Rendet raknak a pécsi belvárosban, kitiltják végre a hajléktalanokat

2014. június 16. hétfő 15:22

Rendet raknak a pécsi belvárosban, kitiltják végre a hajléktalanokat

Elkészült, s szerdán már tárgyalja is a népjóléti bizottság a hajléktalanok belvárosi kitiltásáról szóló rendelet tervezetét. Ha a közgyűlés is elfogadja, végre véget érhet az áldatlan állapot a belvárosban, s nem kell részeg, erőszakosan kéregető, ordítozó hajléktalanokat kerülgetni sem a pécsieknek, sem a turistáknak.

Közbotrány, ami esetenként zajlik a pécsi belvárosban. A hajléktalanok rendszeresen csinálják a cirkuszt, erőszakosan kéregetnek, ordítoznak, nyilvánosan végzik a dolgukat, letámadják a turistákat és persze a pécsieket is - akik elhajtják őket, azok pedig keresetlen szavakat kapnak cserébe a sokszor részeg fedél nélküliektől.

Ennek azonban végre vége lehet: szerdán tárgyalja a népjóléti bizottság Nagy Csaba, Pécs alpolgármesterének a hajléktalanok belvárosból való kitiltásáról szóló javaslatát. 

A tervezet a Rákóczi út - Felsőmalom utcáig terjedő teljes szélességű szakasza, majd ettől a Lánc utcáig terjedő szakaszának az északi oldala által, továbbá a Lánc utca, a Király utca keleti vége, Alsóhavi utca, Ágota utca, Kálvária utca, Aradi vértanúk útja, és a Klimó György utca keleti oldala által határolt városrészt határozza meg közterületi életvitelszerű tartózkodásra tiltott területként.

Budapest és Debrecen meglépte már

A hajléktalanok számára tiltott övezetek kijelölésére a tavaly módosított szabálysértési törvény ad felhatalmazást az önkormányzatoknak. A fővárosban azonnal léptek, s már tavaly kitiltották egyes területekről a hajléktalanokat, azóta ilyen döntés született már például Debrecenben is. Pécs azonban mindeddig kivárt. 

„Nem lehet szemet hunyni azon körülmény fölött sem, hogy a hajléktalanok higiéniás körülményei - pontosan életkörülményeik folytán - közel sem olyan jók, mint egy lakóingatlanban élő személyé. E miatt a kijelölésre javasolt közterületek bútorzatainak folyamatos, illetve visszatérő jelleggel történő használata során közegészségügyi veszélynek tehetik ki azokat, akik utánuk használják azokat. Jóllehet e körülmény a város más részein is fennállhat, azonban a kérdéses közterületeken fokozott a veszély, a központi jelleg és nagyobb látogatottság, forgalom okán", áll többek között a tervezet indoklásában.

A szabálysértésekről rendelkező törvény szerint a hajléktalanokat először felszólíthatják a közterület-felügyelők és a rendőrök a távozásra a területről, ha ez elegendő, akkor nem kapnak büntetést. Amennyiben viszont nem, közmunkára is kötelezhetik őket, s ha ez hat hónapon belül kétszer előfordul, akkor lakhatást is biztosíthatnak nekik, legalábbis egy időre: azaz elzárásra ítélhetik őket.

A szabálysértési törvény azt is részletesen rögzíti, mi számít életvitelszerű tartózkodásnak, azaz kikkel szemben lehet fellépni: „minden olyan magatartás, amely alapján megállapítható, hogy a kijelölt területen való életvitelszerű tartózkodás a lakó- és tartózkodási hely, valamint egyéb szállásra való visszatérés szándéka nélkül, a kijelölt területen való huzamos tartózkodás érdekében valósul meg, és a kijelölt területen való tartózkodás körülményeiből, vagy a magatartásból arra lehet következtetni, hogy a jellemzően lakóhelyül szolgáló kijelölt területen végzett tevékenységet - így különösen alvás, tisztálkodás, étkezés, öltözködés, állattartás - az elkövető a kijelölt területen rövid időnként visszatérően és rendszeresen végzi."

Képünk a Széchenyi délnyugati tér sarkán készült, idén júniusban.

P. Zs. - Fotó: Dittrich Éva