanok

2013. július 28. vasárnap 21:16

Szeméthegyet halmoztak fel a Hársfa utcába költözött hajléktalanok

Megkeserítik a Hársfa utcaiak mindennapját az egyik üresen hagyott házba beköltözött hajléktalanok, akik mára szeméthegyet halmoztak fel, a bútorokat pedig az udvaron égetik. Az elkeseredett szomszédok tehetetlennek érzik magukat, és attól tartanak, hamarosan elszaporodnak a rovarok és a rágcsálók a környéken. Az ügyvéd szerint akár komoly kártérítést is kaphatnak, de csak hosszú folyamat végén.

Nemrég egy elkeseredett Hársfa utcai lakos próbált kapcsolatba lépni Hoppál Péter országgyűlési képviselővel. A pécsi hölgy panasza szerint a szomszédos házba - miután azt a tulajok üresen hagyták - hajléktalanok költöztek, akik mára méteres szeméthegyeket halmoztak fel, és miután az ételt is szabad tűzön főzik, rendszeresen füsttel terítik be a környéket. A Hársfa utcaiak attól tartanak, rövid időn belül a rágcsálók is megjelennek.

Engedéllyel vannak ott

A Baranya Megyei Rendőrkapitányság lapunk megkeresésére azt közölte, a Hársfa úton, bejelentésre több alkalommal történt rendőri intézkedés amiatt, hogy hajléktalanok beköltöztek egy üresen álló ingatlanba.
Hozzátették: minden esetben kiderült, hogy a bejelentő számára ismeretlen személyek a tulajdonos engedélyével tartózkodtak ott.

Dr. Nagy Róbert, a Pécsi Ügyvédi Kamara titkára munkatársunk megkeresésére azt mondta, az ilyen jellegű ügyekben elsősorban az elköltözött tulajdonosnak vannak kötelezettségei.

- Ha az új lakók önkényesen, engedély nélkül költöztek be a házba, birtokháborítási eljárás indítható - szögezte le. Hozzátette: természetesen a szomszédok is jelenthetik az esetet az önkormányzatnak vagy a rendőrségnek, ebben az esetben már a hatóságnak kell felkeresnie a tulajt és kideríteni, jelenleg milyen jogcímen és kik élnek az ingatlanban.

A jogász szerint, ha a tulajdonosi vagy bérleti jogviszony nélküli lakók már a jogos tulajdonost is megakadályozzák abban, hogy a saját házába bejusson, a bíróság kimondhatja, hogy bűncselekményről van szó.

Dr. Nagy Róbert kérdésünkre elmondta, a szomszédok akár komolyabb kártérítésre is igényt tarthatnak.

- Erre a szomszédjog ad lehetőséget. Mivel a környéken lévő házak értéke jelentősen csökkenhet, akár több százezer forintos összegekről is beszélhetünk - tudtuk meg.

A végső szót természetesen a bíróság mondja ki, ám valószínű, pénzt csak hosszú idő elteltével láthatnak a károsult szomszédok, arról nem is beszélve, ha a kártérítést a hajléktalanoknak kell megfizetniük, közel sem biztos, hogy akár egy fillért is látnak belőle.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva