Romlik a lapjárás, egyre kevesebb a működő pavilon, csökken az újságosok forgalma
2016. október 17. hétfő 09:24

Két évtizeddel ezelőtt, meg annál is régebben, a városban rengeteg helyen lehetett újságot vásárolni, az utcán. Szinte minden nagyobb buszmegállóban, jelentősebb sarkon ott álltak a kioszkok. Napjainkban viszont több ilyen egység bezárva árválkodik Pécsett. A piac jelentősen átalakult, a fogyasztói szokások alaposan megváltoztak.
A buszok végállomásain, a főpályaudvaron még állják a sarat az árusok Pécsett. A belvárosban is működnek a standok, bár számuk csökkent. Korábban a Széchenyi téren kettő is várta a hírekre éhes embereket. A Színház tér sem volt ebből a szempontból kivétel.
Ennek ellenpontjaként, a Kórház téren, meg a Szabadság utcában is rátették a lakatokat a bérbeadók a kis házikókra. Mert a vállalkozói érdeklődés jelentősen megcsappant. Igaz, erről a nagy szakmai szereplőnél, a Lapker Zrt-nél többszöri megkeresésre sem adtak érdemi felvilágosítást.
Sokba kerül az üzlet
Nem egyszerű a helyzete annak, aki ilyen munkát szeretne végezni. Először is 100 000 forint kauciót kell letennie egy bankszámlára, az a szerződő cég biztosítéka. Emellett a havi bérleti díj 50 000 forint. Erre jön még a közterület-foglalási összeg, ami nem fix. Attól függ, mennyire jó a placc. Gondot jelenthet, ha a faházban nincsen csatornarendszer bekötve, mert akkor ott illemhely sem működhet. Ilyenkor egy környékbeli helyről nélkülözhetetlen egy befogadó-nyilatkozat megszerzése.
A pécsi helyzet feltérképezésére jó terep Kertváros. Bár az ország egyik legnagyobb lakótelepe, mégis ritkaságnak számít ott az üzemelő egység. Gyalog szinte reménytelen is lejárni a területet, az alföldi tanyavilágban léteznek ekkora távolságok. Csak itt sűrűbben laknak az emberek.
Egy főút mentén, háttal a forgalomnak azonban nyitva állt egy modern boltocska, amelynek bérlője vállalta a beszélgetést, de csak név nélkül. Mert nem szeretett volna szerződést szegni.
- Több oka is akad annak, miért megy rosszabbul a sorunk - vette számba a lehetőségeket a negyvenes éveiben járó úr. - Egyrészt tudomásul kell venni, az embereknek kevesebb pénz csörög a zsebükben, mint korábban. Az árak sem alacsonyak, bár ezt inkább a kiadóktól kellene megkérdezni. Mindenesetre a nagy példányszámok alaposan visszaestek az utóbbi években.
- Az elektronikus hírközlés is gátja lehet a fellendülésnek?
- Ez teljesen nyilvánvaló! Egyre terjed az internet, bárhol, bármikor hozzá lehet jutni az információkhoz. Méghozzá gyorsabban, mint a hírlapokból.
Új jelentkezők is akadnak
A vevő tulajdonképpen még rosszul sem járt. Mert az újságárus helyszínek közül nem mind van ugyan tárva-nyitva, de a beszerzési esélyek mégsem estek vissza. A dohányboltokban, kiskereskedésekben, lépcsőházak aljában, mini marketekben is hozzá lehet jutni az olvasnivalóhoz.
- Mivel próbálják ellensúlyozni a forgalomkiesést?
- Árulunk üdítőket, cukorkákat. A közlekedési vállalat menetjegyeit szintén forgalmazzuk. Csak az újságokból képtelenség lenne fennmaradni. A szerencsejátékok széles skáláját szintén ajánljuk, az hoz a konyhára valamit.
- A dohányáruk kereskedelmének korlátozása sem hathatott kedvezőn a pénzügyeikre.
- Természetesen, ez soktényezős helyzet. Aki szeretné megtartani a munkáját, annak hosszan kell nyitva lennie, több lábon állva. Főleg, mert amúgy feltűntek a konkurens cégek. Tehát nem lett kevesebb az értékesítési pont, csupán egy-egy helyen még tovább szűkült a kereslet.
Pucz Péter - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nyári meleggel rúgja ránk az ajtót a...
- Figyelem, költözik az urológiai...
- Nosztalgiagőzössel bejárhatjuk a...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Erős üzenetet küldtek Pécsre: az...
- Baranyai rendőrök vehettek át...
- Hétfőn a magyar írásbelikkel...
- Továbbra is zárva egy sáv az M6-oson...
- A világon csak a Mecsekben...
- Puch Lászlót választották újabb 2...