Szakmai napot tartottak a megyei tűzoltók Pécsett

2016. június 09. csütörtök 12:30

Közel hetven résztvevővel zajlott kedden a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság által szervezett hatósági szakmai nap.

A helyi hatósági tevékenységet végző állomány gyakorlat-orientált integrált hatósági továbbképzésen az iparbiztonsági, tűzoltósági és polgári védelmi szakemberek, a katasztrófavédelmi megbízottak, a mobil labor munkatársai, a hatósági osztály és a vízügyi hatóság munkatársai valamint a főügyelet állománya is részt vett.

A szakmai napot Mácsai Antal tűzoltó ezredes, főtanácsos, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője nyitotta meg.

Az első napirendi pontban a vízügyi és vízvédelmi szakterület előadásaira került sor dr. Király Zita hatósági szolgálatvezető-helyettes prezentálásában. Szó esett a vízgazdálkodási és vízvédelmi jogszabály változásokról, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásokról és az első negyedéves hatósági tevékenység értékeléséről is. A szolgálatvezető-helyettes beszélt a felügyeleti kategóriákba sorolt vízilétesítmények 2015. évi ellenőrzéseinek tapasztalatairól, és a 2016-os évre vonatkozó elvárásokról is.

Karsa Róbert tűzoltó ezredes, igazgató-helyettes tájékoztatta a megjelenteket a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szervezeti struktúrájában bekövetkezett változásokról. Az igazgató-helyettes ismertette a második félére vonatkozó ellenőrzési tervet, amelyben kiemelt figyelmet kap majd többek között a tűzátjelzés folyamatának vizsgálata. Karsa Róbert kiemelte, az elmúlt időszak statisztikai adatait elemezve megállapítható, hogy csökkenő tendenciát mutat a szabadtéri tűzesetek száma, amely a kedvező időjárás mellett, a megelőző tevékenységnek is köszönhető. Hozzátette, a lakosságtájékoztatási feladatokba a jövőben be kell vonni az önkéntes tűzoltó egyesületeket is annak érdekében, hogy fenntartható legyen a kedvező statisztikai tendencia. Végül felhívta a figyelmet arra, hogy a kockázati helyszínek bejárása alkalmával a hatósági szakembereknek integrált szemlélet szerint kell végezniük a munkájukat.

Vogronics József tűzoltó alezredes, főügyeleti osztályvezető tájékoztatást adott a Tevékenység Irányító Központ működési tapasztalatairól, és a szakterületre vonatkozó belső szabályzók változásairól.

A tűzmegelőzési szakterület napirend keretében Fischer András tűzoltó alezredes, hatósági szolgálatvezető beszélt a kéménytüzek, a szén-monoxid szivárgás és a szabadtéri tüzek megelőzésének tapasztalatairól. Az előadó áttekintést adott a kéményseprő-ipari tevékenységgel kapcsolatos jogszabályokról és a tűzvédelmi műszaki irányelvek helyéről, szerepéről a jogi szabályozásban. Végül a szolgálatvezető összegezte a szakterületre vonatkozó, hatályos főigazgatói intézkedések változásait is.

Pór Zsuzsanna tűzoltó őrnagy, a siklósi katasztrófavédelmi kirendeltség hatósági osztályvezetője a tűzvédelmi és piacfelügyeleti ellenőrzések tapasztalatairól, és a hatósági helyszíni szemlék módszertanáról adott tájékoztatást. Az előadó összegezte a Siklós térségében kialakult hatósági ellenőrzések gyakorlatát. Az osztályvezető kiemelte, a tűzoltóságon készenléti szolgálatot adó állomány jelentős mértékben vesz részt az ellenőrzésekben. Főként a tűzcsapok és a szabadtéri tüzek megelőzésével kapcsolatos ellenőrzésekben vesznek részt, de a szén-monoxid mérgezésekkel és kéménytüzekkel összefüggő káresetek hatósági feladataiban is közreműködnek a tűzoltók.

Az építési engedélyezési eljárásokhoz kapcsolódó építési termékek, építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzőit megállapításáról Hegedüs Szabolcs tűzoltó hadnagy, a pécsi katasztrófavédelmi kirendeltség munkatársa tartott előadást.

Az iparbiztonsági szakterület a veszélyes áruk multimodális szállításával kapcsolatos szabályokat dolgozta fel prezentációjában, amely különösen a nemzetközi fuvarozásra jellemző. Pandur Tamás tűzoltó alezredes, iparbiztonsági főfelügyelő ismertette a közúti, vasúti, légi szállítások eltérő előírásainak részletes szabályait, különös tekintettel a huckepack és a légi kamionos szállításokra. Az előadó második prezentációjában a létfontosságú rendszerelemek és létesítmények azonosításával valamint kijelölésével kapcsolatos hatósági feladatok helyzetéről adott tájékoztatást.

Az összevont képzés utolsó előadásának keretében Ádám Jenő tűzoltó százados ismertette a veszélyes üzemek időszakos hatósági ellenőrzéseinek tervezési folyamatát, végül tájékoztatást adott a kapcsolódó ellenőrző vizsgálati program elkészítésére vonatkozó szabályokról.

Az integrált képzés szekcióülésekkel folytatódott, ahol hatósági, tűzoltósági, iparbiztonsági és polgári védelmi kérdésekkel foglalkoztak a katasztrófavédelem munkatársai.

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelem