Siklóson és a Dráva mentén folytatódik a szúnyoggyérítés

2016. június 21. kedd 10:30

Siklóson és a Dráva mentén folytatódik a szúnyoggyérítés

Idén június 13-án vette kezdetét a központi finanszírozású országos szúnyoggyérítési program azokon a területeken, amelyeken a legtöbb vérszívó rovar található. A tervek szerint június 20. és 26. között országosan 57 ezer hektáron zajlik gyérítés légi kémiai eljárással, 31 ezer hektáron földi kémiai eljárással, biológiai módszerrel pedig 7500 hektárt kezelnek.

Baranya megyében Siklóson 416 hektáron, a Dráva menti településeken pedig 4945 hektár nagyságú területen lesz földi kémiai gyérítés.

Az önkormányzatok a központi program mellett önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést, továbbá idén is van lehetőségük jelezni a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság felé, ha településükön jelentős szúnyogártalmat tapasztalnak. A bejelentést a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok ügyfélszolgálati elérhetőségein tehetik meg. A beérkezett igényeket a szakértők megvizsgálják, és ha a helyzet azt indokolja, a település és környéke bekerül a központi gyérítési programba.

A szúnyoggyérítéssel kapcsolatos kérdéseket a [email protected] elektronikus levélcímre várjuk.

A kivitelező konzorcium a légi szúnyogirtásokhoz szükséges engedéllyel rendelkezik, azonban az előzetes egyeztetések alapján csak június 15-től kezdték el a légi kijuttatást. A földi kezelések az önkormányzatok kiértesítését követően június 13-án megkezdődtek. A szúnyoglárvák elleni biológiai gyérítéshez elsőként a tenyészőhelyek vizsgálata szükséges, így ezen felmérések történtek meg, a kezelésekre a következő hetekben kerülhet sor.

A vérszívók számának csökkentését célzó gyérítés a program első hetében várhatóan a Szigetközben (Mosoni és Győri térségek), a Komáromi, Bajai, Mohácsi és Baranyai térségekben, Budapesten, Dunakanyarban, valamint a jelentős turisztikai régiók közül a Balatonnál és a Tisza-tónál lesz. A legtöbb régióban a szúnyoggyérítést sikerült végrehajtani, két város (Pécs és Tatabánya) kérte a munkálatok elhalasztását, az átütemezés az önkormányzatokkal egyeztetve folyamatban van.

Sok helyen a szeles időjárás gátolta a légi munkálatokat, amelynek következtében a Komáromi térségben, a Balatonnál és a Tisza-tónál kellett részben a második hétre átütemezni a gyérítést. Mivel a földi kezelések jellemzően az esti órákban történnek (általában 21 órától, de későbbi kezdés is lehetséges), a szél kevésbé befolyásolta a munkát. A szúnyogok egyedszáma kiemelkedően magas a Szigetköz felső részén, ezért a Mosoni régióban soron kívül újabb kezelés lesz a második héten. A további területeken a szúnyogártalom elfogadható mértékű, ütemezett kezelésekkel várhatóan alacsony szinten tartható.

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelem