Rizsagyár: nehéz a kezdet

2010. április 24. szombat 17:33

Rizsagyár: nehéz a kezdet
Népszerű a műfaj, de nagyon nehéz bekerülni a nagyok közé - ez a tapasztalata két pécsi fiatalnak, akik úgy döntöttek, a járt utat járatlanra cserélik és saját maguk hoznak létre egy alkotóműhelyt. A Rizsagyár a műfaj hazai élvonalába még be nem jutott, de tehetséges előadóknak biztosít szereplési lehetőséget, hogy több fiatal is náluk kezdhesse meg rekeszizom-megmozgató útját.

„Mindig nehéz egy olyan műfajban kezdeni, amiben már van mihez mérni"- ezzel az útravalóval látta el Katreiner Antalt és Pfaff Andrást egy, a stand up comedy hazai csúcsát jelentő közismert előadó, amikor a pécsi fiatalok kérdezték, ő hogyan indult a pályán.

Pedig nemcsak másfél-kéttucat tehetséges stand up comedy-s előadó működik az országban, igaz, szereplési lehetőség hiányában valljuk be, nehéz ismerté válni. Ahhoz, hogy egy nem ismert előadó miatt bejöjjön valaki az utcáról, ráadásul vissza is térjen, a tehetség önmagában nem elég. Ehhez nagyon színvonalas előadásra van szükség.

Ezt felismerve egyre több helyen alakulnak a műfaj alternatív alkotóműhelyeinek számító szerveződések. Budapesten, illetve az Alföldön is vannak ilyen kezdeményezések, így jött az ötlet, hogy Pécsett is hasonlót hozzanak létre. A szervezők szerint ugyanis van igény az igényes szórakoztatásra és egy egyetemi városban minden bizonnyal éppen elég tehetséges előadó is akad.

- A Rizsagyárban arra törekszünk, hogy a műfajban már tapasztaltabb előadókból egy állandó fellépői kör alakuljon ki, akik mellett a teljesen kezdő, de tehetséges pécsi, baranyai fellépők is megmutathatják tudásukat - ismertette a terveket Pfaff András.- Azt szeretnénk, hogy az előadókról maga a közönség döntse el, mennyire volt szórakoztató a produkciójuk, ezért azt tervezzük, hogy az előadások végén szavazhat a publikum. Ha ez alapján valakit újra szeretnének látni, akkor az biztosan ismét bekerül majd a fellépők közé.

A szervezők - akik maguk is részesei lesznek az előadásoknak - magukat tehetségesnek érző, a nyilvános szerepléstől sem ódzkodó jelölteket várnak. Abban bíznak, az egyetemi karokon több ügyes fiatal megragadja a lehetőséget, de szándékaik szerint nem csak a fiatalok, hanem az „idősebbek" is kipróbálhatják a színpadot.

Marton Ferenc