Rendőrségi riport: a pécsiek érzete és a városházi média elgagyisodása
2013. május 16. csütörtök 14:10

Másfél órán keresztül volt téma a csütörtöki közgyűlésen a Pécsi Rendőrkapitányság tavalyi évre vonatkozó értékelője. A Korontos Zoltán rendőrkapitány beszámolóját követő képviselői hozzászólásokban főként a szubjektív biztonságérzet javításának lehetősége került szóba. Illetve: a kiemelt bűncselekmények kapcsán elsősorban az önkormányzati tulajdonú és a pécsi adófizetők pénzéből finanszírozott Pécsi Médiaközpont Kft. félreértelmezett szerepfelfogását kritizálta az ellenzék, követelve, hogy a város vezetői vonják felelősségre az érintetteket.
Az objektív számok alapján Pécs bűnügyi és közrendi helyzete stabil - összegezte Korontos Zoltán rendőrezredes az ülésre készített tizennyolc oldalas jelentés főbb tendenciáit a városatyák előtt (a téma iránt bővebben érdeklődők a beszámolót az alábbi linken érhetik el). Az ismertté vált bűncselekmények száma, szemben az országos tendenciákkal, Pécsett csökkent - így a rendőrkapitány, hozzátéve, hogy a nagyvárosok közül Pécs rendelkezik a legjobb ilyen irányú mutatókkal.
Korontos Zoltán kiemelte, a közterületen elkövetett bűncselekmények száma nyolc százalékkal csökkent. E számot főként azért értékeli eredménynek, mert ez befolyásolja leginkább a polgárok szubjektív biztonságérzetét. Ugyancsak - fűzte hozzá - csökkenés tapasztalható a kiemelt bűncselekmények esetében.
Ellenben a személy elleni bűnesetek számában 20 százalékos az emelkedés, a kábítószerrel való visszaélés évről évre emelkedő trendet mutat, s tavaly még a betöréses lopások száma mutatott felfutó tendenciát. Korontos szerint azonban 2013 első negyedévének eredményei alapján ez utóbbi esetében már jelentős javulás észlelhető.
A közrendi helyzetről szólva elmondta, hogy bár Pécsett szinte minden napra jut egy vagy kulturális, vagy sport-, vagy a gyülekezése jogi alá tartozó rendezvény, ezek mindegyike megtartotta békés jellegét. A közlekedési balesetek évről évre kedvezőbb számot mutatnak, annak ellenére is, hogy tavaly a halállal végződő balesetek esetében „tapasztalható volt egy kiugrás". A rendőrkapitány kiemelte, a bűnmegelőzés érdekében külön alegység dolgozik a városban, a különféle programokba pedig a civil szférát is aktívan bevonják.
A beszámolót követő vitát indító Hoppál Péter úgy látja, „a rendőrség által elvégzett kemény munka és a lakosság szubjektív biztonságérzete között elég nagy a szakadék". Ez szerinte a nagy port felkavart esetek iránt tanúsított figyelem következménye is.
- Az emberek nem attól nyugodtak, hogy az életellenes bűncselekmények elkövetőit a rendőrök minden alkalommal elkapják, hanem ha azt látják, hogy növekszik a közterületeken a rendőrök száma. Tudjuk, hogy ebben a kérdésben már kormányzati intézkedések történtek, de ez nem elég, a pécsiek többet várnak. A rendőri jelenlétet és a szubjektív biztonságérzetet tovább kell javítani - fogalmazott Fidesz pécsi elnöke.
Az MSZP-s Tóth Bertalan szerint a körülményekhez képest a pécsi rendőrség igyekszik kihozni a maximumot a munkájából. Megjegyezte, nem ért egyet azzal, hogy a közbiztonság szavatolása kizárólag állami feladat lenne, ugyanis szerinte az utóbbi időben háttérbe szorult a civil részvétel a bűnmegelőzésben. Tóth Bertalan szerint több és nem feltétlenül anyagi támogatást kellene biztosítani a polgárőr szervezetek részére.
- Mélységesen felháborítónak tartom viszont, hogy közpénzből fenntartott sajtótermékek olyan hisztérikus hangulatot keltenek a saját városukban, ami az egész országot bejárja, és hozzájárul ahhoz, hogy féljünk a saját városunkban - fogalmazott indulatosan a pécsiek negatív szubjektív biztonságérzete kapcsán a szocialista képviselő a városházi médiatermékek (Pécsi Hírek, pecsma.hu) készítőinek legújabb keletű hírgyártási gyakorlatára utalva.
(A polgármester lánya megtámadásának harmadnapján mi is szóvá tettük egy cikkben , hogy a gagyibulvár irányába kanyarodott el az önkormányzat által finanszírozott Médiaház. Ezt írtuk: "a helyzetet súlyosbítja, hogy nem magánkézben lévő portálok, hanem egy, a rá osztott szerep szerint közszolgálati helyi híroldal (a közszolgálati sajtó mintája a BBC, ugye) eregette a legtöbb kacsát - melyeket mások nem győztek sorra leszedni. Azok után ráadásul, hogy a polgármester és családja - kórházban fekvő lányuk állapotára tekintettel - kifejezetten kérte a sajtó munkatársait a szenzációhajhászás mellőzésére.)
Az LMP-s Keresztes László Lóránt a konkrét problémák megnevezését hiányolta a pécsi rendőrkapitány beszámolójából, tehát, hogy mennyi pénzre és emberre lenne még szüksége a hatóságnak.
Tóth Bertalan szavaira úgy reagált, nemcsak az önkormányzati médiát teszi felelőssé a lakosok rossz biztonságérzetéért, mivel szerinte számos olyan súlyos bűneset van, ami nem kerül bele a médiába.
Kővári János (ÖPE) elmondta, nem a nagyobb rendőri jelenlét fogja javítani az emberek biztonságérzetét: „sosem lesz elég rendőr az utcákon, mert nem lehet megfinanszírozni, és értelmetlen is lenne". Tóth Bertalan szavaira úgy reagált, a médián túl mindenkinek szerepe van abban, hogy a közbiztonság ilyen. „Nem szerencsés magunkat sem áltatni, sem riogatni" - mondta el a képviselő aki szerint nem egyedül a rendőrség feladata a rend biztosítása, hanem mindannyiunké.
Kővári János olyan pécsi civil kezdeményezést ajánlott a polgárok figyelmébe, amely azt szeretné elérni, hogy minden lakóközösségben legyenek olyan személyek, akik vállalják, hogy baj esetén hozzájuk lehessen fordulni.
A jobbikos Gyimesi Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendőrségi statisztika az ismertté vált bűneseteket tartalmazza. A képviselő szerint pártjukat sokan keresik meg bűncselekményekkel kapcsolatban, mégis sokan nem tesznek feljelentést, annak ellenére, hogy a Jobbik mindenkinek ezt javasolja.
Ennek oka Gyimesi szerint az, hogy az áldozatok úgy látják, semmi értelme a rendőrséghez fordulni, mert sokaknak nincs bizalma a rendőrség iránt. S ezen szerinte csak akkor lehetne változtatni, ha a felderítettség magas lenne és minden elkövető pórul járna.
A képviselői kérdésekre, felvetésekre Dakos József, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője válaszolt.
- Mindegy, hogy mit csinálunk, a tavalyi év a Bándy-ügyről szólt, ami a 35 éves szolgálati időszakom legkeményebb két hete volt. Amit a média kereszttüzében ki kellett, hogy álljunk az rendkívüli módon zavarta a nyomozást és negatív hatással volt az emberek biztonságérzetére - így a főkapitány.
Tavalyi fő feladataik közül kettőt emelt ki a dandártábornok. Mint mondta, úgy kellett Pécset biztosítaniuk, hogy közben a megye további háromszáz településén ne keletkezzen biztonsági deficit. A másik pedig a lakosság szubjektív biztonságérzetének erősítése. A felderítési mutatókat viszont jónak nevezte a főkapitány.
B. G. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Késő este pótlóbuszok járnak Mohács...
- Vajon a májussal a szokatlanul hűvös...
- Böde az élvonal történetétnek...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Több mint ezer tartalékos tett esküt,...
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...